DPP a prev.zdravotní prohlídka

Vložil Blanka 2520 (bez ověření), 28. Březen 2012 - 11:16 ::

Prosím o upřesnění- od l.4.2012 musí být u dohod o provedení práce doložena preventivní zdravotní prohlídka. Tyto DPP používáme v našem SVJ hlavně u jednorázových malých dohod, třeba na jednorázový úklid sněhu,nebo něco opravit nebo uklidit, jsou to dohody jen tak do 10 hodin. Připadá mně nesmyslné, že bych i na toto musela požadovat prev.zdravotní prohlídku. Původní význam dohod o provedení práce byl moci zaplatit bez dlouhého papírování malé jednorázové práce-jak toto nyní řešit? Dříve bylo možno tyto malé dohody uzavírat pouze ústně.Můžete mně někdo poradit jak tyto drobné práce řešit? Děkuji Blanka 2520

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Krobot (bez ověření), 29. Březen 2012 - 12:55

    Pokud si přečtu §59 odst. 2 zák. 373/2011 Sb. http://www.sagit.cz/…birkatxt.asp?… tak se domnívám, že se nevztahuje na smlouvu o dílo, ale jen na DPP. DPP je dnes stejně pro naše účely SVJ mrtvola již z důvodu registrace a platby sociálního a zdravotního pojištění o daních nemluvě.

    Vložil Pavel, 28. Březen 2012 - 12:56

    Blanko2520,

    souhlasím s Vámi, že je to nesmyslné. Jenže je na to zákon. Lékaři si tak zajišťují práci a půlmozci se starají jen o to, jak získat profit z funkce pro sebe a vůbec netuší co jimi schvalované zákony způsobí. Asi je vůbec nečtou a ti z nich, kteří je čtou, jim nerozumí.

    Bránit se tomu můžete několika způsoby:

    1)budete mít DPP datované nejpozději do 31.3.2012 na dobu neurčitou nabo např. do roku 2112. To jde u lidí, kteří práci malého rozsahu dělají opakovaně a u nichž předpokládáte, že ji budou dělat i v budoucnu

    2)můžete uzavírat příkazní smlouvy podle ObčZ

    3)no a část SVJ přistoupí k výplatě načerno

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Blanka 2520 (bez ověření), 29. Březen 2012 - 17:27

    Pane Pavle, děkuji za odpověď, bylo mně dopředu jasné, že to asi jinak nepůjde vyřešit, ale mám alespoň Vámi potvrzené, co jsem si myslela. Při 114 bytech v SVJ je stále plno drobností, které se musí řešit a je vše čím dál tím složitější. Dělám předsedu již 11 let a nemáme správcovskou firmu, takže převážná část organizování je na mně.Funkční odměny jsme vyřešili tak, že si měsíčně vyplácíme zálohy ve výši 2495 Kč a po shromáždění, kde bude schváleno jejich vyplacení si dovyplatíme najednou zbylou částku, abychom nemuseli odvádět tak vysoké soc. a zdravotní pojištění.Celkovou částku na funkční jsme si schválili v plánu hospodaření na letošní rok. Ještě jednou děkuji . Blanka 2520

    Vložil Pavel, 30. Březen 2012 - 12:47

    Blanko 2520,

    že jsou zdravotní prohlídky u DPP poněkud předimenzované, si prý uvědomuje i ministr Heger. Sice na nich trvá, ale připravuje novelu, která by tu blbost poněkud snížila. Snad by v budoucnu mělo stačit nějaké potvrzení, že člověk byl na preventivní prohlídce, které by ho opravňovalo po určitou dobu uzavírat DPP. Něco jako technická prohlídka u auta. Po dobu platnosti by již nic jiného nepotřeboval.

    Píšete, že „si měsíčně vyplácíme zálohy ve výši 2495 Kč“. Předpokládám, že jde o zúčtování konečné odměny za příslušný měsíc a ne o výplatu zálohy, která by se zúčtovala až v budoucím jednom měsíci. To byste nic neušetřili. Že shromáždění v budoucnu schválí výplatu celoroční „premie“, kterou dorovnáte již vyplacené odměny je něco úplně jiného. :-))

    Pokud si sami děláte správu, tak by určitě šlo rozdělit vyplácenou odměnu na odměnu za výkon funkce a odměnu, která není za výkon funkce a která by šla uskutečňovat např. na základě DPP do 10 000 Kč/měsíc.

    Vzhledem k novému § 66d) ObchZ, který připouští uzavřít pracovněprávní vztah i na „obchodní vedení“, což je převážná část výkonu funkce jednatele s.r.o., dokonce kacířsky uvažuji o tom, co vlastně brání uzavřít pracovněprávní vztah i na výkon funkce člena výboru.

    Dosud se zákaz pracovněprávního vztahu na výkon funkce v obchodních společnostech, v družstvech, a analogicky i v jiných organizacích, odvozoval od judikátu Vrchního soudu v Praze sp. Zn. 6 Cdo 108/92, který byl uveřejněn pod č. 13 ve Sbírce soudních rozhodnutí a stanovisek, roč. 1995. Judikát je ale na s.r.o. Jiného výslovného zákazu si nejsem vědom.

    Vzniká tedy otázka, zda něco brání, aby funkci statutárního orgánu nebo jeho člena nebo jiného orgánu, byla vykonávána na základě pracovněprávního vztahu např. u společenství vlastníků. Tak se vyptávám, ale nikdo mi zatím neodpověděl.

    Jako nejvhodnější pracovně právní vztah vidím DPP do 10 000 Kč/měsíc, protože by se nemusela odvádět sociální a zdravotní daň. Domnívám se, že by šlo o významné protikorupční opatření, protože čím méně peněz se odešle do korupčního prostředí veřejných financí, tím méně se může rozkrást. To by mohlo u vlády, která se deklaruje jako protikorupční, zabrat, ne? :-))

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Dušan, 30. Březen 2012 - 18:34

    Podle ministerstva zdravotnictví se nová pravidla ohledně zdravotních prohlídek nebudou vyžadovat ještě rok.

    Více zde:

    http://zpravy.ihned.cz/…ysta-napravu

    Vložil Pavel, 30. Březen 2012 - 20:29

    Dušane,

    já jsem ten zákon, na rozdíl od pana Hegra, četl. Kdyby si ten právní laik zákon přečetl, tak by nemusel ještě před jeho účinností, plkat takový blbosti.

    Dovodit ze zákona, že ministerstvo ještě rok nebude požadovat prohlídky, tak na to nemám. Že prohlídky nemusí být na DPP uzavřené před 1.4.2012, to ano. Ale roční pardon jsem tam nenašel.

    No, taky nejsem ve vládě, že. :-))

    Hezký den!

    Pavel

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".