Dálkový odečet měřidel

Vložil stepanek (bez ověření), 20. Září 2020 - 8:12 ::

Dobrý den, v dohledné době budeme v SVJ měnit měřiče tepla na radiátorech. Jsme si vědomi, že od roku 2027 má jejich odečet být pouze dálkový. Znamená to, že od tohoto roku to musí být splněno všude, anebo je možné např. ještě v roce 2024 si nechat nainstalovat měřiče bez dálkového odečtu, což je přání některých členů SVJ ? P. Štěpánek

  • EED

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil JarekSVJ, 24. Září 2020 - 19:00

Štěpánku – proč nechtějí ti někteří členové dálkový odečet ? Kdo vám dělá rozúčtování nákladů za teplo? TZV. měřidla tepla používáme cca 15 let z toho 5 let dálkové a byl to krok k lepšímu.

Vložil Jakole (bez ověření), 25. Září 2020 - 6:48

Že by proto, že jsou výrazně dražší (resp. se musejí častěji měnit)?

Původní IRTN vydržely 10 let.

Vložil Jakole (bez ověření), 28. Září 2020 - 2:46

Vi nekdo?

Vložil Jakole (bez ověření), 24. Září 2020 - 17:47

Sice to s tom souvisi jen uzce, ale presto se zeptam:

Prosimvas, kdo si rozuctovavate sami, mate excel, kde se zadaji namery póerovych meridel, pevna cena za vodomer a za vodu od vodarny, aby to bylo trochu prehledne?

At nevymejslim uz vymyslene kolo.

Diky

Vložil adviser, 21. Září 2020 - 6:53

Ono je to v podstatě jedno, co bude v zákoně. Servisní firmy provádějící montáže ITN a jejich odečty se už rozhodly. Z pohledu vlastníka je celkem fuk, je-li odečet dálkový nebo místní. Na změřenou spotřebu to nemá vliv a bohužel na servisní náklady také ne. Nevýhodou je potřeba být ve stanovenou dobu doma (jako u každého odečtu měřidel v bytě) a pustit dovnitř odečitatele. Nicméně je tato povinnost stále zakotvena ve stanovách i občanským zákoníkem 89/2012 Sb., § 1183.

Pro firmu to znamená o něco větší zisk. Valná většina nyní montovaných ITN jsou odečitatelné ze společných prostor (tedy nikoliv dálkově na ústřednu). Servisní firma pořád potřebuje pracovníka-odečitatele. Tomu ale trvá odečet neporovnatelně kratší dobu, firma mu tedy zaplatí méně než v minulosti. A samotný přístroj je o něco dražší (rádiová část). O něco se zkrátila i životnost (perioda výměny), přenos zatěžuje lithiovou baterii. Z těchto důvodů servisní firmy nabízí výhradně montáž dálkově odečitatelných měřidel.

Vložil P_V (bez ověření), 20. Září 2020 - 22:26

Zatím není ani jasné, co je to dálkový odečet ve smyslu té evropské směrnice. Zda stačí načtení skrz zeď při pochůzce, nebo se požaduje automatický přenos dat někam na ústředí.

Nicméně dnes je spíš obtížné najít někoho, kdo nabídne radiově neodečitatelné indikátory, za nějakou výrazně výhodnější cenu než s rádiem. Také nevím, proč si někteří členové SVJ přejí, aby jim kdosi coural po celém bytě.

Vložil Pavel, 20. Září 2020 - 11:05

Pane Štěpánku,

přečtěte si celé vlákno:

http://www.portalsvj.cz/…lkove-odecty

Považuji za pravděpodobné, že strana a vláda sesmolí a schválí v roce 2021 zákon, který něco nařídí. Jedná se o veliký business, který sice uživatelům dálkových odečtů přinese hlavně náklady, ale některým dodavatelům přinese mnoho peněz. Navíc to zapadá do zeleného šílenství EU.

Hezký den!

Pavel

Vložil Vlastnice (bez ověření), 20. Září 2020 - 9:46

Který zákon požaduje dálkově odečitatelná měřidla?

Co přesně požaduje? Instalaci takových měřidel s tím, že je možné i nadále odečítat po staru, a nebo i provádění dálkových odečtů?

Vložil AsiTak, 20. Září 2020 - 9:16

ale nehospodárné, mít v jednom domě dva způsoby odečtu.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".