Dlouhodobé zálohy

Vložil trcinkasi, 7. Červenec 2014 - 14:51 ::

Dobrý den, mám dotaz, který se koná dlouhodobých záloh. Chápu, že během roku se platí zálohy pro případnou nenadálou opravu či nákup materiálu atd.. Ale předloni jsme si odhlasovali zaslat mimořádnou částku do dlouhodobých záloh na částečné zateplení budovi, které ale ovšem nedopadlo a již přes dva roky tam peníze leží. Je možné tuto mimořádnou částku žádat individuálně zpět? Předem velice děkuji za odpověď.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil lake, 7. Červenec 2014 - 16:57

  Odhlasovali jste si jednorázovou (mimořádnou) zálohu za účelem částečného zateplení domu. Zateplení domu je technickým zhodnocením. Předpokládám, že jste provedení prací svěřili právnické osobě SVJ. Ta je nyní v právním postavení příkazníka podle NOZ a přijala od vlastníků jednotek zálohy na provedení díla.

  Jistě jste si odhlasovali nejen výši částky a její účel, ale i termín uskutečnění prací. Teď máte tedy velmi jednoduchou pozici:

  • Pokud dosud nenastalo datum do kdy mělo zateplení být provedeno, záloha zůstává zálohou na budoucí technické zhodnocení domu. Nemáte právo na její vrácení.
  • Jestliže již marně uplynul termín, do kdy mělo zateplení být provedeno, pak složená záloha je plněním z důvodu, který odpadl. Jde tedy o bezdůvodné obohacení příjemce zálohy (SVJ), viz § 2991 a následující NOZ. Protože je zřejmé, že k dojednanému plnění nedošlo, vzniklo Vám rovnou právo na vrácení zálohy. Stačí požádat.

  Pokud snad SVJ už v souvislosti s budoucím zateplením mělo nějaké náklady (např. na projektovou dokumentaci), má nárok na jejich úhradu, i když se výsledek nedostavil. V tom případě Vám předloží vyúčtování a vrátí zálohu sníženou o poměrnou část vynaložených nákladů.

  lake

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".