Dilema - bytové družstvo nebo SVJ

Vložil Anonymous, 9. Prosinec 2009 - 17:08 ::

Současný majitel připravuje privatizaci konkrétních státních bytových domů a zveřejnil rámcovou časovou osu postupu privatizace s tím, že připraví prodej bytů bytovým družstvům, která by měla vzniknout z řad současných nájemníků. Ti se však již dříve dohodli, že v případě privatizace jejich bytů si založí společenství vlastníků jednotek. Otázka zní: Může stávající majitel vyžadovat od současných nájemníků bytů, aby si založili bytové družstvo, nebo je výhradně na nich jakou formu budoucího vlastnictví si zvolí?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Matějka Jaroslav, 12. Prosinec 2009 - 18:12

    Vážená/ý Anonymous, a diskutující,

    každá obec si určuje svá vlastní pravidla pro privatizaci.

    V daném případě obec prodává bytový dům, nikoliv byty. Nelze žádnou zákonnou normou donutit obec, aby vypracovala Prohlášení vlastníka a převáděla byty, každý samostatnou smlouvou, je to finančně a organizačně náročné.

    Obec vám jednou smlouvou prodává celý dům. Vy, současní nájemníci, jako nabyvatelé, to buď akceptujete, založíte právní subjekt (bytové družstvo nebo občanské sdružení dle zákona č.83/1990 Sb.) nebo odmítnete koupi domu.

    Pozn.: Společenství vlastníků nemůžete založit! Nastudujte zákon č.72/1994 Sb., v platném znění, zde se dozvíte, kdy vzniká společenství vlastníků jednotek.

    Matějka

    Vložil vladan, 10. Prosinec 2009 - 7:13

    Dobrý den, jednoznačně doporučuji odprodej po bytech současným nájemníkům a následné založení SVJ.U nás to proběhlo na malé vsi a také obec nejdříve upřednostňovala družstvo, ale po uspořádaném setkání nájemníků a obce se dali přesvědčit. Doporučuji se nebát a jednat dokud je čas – a navíc jsme dosáhli výrazné slevy z ceny bytů.

    Vložil Pavel, 10. Prosinec 2009 - 0:38

    Patrně se jedná o obecní a nikoliv státní byty.

    Smlouva o prodeji obecních bytů je nejméně dvoustranný právní akt, kde za kratší stranu tahá nájemník.

    Obce většinou preferují prodej jednomu kupujícímu, velmi často družstvu složenému z více než 50% nájemníků.

    Pak často jednomu kupujícímu, složenému z méně než 50% nájemníků.

    Jako třetí varianta je prodej třetí osobě.

    Pouze výjimečně je to rozprodej po bytech.

    Podle mého názoru je nejvhodnější koupě na družstvo a do SVJ nespěchat.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil AnonymousX (bez ověření), 9. Prosinec 2009 - 20:05

    Vzhledem k tomu, že chcete koupit levně státní/obecní byty, možná někde najdete nějaké ustanovení o přednostním prodeji nájemníkům či něco podobného a pak můžete zkusit tlačit na úředníky, aby dům prodali po bytech přednostně nájemníkům. Ale pozor, záleží na tom, o jaký dům se jedná. Obec se pak třeba rozhodne vyhlásit dražbu a vám se to může celé ještě prodražit.

    Vložil lake, 9. Prosinec 2009 - 18:51

    Vaše dilema ve skutečnosti neexistuje. Nemůžete vlastníka domu nijak přinutit, aby absolvoval veškeré papírováni s dělením domu na jednotky a přípravou Prohlášení vlastníka. Zkrátka chce dům prodat jako celek právnické osobě.

    Pokud nezaložíte družstvo, taky dobře: prodá dům nějaké S.R.O. nebo realitní kanceláři. Pro vás nájemce se nezmění nic, jen budete mít nového pána.

    lake

    Vložil Ondra1, 9. Prosinec 2009 - 19:01

    Ale SVJ je také právnická osoba, má IČ, není to jen snaha o zjednodušení privatizačního procesu? Ondra1

    Vložil G.X, 9. Prosinec 2009 - 19:21

    Záměrem privatizace je se jednoduše zbavit domu jako celku a to prodejem jednomu subjektu, např. družstvu.

    Jinou alternativou by bylo dům rozdělit formálně katastru na jednotky a ty prodávat jednotlivě nájemcům popř. jiným osobám. Tento způsob je administrativně náročný, komplikovaný, původní vlastník zůstává vlastníkem (vč. všech povinností) bytů, které dosud neprodal, a tedy i postup zdlouhavý. V této alternativě vznikne SVJ, ale to je z definice pouze „servisní“ organizací pro správu spol. částí domu – ne vlastníkem.

    Nyní si zodpovězte otázku, jak byste si ono zjednodušení představoval?

    Nepočítám s tím ,že byste původního vlastníka přesvědčil na jiný, pro něj méně výhodný postup. Z vaší strany máte manévrovací prostor jen v tom smyslu, že byste se posléze mohli rozhodnout převést byty z družstevního vlastnictví na osobní.

    G.X.

    Vložil lake, 9. Prosinec 2009 - 19:22

    Jistěže to JE (z vaší strany) snaha o zjednodušení privatizačního procesu. Nejraději byste nechali majitele, ať za vás vše vyřídí, zaměří místnosti, připraví Prohlášení, vloží do katastru a pak vám jednotlivě byty prodá. Mezitím přemluví i váhající nájemce, kteří svůj byt koupit nechtějí nebo nemohou. Nejlépe aby vše udělal zdarma, v rámci dobrých vztahů ;-}

    Ale svět je zlý, ošklivý a takto věci nefungují. Ve skutečnosti se vlastník chce prostě zbavit celého domu tak, jak je, se všemi nájemci a dluhy na nájemném. Nezajímá jej, zda a jak si dům rozdělíte na jednotky. Je mu jedno, zda vznikne SVJ nebo ne. Je mu lhostejné, kdo odkoupí byty s nájemci kteří odmítnou odkup. Smiřte se s tím.

    lake

    Vložil Petr, 10. Prosinec 2009 - 10:12

    Snad má (přijala) obec zásady privatizace, dle kterých postupuje.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".