Daň z převodu nemovitosti

Vložil SVJ Jablo (bez ověření), 30. Červenec 2013 - 18:38 ::

Dobrý den, chtěli bychom poradit. Naše SVJ vystavělo patro se třemi novými byt. jednotkami. Jednu z nich se podařilo již prodat. Výstavba byla financována úvěrem, kde máme dáno, že po prodeji jednotky, půjde zaplacená prodejní cena na mimořádnou splátku bance – což jsme učinili. Domnívali jsme se, že nebude nutno platit daň z převodu nemovitosti. Momentálně nám nikdo nedokázal říct, jak to má vlastně být. Může mi někdo buď přímo poradit nebo třeba poslat odkaz,dle kterého bychom mohli tuhle situaci řešit? Děkuji

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil karelh, 31. Červenec 2013 - 13:43

  Dobrý den, před jakoukoliv odpovědí je potřeba zodpovědět otázku kdo je (byl) vlastníkem zmiňovaných nově vzniklých bytových jednotek.

  Jak již napsali ostatní,pokud jde o daně, zeptejte se na finančním úřadě, popřípadě zkuste daňového poradce www.kdpcr.cz .

  Daň z převodu se určitě platit bude, je jen otázkou, kdo byl prodávajícím (vlastníkem). Pokud vlastníkem bylo SVJ jako právnická osoba (otázku, zda SVJ může nabýt tímto způsobem jednotku do vlastnictví, neřeším, viz § 17 až 19 ZoVB), pak daňová povinnost stíhá jej, pokud jsou jednotky ve spoluvlastnictví členů SVJ pak každý dle svého podílu. To samé platí o dani z příjmů.

  karelh

  Vložil Hubert (bez ověření), 31. Červenec 2013 - 0:53

  V kazdem pripade dan z prodeje a dokonce i dan ze zisku .. tj z prijmu.

  Na FU uz podavate rovnou priznani, tohle pocita bud ucetni ci danovy poradce.

  Kdyz uz jste dostaly uver, tak nejake ucetnictvi musite mit… snad jste ho nepropustily.

  Take nezapomente na povinnost prihlasit se k DPH … nejakou dobu lze i vratit jiz zaplacene DPH v prubehu vystavby …

  Musíte se zaregistrovat do 15 dnu po skonceni kalendarniho mesice, ve kterem jste překrocili zakonem stanovený obrat … ale to snad nastalo uz pri vystavbe.

  Vložil All (bez ověření), 31. Červenec 2013 - 1:23

  V tomto světě není nic jistého – kromě smrti a daní

  Vložil petrsv, 30. Červenec 2013 - 19:27

  Takovéto záležitosti bych řešil zásadně s úředníky na příslušném FÚ, ne v diskusích na Internetu. Takže doporučuji zeptat se tam.

  Vložil Votočka, 31. Červenec 2013 - 17:04

  Finančák vám určitě neporadí.

  Takže, zodpovězte si následující otázky a uvidíte:

  1. Smlouva o prodeji říká, že prodávají je kdo? Pokud SVJ je ono povinno podat daňové přiznání, vyplnit jej a spočítat si daň.
  2. Za kolik se to prodalo(konkrétně za cenu ze smlouvy)? K ceně by navíc měl být znalecký posudek. Daň se platí z ceny která je vyšší.
  3. Daň z převodu nemovitosti je stanovena zákonem ve výši 3% z té vyšší ceny.
  4. Finančák poté vystaví tzv. platební výměr na daň a v něm určí její výši, která je většinou splatná do 30ti kaledářních dnů.
  5. Za předpokladu, že jste to prodali tzv. iHNED po dostavění, lze důvodně předpokládat, že se ziskem, pak je nutno počítat i s daní z příjmů. Ale to je jiná kapitola.
  6. O vratku DPH jste se doufám nepokoušeli. A ani nepokoušejte. K prodejní ceně by jste DPH byli povinni přičíst a odvést, nehledě na zákonem stanovenou tzv. přenesenou daňovou povinnost. A jelikož předpokládám, že nevíte o čem je řeč, tak raději na tuto daň zapomeňte nebo si přečtěte § 240 zákona č. 40/2009 – trestní zákoník.

  Tak hodně sil do dalších dní.

  Votočka

  Vložil karelh, 2. Srpen 2013 - 7:58

  Dobrý den pane Votočko, domnívám s, že na „finančáku“ by poradili, minimálně v části kde uvádíte nesprávnosti:

  1. sazba daně z převodu je od 1. 1. 2013 4% ze základu daně.
  2. daň z převodu nemovitostí je splatná ve lhůtě pro podání daňového přiznání, nikoliv jak tvrdíte do 30 dnů ode dne doručení platebního výměru (toto se týká pouze daně darovací a dědické).

  U daně z převodu dle § 21 odst. 2 zákona o trojdani je poplatník povinen podat místně příslušnému správci daně přiznání k dani z převodu nemovitostí nejpozději do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, v němž byl zapsán vklad práva do katastru nemovitostí. A protože tento zákon neobsahuje speciální úpravu pro placení daně z převodu, použije obecné ustanovení dle § 135 odst. 3 daňového řádu kdy, daň je splatná v poslední den lhůty stanovené pro podání řádného daňového tvrzení.

  karelh

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".