Dlužník se odstěhoval, ale dluh zůstal….

Vložil Tomáš Chalupa (bez ověření), 20. Červenec 2012 - 13:17 ::

Zdravím, rád bych se dozvěděl, co se dá dělat, nebo co mohu dělat já v situaci, která u nás nastala.

V našem panelovém domě vlastníků, byl vlastník, co už před rokem dlužil na platbách cca. 20tis. Jelikož v té době, jsem byl dost v kontaktu s předsedou výboru, ohledně rekonstrukce domu, vím, že předseda pro vymáhání dlužné částky po dlužníkovi opravdu nic nedělal, což se mně zrovna nelíbilo. Proto jsem na něj několikrát apeloval, aby se s tímto něco začalo dělat, než se dlužník odstěhuje, nebo ať náš správce, kterého máme, upomínkuje dlužníka.

Za rok správce prý poslal upomínku na nezaplacené částky a výbor jako takový jedenkrát navštívil dlužníka u bytu a domáhal se doplacení částky (to podle sdělení předsedy).

Teď se dlužník odstěhoval, ale po něm zůstal dluh 38tis. a předseda, nám na shromáždění sdělil, že bohužel tuto dlužnou částku budeme muset uhradit my vlastníci, protože bývalý dlužník (vlastník) se k tomuto nemá a ani nekomunikuje a částka prostě na zálohách chybí. Dlužná částka má by´t rozpočítána na byt.

Toto se mně pochopitelně nelíbí, už z pohledu toho, že dle mě pro vymožení dluhu, výbor moc neudělal.

Je toto v pořádku?

Pokud ani, rozložení dluhu je správně na byt a ne na podíl?

Mohu se nějak bránit?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil petrsv, 23. Červenec 2012 - 7:00

    Podle mě je potřeba rozlišovat dluh vzniklý z Vyúčtování a dluh na zálohách. Pokud nebyl uhrazen nedoplatek z Vyúčtování, chce to poslat asi 2 upomínky, pak to předat advokátovi. Dluh vzniklý na zálohách v tomto roce přechází na nového vlastníka, se kterým bude probíhat roční Vyúčtování. Je pak na něm, jak si to vyřeší.

    V každém případě je nesmysl, aby to platili ostatní jen na základě rozhodnutí Výboru. Nic neplatit !!!

    Vložil Jonas, 23. Červenec 2012 - 21:16

    Podle mě je nutné spíš rozlišit dluh na služby a do fondu oprav. FO je vymahatelný ihned, ale zálohy asi až po vyúčtování.

    Vložil Krobot (bez ověření), 21. Červenec 2012 - 10:56

    rozhodně bych nezaplatil částku, kterou by mě výbor jako dluh předepsal a požadoval bych písemně detailní informace o požadované částce a taky o pravidlech, které si pro vymáhání dluhů výbor nastavil. A to tak dlouho až by je to přestalo bavit. Také je třeba si najít někoho schopného a ochotného tu práci dělat a prosadit si ho třeba jako pověřeného vlastníka.

    Vložil Beton, 21. Červenec 2012 - 7:53

    Tomáši, pokud už budete platit nějakou částku po dlužníkovi, tak ne na byt ale podle podílu a snad máte v tomto případě garsonku a členové výboru ty největší byty!

    Tento výbor, bych hnal klackem a přinejmenším bych vypustil mou ráznou manželku, aby rozdala pár facek…

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 20. Červenec 2012 - 23:36

    …Pokud ani, rozložení dluhu je správně na byt a ne na podíl…

    • to je pochopitelně chybně – > §13/7 ZoVB
    • míním, že jste alespoň podal návrh na okamžitou výměnu Výboru, který zjevně nepředešel a dopustil způsobení škody ve výši 38.000. No, nemáte li tu LAIKem propagovanou „smlouvu o výkonu funkce“ asi nic nenaděláte. (tím neříkám jak tomu příště předejít)

    N.

    Vložil Jonas, 20. Červenec 2012 - 17:11

    A proč nepodáte žalobu? Zvlášť když prodal byt, tak má peníze a exekutor už si ho najde. Otázka ale je, zda nevypořádané zálohy nepřešly na nabyvatele bytu a zda jsou zálohy vůbec vymahatelné.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".