DPP jako odměna člena statutárního ogránu

Vložil svjHl, 26. Únor 2016 - 13:21 ::

Prosím, můžete někdo poradit, dostala jsem se do křížku s jedním SVJ, kterému zpracovávám účetnictví. Jedná se o odměny čl. statut. orgánu. SVJ si zaplatilo daňového poradce, který jim zpracoval odměny zpětně za rok 2015 a já to mám zaúčtovat. Udělal předsedovi DPP na administrativní práce. Já s tím nesouhlasím, měla by to být odměna členu statutárního orgánu (zálohová daň, ZP, SP od 2500 výše). Teď po mně spolek chce, abych se s daňovým poradcem dohodla, můžu mzdy zaúčtovat tak je vypočetl a být v klidu? Navíc kvůli tomu musím předělat uzávěrku, protože jsem už uzavřela na základě jejich sdělení, že už žádné doklady do roku 2015 nebudou. Děkuji za radu. J.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil králová (bez ověření), 29. Únor 2016 - 14:01

    Docelá dobře nechápu, co řešíte. Vy přece musíte zpracovat podklady, které Vám SVJ předloží, myslím si, že Vám nepřísluší se zamýšlet nad tím, jestli se SVJ rozhodlo řešit odměny statutárovi způsobem , jak jím poradil daňový poradce.

    Pokud předseda na základě dohody o provedení práce vykonával administrativní práce a navíc je to důchodce a nemá za to víc jak do 10 tis., tak se tím ušetří SVJ více peněz. Tedy daňový poradce jím určitě poradil to nejlepší .

    Když připustím, že SVJ si nevydělá ani korunu, nesmí podnikat, nemá žádné peníze z pronájmu, členové skládají peníze na správu – tedy peníze již jednou zdaněné – je to uzavřená společnost, tak proč musí stát ještě tuto uzavřenou společnost, která má starostí až nad hlavu, odrbávat o nějaké daně. Je to z mého pohledu nemorální. Když tady čtu některé příspěvky týkající se členů výboru, tak bych těm kritikům přála jedno, přestaňte kecat nesmysli a nastupte , vyzkoušejte si, zač je toho loket. Je to zodpovědnost , každý si jen v klidu bydlí, o nic se nestará, kdyby se jen seznámili s povinnostmi SVJ , tím pádem výboru SVJ, tak by se tady tak negativně nevyjadřovali.

    Vložil Králová (bez ověření), 29. Únor 2016 - 14:40

    přestaňte kecat nesmysli – sakra – musím se krotit – nesmysly samozřejmě na konci tvrdé y – omlouvám se za gramatickou chybu

    Vložil Cyril (bez ověření), 27. Únor 2016 - 19:40

    Pan lake logicky doporučuje, aby si účetní nechala potvrdit předsedou výboru SVJ a dalším oprávněným členem výboru dohodu, v níž budou specifikované odvedené práce – takové, které nejsou výkonem funkce statutáře.

    V reálu ale tito statutáři potvrzují sami sobě, že vykonali, co do dohody napsali.

    Čili – kdo je oprávněn potvrdit statutáři s právem podpisu (většinou předseda a místopředseda výboru SVJ), který potvrzuje, když se potvrzení týká samotné osoby s právem podpisu, aby byla zachována objektivita potvrzení?

    Vycházejme ze situace, že výbor je tříčlenný…

    Cyril

    Vložil lake, 27. Únor 2016 - 20:49

    Cyrile, je to přesně tak, jak jsem už napsal:
    Za SVJ činí právní úkony (a vydává písemná potvrzení) ta osoba, která je podle rejstříku oprávněna jednat za právnickou osobu.
    Je naprosto bezvýznamné, že statutáři snad potvrzují „sami sobě“. Nehledejte v tom žádné komplikace, žádné totiž nejsou.

    lake

    P.S. Pokud Vám tento stav vadí, nic Vám nebrání navrhnout změnu stanov vašeho SVJ. Na základě toho rejstříkový soud změní údaj zapsaný v rejstříku o způsobu právního jednání za právnickou osobu. Je to na Vás.

    Vložil lake, 27. Únor 2016 - 17:18

    svjHl, píšete to v nadpisu úplně špatně. DPP není odměna člena statutárního orgánu. Pletete dohromady dvě nesouvisející věci.

    Z Vašeho hlediska zkontrolujte, zda dohoda, podle které máte zaúčtovat platby , je sjednána na činnost odlišnou od činnosti člena statutárního orgánu právnické osoby. Pokud předmět činnosti je odlišný, je vše v pořádku a Vy jste povinna zaúčtovat podle pokynů. Pokud by tomu tak nebylo, jede o protizákonný pokus o „švarc systém“ a Vy odmítněte zaúčtovat v rozporu se zákonem.

    Je zjevné, že k činnostem členů statutárního orgánu patří zejména rozhodovací, organizační a kontrolní činnost. Do toho však nespadají běžné opakující se administrativní práce, konané v závislém postavení podle pokynů zaměstnavatele/za­davatele.

    Dohoda by v každém případě měla obsahovat podrobný popis vykonávaných administrativních prací, natolik srozumitelný a určitý, aby bylo možno bezpečně rozpoznat, že tyto práce již nespadají do činnosti členů statutárního orgánu právnické osoby.

    Nebudete samozřejmě zaúčtovávat pouze na základě kopie jakési dohody. Necháte si na ní potvrdit předsedou SVJ (či jinou osobou oprávněnou jednat za SVJ), že práce podle dohody byly vykonány a že částka odměny má být vyplacena.

    Představte si kontrolu SVJ Finančním úřadem. Jakmile narazí na neurčitou a nesrozumitelnou DPP, navíc s členem statutárního orgánu, je tu velký problém. A jste to Vy, kdo odpovídá za to, jak byl ten případ zaúčtován. Proto je Váš opatrný postoj správný.

    lake

    Vložil Králová (bez ověření), 29. Únor 2016 - 14:05

    Tak , kdybych si přečetla, jak jste to tady krásně popsal, tak bych se tak nevztekala. Jen s tím rozdílem, že se neztotožňuji s odstavcem posledním. Zodpovědnost je na výboru pokud se nemýlím.

    Vložil Stašek (bez ověření), 26. Únor 2016 - 15:42

    Asi tomu rozumím špatně –

    ale buďto jde o honorování poskytnutých plnění prostřednictvím DPP,

    nebo jde o odměnu – a tam platí odvody!

    Jak chtít po statutářích, aby byli superčestní ohledně vyúčtování společných financí, dodržování lecčehos, co taky lze „ošolichat“ a pod., když všichni společně v některých SVJ patlají podvůdky ve věci odměn a příslušných odvodů?

    Je tak velký rozdíl mezi 15% a zdravotním?

    Nebo mezi 21% DPH z telefonů a pod. a zdravotním, příp. sociálkou?

    Stašek

    Vložil ***0*** (bez ověření), 26. Únor 2016 - 13:41

    Vyžádejte si to od nich písemně a můžete být v klidu. Stejně si za účto zodpovídá statutární orgán, takže Vy můžete být v klidu…

    Vložil Monika F. (bez ověření), 26. Únor 2016 - 13:39

    Dobrý den,

    člen statut. orgánu může děla na DPP, ale nemůže to být na činnosti, které má vykonávat z titulu funkce. „Administrativní práce“ tedy na DPP může být. Děláme to tak běžně. Nakonec jim to doporučil i daňový poradce. Osobně bych jim naúčtoval znovu provedení účetní závěrky, pokud jste od nich dostala sdělení, že již žádné doklady nebudou. S některými je fakt šílená práce. Pevné nervy :-).

    Vložil svjHl, 26. Únor 2016 - 13:56

    Dobrý den, no já jsem myslela, že administrativní činnost právě taky spadá do výkonu funkce statutára. Radila jsem jim napsat prohlášení, že se vzdávají odměny za výkon funkce st.org. 2015 a udělají DPP na nějakou jinou činnost, třeba odklízení sněhu, malování chodeb, atd. Ta administrativní činnost mně tam nějak neseděla, opravdu to tak dělají i v jiných SVJ? Novou uzávěrku určitě vyfakturuji, ale jak mi SVJ sdělilo, moc práce mně to přece nedá :-)

    Vložil PavelII (bez ověření), 26. Únor 2016 - 18:29

    Statutár nemúže uzavřít DPP na předmět činnosti, který je shodný s výkonem jeho funkce. Proto jsou smlouvy na úklid, malování atd.

    Vložil fechtel (bez ověření), 27. Únor 2016 - 10:13

    A proc to resit pres DPP, kde je srazkova dan a nutnost platit zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele min 100Kc/kvartal. Neni jednodussi pro SVJ uzavrit smlouvu o dilo (jednorazovy uklid, vymalovani,…) a zainteresovana osoba uvede tento prijem jako tzv. příležitostnou činnost na základě § 10 odst. 1 a), § 10 odst. 3 zákona o daních z příjmů. U castek do 30.000 Kč ročně není povinnost pro tento prijem odevzdavat danove priznani ani to jakkoliv zdanovat. Nejsem danovy ani pravni expert, ale nikde jsem nenasel, ze by to takto neslo.

    Vložil Kolemjdoucí (bez ověření), 27. Únor 2016 - 13:53

    Že nejste daňový a právní expert jste nemusel psát, svědčí o tom váš příspěvek. V tomto vláknu se řeší odměna za výkon funkce. To nelze prostřednictvím § 10.

    Vložil fechtel (bez ověření), 27. Únor 2016 - 14:18

    Že nejde řešit odměna za výkon funkce přes § 10 jednak vím a dokonce ani v žádném případě netvrdím. Také se tu řeší obcházení přes DPP (administrativní činnost, vymalování, úklid). Můj příspěvek je o tom, proč (když už se pro to SVJ rozhodne) to řešit přes DPP, když to jde řešit smlouvou o dílo, která vyjde SVJ levněji.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".