družstevníci a vlastníci v družstevním domě

Vložil Anonymous, 5. Říjen 2009 - 14:20 ::

Jsme dosud družstevní dům s 24 bytovými jednotkami. Vlastníků je 13, družstevníků 11. SVJ není ustaveno. Domovní důvěrník, družstevník, se o chod domu téměř nestará, ostatní družstevníci jsou většinou vyššího důchodového věku. Jakým způsobem se má jednat vůči družstvu? Je možné zvolit zástupce z řad vlastníků, který by komunikoval s družstvem? Jaké má takto zvolený zástupce pravomoci, jak k družstvu, tak i v domě? A jak je to s hlasováním na domovní schůzi, co byt (člověk), to hlas? Hledala jsem v zákonech, ale nikde jsem nic nenašla. Díky Iva

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 6. Říjen 2009 - 5:19

    Ivo,

    Vlastníci si zvolí výbor nebo pověřeného vlastníka. Pravomoci viz zákon o vlastnictví bytů.

    Přečtěte si §11 ZoVB, zejména čl. 8. V zákoně najdete i způsob hlasování na shromáždění vlastníků. Pokud jde o hlasování na domovní schůzi samosprávy družstva, to je vnitřní věcí družstva a nemusí Vás zajímat.

    Ve vašem domě bude zřejmě nejpraktičtější pořádat shromáždění vlastníků i družstevní domovní schůze společně, po dohodě výboru vlastníků s důvěrníkem družstva. O každém usnesení se bude hlasovat ve dvou krocích:
    (1) napřed družstevníci podle svých stanov,
    (2) pak vlastníci (mezi něž patří i družstvo), postupem podle ZoVB. Za družstvo bude odevzdávat (jediný) hlas osoba pověřená družstvem.

    Pokud družstevníci budou už svůj postoj mít předem ujasněný, první krok by samozřejmě odpadl. Nebude-li Vám něco jasné, ptejte se dál.

    lake

    Vložil avi (bez ověření), 7. Říjen 2009 - 21:03

    Dobrý večer,vše jsem si přečetla,včetně hlasování, ale asi moc nerozumím. Zkusím zítra ještě jednou :-). Nyní prosím ještě o tu praktickou stránku věci,např.když se všichni vlastníci (13 bytů) dohodnou, že se zateplí dům a družstevníci (11 bytů) budou chtít opravit balkony. Které je v tuto chvíli platné rozhodnutí? Nemáme ani tak problém mezi vlastníky bytů, jako mezi vlastníky a družstevníky. A pak kdo a s jakou pravomocí může jednat na družstvu, jen ten domovní důvěrník nebo i ten zvolený zástupce za vlastníky? Na družstvu chtějí právě jednat jen s důvěrníkem a vlastníky nerespektují. Díky za každou radu,moc nám to pomůže. Iva

    Vložil milan, 8. Říjen 2009 - 12:52

    Z vašeho příspěvku není zřejmé, jaký podíl na majetku mají jednotky (byty) vlastníků a jaký družstvo, které je dosud správcem jako bývalý vlastník. Není ani zřejmé, zda jste již dosáhli 3/4 podílu a můžete řešit situaci dle §9/4 ZOVB. A pokud je to tak nějak „fifty-fifty“ asi máte problém dohodnout řešení těch případů, kde potřebujete více nežli 50%, případně 75% souhlasu všech, tedy i družstva, jako vlastníka 11 jednotek (bytů). Vámi uváděné zateplení fasády musí být odsouhlaseno 75% všech vlastníků, takže na něj v tuto chvíli asi „nedosáhnete“,ale i družstvo má tento problém. Můžete poskytnout info, jaký je podíl převedených jednotek? milan

    Vložil lake, 8. Říjen 2009 - 10:13

    "... Které je v tuto chvíli platné rozhodnutí?"
    Platné bude to usnesení, které přijmete způsobem, který jsem Vám popsal. Hlasování probíhá obecně podle §11/3 ZoVB, s četnými výjimkami: např. o zateplení domu a balkonech se bude hlasovat podle §11/3 ZoVB.

    "... kdo a s jakou pravomocí může jednat na družstvu, jen ten domovní důvěrník nebo i ten zvolený zástupce za vlastníky?"
    Dokud není zvolený výbor, družstvo skutečně nemá s kým jednat, kromě jejich důvěrníka. Jakmile bude výbor řádně ustaven, bude v jeho pravomoci svolávat shromáždění vlastníků a vše se nadále bude řešit tam řádným hlasováním. Schůze družstevníků ztratí "moc" rozhodovat o domě jako celku; budou si tam řešit své vnitrodružstevní problémy, které vlastníky nezajímají.
    Jediným právoplatným partnerem pro družstvo by měl potom být předseda výboru (je možný i souběh funkce předsedy a důvěrníka domu).

    Prosím uvědomte si, že družstevníci nejsou Marťani, kteří mluví nesrozumitelným ultrazvukovým jazykem a chtějí něco zcela odlišného než vy. Naopak, všichni chcete totéž (řádně spravovaný dům) a všichni rozvažujete, do čeho můžete investovat a co ještě počká. Vaším hlavním úkolem nyní je domluvit se vespolek. Družstvo - které je správcem a má své zákonné povinnosti z toho plynoucí - bude pak jistě respektovat vaší společně vyjádřenou vůli.

    lake

    Vložil milan, 8. Říjen 2009 - 11:45

    Setkal jsem se se situací, kdy ještě nejsou převedeny jednotky dosahující potřebné 3/4 většiny (SVJ vznikající dle §9 odst.4 ZOVB nejsou právním subjektem se zápisem do rejstříku SVJ). Do vlastnictví jsou převedeny jednotky s podílem více nežli 50%, vlastníci mají zvolený výbor, přesto ze strany bývaleho vlastníka (SBD), není vůle jednat se zástupci (zvoleným výborem) do doby nežli nastane stav dle §9/4. §11/8 podle kterého v domě, ve kterém nevzniklo společenství, platí pro rozhodování vlatníků jednotek přiměřeně ustanovení odst. 1 až 6 má význam jen tehdy, dojdeli k dohodě mezi vlastníky a SBD. Jak potom postupovat? Dík za odpověď. milan

    Vložil lake, 8. Říjen 2009 - 11:47

    Domnívám se, že váš výklad §11/8 není správný. Bytové družstvo se musí řídit rovněž tím, co je v ZoVB, tedy §11 odst. 1 až 6 platí i pro družstvo jako jednoho z vlastníků. Speciální dohoda není nutná. Problém samozřejmě je, pokud družstvo má takovou většinu, že může blokovat rozhodování.

    lake

    Vložil Petr, 5. Říjen 2009 - 16:13

    Jste špatně hledala. Např. Zákon o vlastnictví bytů, a vzorové stanovy, třeba na internetu.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".