DPP člena výboru

Vložil Nataša (bez ověření), 17. Září 2016 - 17:50 ::

Dobrý den, jako členové SVJ jseme od března zajišťovali vše kolem zateplení domu. Na tuto práci jseme žádali o DPP a výbor schválil. Účetnictví nám vede OSBD. Poslala jsem výkaz z počtem hodin za červen a do této doby se domlouváme na smlouvě. Neuznali smlouvu tak, že byla uzavřena 1.5 – 30.11 do 300 hodin/ 100,–h s tím, že bude vždy za měsíc předložen výkaz za skutečný počet odpracovaných hodin a to se také proplatí. Chtějí mít přímo ve smlouvě odpracované hodiny a proplácenou částku. Jako SVJ na to nechceme přistoupit. Podle našehno nemůže nikdo vědět na začátku stavby, kolik hodin bude potřeba při zajišťování potřebných věcí v červnu, kolik v červenci atd. Dneska zase napsali " Tak to udělejte na každý měsíc zvlášt a podepiste to vzdy k 1. Daného měsíce." podle mého je to to samé. Už nevím co udělat ještě nejsou vyplaceny peníze ani za červen a už je září a potřebujeme se vejít do 10 tis měsíčně. Můžete někdo poradit co máme udělat, jak ta smlouva je dobře?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil TN (bez ověření), 18. Září 2016 - 9:39

    co to je OSBD?

    Vložil JaVa, 18. Září 2016 - 10:34

    OSBD- je asi Okresní stavební bytové družstvo, OPBH- Okresní podnik bytového hospodářství, OSP – Okresní stavební podnik. JaVa

    Vložil OPBH (bez ověření), 18. Září 2016 - 15:38

    Z OSBD do OSP jel jsem přes OPBH.

    Vložil Taisa, 18. Září 2016 - 21:03

    Takový nevinný humorný příspěvek a taky mínusy? :-D Bože, co to sem chodí za suchary?
    Za mě máte malé bezvýznamné plus za připomenutí této odrhovačky.
    Do placu dávám: OÚNZ = odevzdej úplatek, nebo zemřeš!

    Vložil TN (bez ověření), 18. Září 2016 - 10:50

    Pak by mne zajímalo, co nějaké OSBD kecá do rozhodnutí výboru SVJ. Výbor rozhodl, udělil pokyn účetnímu a ten ať maká a nekecá do věcí, ke kterým nemá kompetenci.

    Vložil Taisa, 18. Září 2016 - 11:08

    Máte tady nějaké fanoušky, že ano? :-) Že máte hned mínusko. Nechápu, co se na Vaší odpovědi komu nelíbí.

    Jedná se o klasický vztah dodavatelsko-odběratelský. Dodavatel má dělat, za co je placen. Odběratel je ve výhodě, může krátit nebo odmítnout úhradu za služby, může si najít lepšího dodavatele.

    Bohužel dle příspěvků na tomto portále to vypadá, že si mnoho statutárních orgánů SVJ tuto výhodu neuvědomuje.

    Vložil Novák (bez ověření), 18. Září 2016 - 12:22

    Dodavatel má sice dělat to, za co je placen, ale nesmí přitom porušovat zákon. Není problém, aby si výbor vyříkal ze správcem, co musí být podle zákona v dohodě o provedení práce (stačí citovat příslušná ustanovení Zákoníku práce).

    Sama jste uváděla příklad, kdy výbor vyžadoval od správce nesprávné vyplácení odměny vč. nesprávného odvádění pojištění a správce to nesprávně v rozporu se zákony provedl.

    Vložil Pozorný čtenář (bez ověření), 18. Září 2016 - 14:59

    A to Taisa zapoměla dodat, že je bývalou předsedkyní výboru, takže je otázkou, zda nepsala o sobě…

    Vložil Taisa, 18. Září 2016 - 15:16

    Škoda, že nejste čtenářem opravdu pozorným, pak byste věděl, že stále JSEM předsedkyní výboru. (Jen směle do mě, já to netajím.)

    Dvakrát škoda, že admin tyto invektivy a spekulace nemaže. Potom lidé užitečný příspěvek k věci přehlédnou, když se utopí mezi podobnými, jako je Váš.

    Vložil Utajený (bez ověření), 18. Září 2016 - 15:35

    „stále JSEM předsedkyní výboru“

    V tom případě nejlépe snad abyste si příležitostně osvěžila znalosti.

    Vložil Taisa, 18. Září 2016 - 16:49

    Hovoříme stále o dohodách o pracích konaných mimo pracovní poměr? O překračování pravomoci zaměstnanců družstev? O něčem úplně jiném?

    Vložil Taisa, 18. Září 2016 - 14:09

    Ale Plho, o tom tady už dobrých 20 minut hovoříme :-)

    Vložil Taisa, 17. Září 2016 - 19:41

    Náležitosti dohody o provedení práce

    Dohodu o provedení práce upravuje ustanovení § 75 a následující zákoníku práce. Dohoda musí být vždy sepsána písemně, minimálně je nutné sjednat:

    • dobu, na kterou se tato dohoda uzavírá – konkrétní datum od … do …, případně sjednání na dobu neurčitou,
    • předmět – sjednaný pracovní úkol nebo práce, které budou vykonávány,
    • rozsah práce – vymezení pracovního úkolu v hodinách. Maximálně 300 hodin v kalendářním roce. Do tohoto rozsahu se započítává i doba práce na základě jiné dohody pro stejného zaměstnavatele ve stejném roce. Samozřejmě je možné uzavřít jednu dohodu o provedení práce v rozsahu 300 hodin za rok, ale také několik dohod v jednom kalendářním roce opakovaně. Jejich celkový sjednaný rozsah nesmí překročit uvedených 300 hodin. To ovšem pouze u stejného zaměstnavatele.
    • odměnu, která nesmí být nižší než aktuální hodinová minimální mzda. Může být splatná po dokončení a odevzdání práce, ale také provedení určité části práce, případně může být splatnost odměny dohodnuta jinak.

    zdroj: www.podnikatel.cz

    Vložil Taisa, 17. Září 2016 - 20:30

    Nevím, jaké máte – mimo tento incident – zkušenosti s „OSBD“, ale jestli je to v ostatních záležitostech obdobné, měli byste správní firmu změnit. Jistě máte ve smlouvě, že mají povinnost Vás upozornit, když něco neděláte zákonným způsobem, ale diktovat si svoje pravidla? V případech, kdy to zákon normálně umožňuje?

    Zkušenosti s naší správní firmou jsou zcela opačné. To se zasmějete.

    Beze slova námitek(!) přistoupili na neuvěřitelný návrh bývalého výboru. Odměny jsou malé, není potřeba přihlašovat všechny 3 členy, přihlásí se tedy jen 1 z nich za celý výbor. Jednoho vylosovali (asi, nebyl to ani předseda) a odváděli zaň zdravotní pojištění a daň.

    Čistou mzdu vypláceli tímto způsobem:

    • 1/3 na účet přihlášenému;
    • 1/3 na účet druhému členovi výboru;
    • 1/3 interně převáděli na dlouhodobé zálohy, protože 3. člen výboru se odměny vzdal.

    Zdrav.poj. platili patrně od oka, byl tam dlouhodobě přeplatek ve výši cca 4–6 měsíců.

    Daň počítali z hrubé mzdy, místo ze superhrubé.

    Ptala jsem se:

    Proč SVJ platí daň a zdrav.poj. i z 1/3, kterou nikomu nevyplácí?

    • Výbor to tak chtěl.

    Proč čistou mzdu nedostává na účet jen přihlášený člen výboru?

    • Výbor to tak chtěl. Teď bych Vás poprosila napsat papír, že p. xy žádá o vyplacení odměny na dva účty a 1/3 ponechat ve fondu oprav. Založím to do interních dokladů. To bude doklad, proč to šlo na dva účty a proč je to rozúčtované na třetiny.

    Proč jsou na zdrav.poj. přeplatky?

    • V účetnictví máme z minulého roku přeplatek za 2 měsíce a odvedli jsme pojištění za 6 měsíců, tím máme zdrav.poj. zaplaceno za 8 měsíců a v září neplatíme nic. Paní xy z VZP zjistila, že u nich ale vedou ještě přeplatek z roku 2013 a 2014. Požádám o jeho vrácení.

    Proč není daň počítána ze superhrubé mzdy?

    • Odvody za předloňský a letošní rok jsou ve správné výši. Vůbec nechápu, proč to bylo vloni špatně!

    Kocourkov hadr! :D :D :D

    Vložil Nata. (bez ověření), 18. Září 2016 - 18:34

    Děkuji za odpověď. Oni mají ještě v našem domě dva družstevníky a celá léta vše také družstvo vedlo a když jsme se stali SVJ, tak se to tak nechalo a platíme je. Na celém zateplování jsme strávili dohromady cca 600 hodin a to není málo aby se to dělalo zadarmo. Začali nám dělat jen problémy a tento je jeden z nich. Jak tady bylo již uvedeno, oni by nám měli radit, ale tohle se mi od nich nezdá. Pokud smlouva / jak radí oni/ nebude do zítra u nich na stole,nebude tento měsíc opět proplacena. To znamená, že už máme výkaz za červen, červenec a srpen a stále nic neproplaceno. Ještě nám radí, že si můžeme podepsat smlouvu sami sobě, to vůbec nevím jestli je to dobře.

    Vložil Taisa, 18. Září 2016 - 19:01

    Aha, tak ještě jinak.

    Vy můžete "sami se sebou" uzavřít DPP. Podepíšete se za zaměstnavatele (SVJ), jako jeho statutární orgán. Podepíšete se za zaměstnance, jako za svou osobu. DPP nesmí být na činnost, která je v náplni práce statutárního orgánu, což je u Vás v pořádku.

    Co vlastně pro Vás tohle OSBD dělá? U nás to je tak, že dáme pokyn správní firmě, ať sepíšou dohodu o provedení práce, na jakou práci, od jakého data atd. Pošlou nám ji mailem, my upravíme, co se nám nelíbí, vytiskneme, podepíšeme, pošleme zpátky. Správní firma zaúčtuje, zadá příkazy do internetbankingu, my je potvrdíme a je to.

    Vyhrožují, že nebude tento měsíc opět proplacena? Což nemáte dispoziční právo na účet SVJ? Proplaťte si ji sami. Do konce měsíce času dost.

    Hlavně se jich nebojte. Platíte přece Vy je, nebo ne? Dejte jim najevo, že se Vám jejich přístup nelíbí. Můžete se třeba zmínit, že vypisujete výběrové řízení na jinou správní firmu. Nejlépe před nějakým nadřízeným toho, kdo s Vámi tak neomaleně jedná. :D

    Vložil Natasa (bez ověření), 19. Září 2016 - 10:20

    Myslím, že nám začínají dělat jen problémy. Také jsem se ptala, jestli si můžeme ty dohody napsat, když je to práce mimo vlastně navíc a z jakého fondu to pujde a tady se ani nikdo nevyjádřil. Jen nám určili jak a tečka.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".