Darování 1/18

Vložil Anonymous, 21. Květen 2008 - 11:36 ::

Dobrý den všem, prosím o radu. Máme s manželem byt v domě, kde je podílové spoluvlastnictví a rádi bychom naší 1/18 darovali mé sestře. Jde to?? Za jakých podmínek? Nebo alespoň poraďte, kde se to dozvím. Chci, aby byl „byt“ co nejdřív její. Děkuji moc za jakoukoliv odpověd. Renata z Plzně

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Ano (bez ověření), 21. Květen 2008 - 13:37

    Jde to. Darovací smlouvou, nejlépe sepsanou notářem. Pak požádáte o vklad do katastru, nezapomeňte na znalecký posudek ceny převáděného podílu nemovitosti – ten potřebujete k podání přiznání k dani z převodu nemovitosti (podává původní majitel, 3% z odhadní ceny), je potřeba zaplatit darovací daň – podáním daňového přiznání k darovací dani (podává obdarovaná).

    Vložil Tina (bez ověření), 22. Květen 2008 - 12:29

    Nezlobte se, ale trochu breptáte – darovací daň se už od 1.1.2008 neplatí !!!!! I. a II. kat. je osvobozená od placení. Platit se bude až daň z nemovitostí v následujícím období. Musíte se jen přihlásit na FÚ jako plátce – katastry už finančáky většinou o změně vlastníka nevyrozumívají. T

    Vložil Renata z Plzně (bez ověření), 21. Květen 2008 - 13:44

    Děkuji za Vaši odpověď. Takže k tomu nepotřebuji souhlas spoluvlastníku?

    Vložil IgnácG (bez ověření), 21. Květen 2008 - 12:27

    To závisí na tom, zda máte vymezené jednotky, a nebo vlastníte ideální podíl na domě.

    IgnácG

    Vložil Renata z Plzně (bez ověření), 21. Květen 2008 - 12:57

    vlastníme ideální podíl na domě.

    Vložil IgnácG (bez ověření), 21. Květen 2008 - 14:00

    Při převodu ideálního podílu mají § 140 ObčZ ostatní spoluvlastníci (s níže uvedenou výjimkou) předkupní právo:

    „Převádí-li se spoluvlastnický podíl, mají spoluvlastníci předkupní právo, ledaže jde o převod osobě blízké (§ 116, 117). Nedohodnou-li se spoluvlastníci o výkonu předkupního práva, mají právo vykoupit podíl poměrně podle velikosti podílů.“

    Nevěřte všemu, co se zde píše.

    IgnácG

    Vložil Renata z Plzně (bez ověření), 21. Květen 2008 - 14:27

    no jasně, a dle znění…osoba blízká..co to znamená? lze uvés švagrovou jako osobu blízkou??? Asi ne co, nebo ano? Díky moc

    Vložil G.X, 21. Květen 2008 - 20:32

    Osoby blízké
    § 116

    Osobou blízkou je příbuzný v řadě přímé, sourozenec a manžel, partner1a); jiné osoby v poměru rodinném nebo obdobném se pokládají za osoby sobě navzájem blízké, jestliže by újmu, kterou utrpěla jedna z nich, druhá důvodně pociťovala jako újmu vlastní. 

    (Občanský zákoník)

    G.X.

    Vložil IgnácG (bez ověření), 21. Květen 2008 - 17:30

    Vážená paní Renato z Plzně,

    na Vašem místě bych nechal vymezit jednotky. Všichni s tím musí souhlasit, ale mohlo by je motivovat, když nabídnete, že náklady uhradíte.

    IgnácG

    Vložil Renata z Plzně (bez ověření), 22. Květen 2008 - 6:53

    No, o to se snažíme již 10 let a díky jednomu nájemci, který nám tam dělá nepříjemnosti to bohužel nejde, ani kdybych navrhla, že vše zařídíme…

    Ještě se Vás na něco zeptám. Manžel ten byt koupil před tím, než jsme se vzali, takže na katastru je zaveden on, jako vlastník bytu. Ale již před svatbou a i po v bytě žijeme celkem 12 let společně. Teď bychom chtěli podíl darovat mé sestře, je to má osoba blízká dle § 116 , ale já nejsem evidována v katastru jako vlastník podílu. Je tedy nutné aby on podíl převedl nejdřív jen na mě a já pak na sestru, nebo to půjde i tak? Děkuji moc za Vaše odpovědi.

    A omlouvám se, jestli píši zmateně..

    Vložil Tina (bez ověření), 22. Květen 2008 - 9:07

    Ano. Nejprve musí manžel svůj podíl převést (darovat) na vás, potom vy můžete na sestru. ve vašem případě se nejedná o společné jmění manželů (bez ohledu na to, že tam žijete 12 let) – manžel podíl nabyl ještě před svatbou. Pokud by podíl převedl na vaši sestru přímo on , nejednalo by se pro něj o osobu blízkou. T.

    Vložil Renata z Plzně (bez ověření), 22. Květen 2008 - 9:20

    Děkuji. Nevíte ještě po jak dlouhé době lze ty „převody“ dělat. Není tam nějaká právní lhůta?

    Vložil Anonymous, 22. Květen 2008 - 10:03

    A nebylo by jednodušší nechat tam Vaši sestru prostě jenom bydlet (nájem, třeba zdarma, jen úhrada energií, atd.) místo dvojitého darování? Nevím to jistě, ale není převod v krátké době po nabytí (tedy převod z Vás na sestru) zatížen nějakou daní – jakoby za spekulativní prodej?

    Vložil Renata z Plzně (bez ověření), 22. Květen 2008 - 12:32

    ne, bohužel nebylo, potřebuji, abychom se už o byt nemuseli starat a i ona by ráda vlastní…

    Vložil Tina (bez ověření), 22. Květen 2008 - 11:53

    Je to darování ne prodej. Navíc smlouvu by měl dělat advokát nebo notář, takže 100% poradí. Byly-li by pochyby, je ještě možné u soudu návrhem rozšířit společné jmění manželů-tedy manžel uvede jako společného vlastníka podílu i manželku. A pak teprve převedou na sestru. Ale to je asi zdlouhavé. Darovací smlouva na manželku i sestru se dá totiž uzavřít ve stejný den – jen na katastr musí jít po sobě-nejdřív manželka pak sestra. T.

    Vložil Renata z Plzně (bez ověření), 22. Květen 2008 - 12:32

    Děkuji za Vaše rady, opravdu, hned notáře navštívím…

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".