Co z topné soustavy patří do společné části domu

Vložil K.Scholze (bez ověření), 13. Září 2016 - 17:45 ::

Co z topné soustavy patří do společné části domu Dobrý den, se zájmem jsem si přečetl odpověď pana Matějky z 10. října 2007 na téma „vadné těleso ústředního topení výměna.“ K tomuto tématu mám obdobný dotaz, či doplňující dotaz. Patří odvzdušňovací ventil na radiátoru taky do otopné soustavy? V minulých dnech došlo v našem bytovém domě vlivem dvou netěsných odvzdušňovacích ventilů k vyplavení několika bytů. Z jednoho ventilu údajně vytékala voda a jak se později zjistilo, kapala voda ještě i z druhého ventilu. Příčina nebyla zjištěná. V bytě, ve kterém se toto událo, v té době nikdo nebyl. Správce našeho SVJ tvrdí, že škoda musí být uhrazena z pojistky majitele, protože od radiátorového ventilu s termostatickou hlavicí, radiátory a šroubení na zpátečce – toto vše nepatří do společného vlastnictví budovy. Navíc argumentuje tím, že vinen je vlastník bytu, protože nikomu dalšímu na patře se toto nepřihodilo. Ve Stanovách našeho SVJ je v bodu „f“ psáno

 • revizí a oprav společných částí technických sítí rozvodů elektrické energie, plynu, vody a odvodu odpadních vod, provozů kotelny a rozvodů tepla a teplé vody, vzduchotechniky, výtahů, případně dalších technických zařízení,……..

Za Vaši odpověď předem děkuji. K. Scholze

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil VN (bez ověření), 14. Září 2016 - 7:08

  U nás to máme definováno tak , že společná část rozvodu topení končí hlavním uzávěrem do bytu. Všechno , co od hlavního uzávěru dále patří k jednotce. Jiná situace asi bude ve starých panelácích , kde to topení je řešeno stoupačkou v každé místnosti..

  Vložil 366/2013 Sb. § 6 (bez ověření), 13. Září 2016 - 18:38

  366/2013 Sb. § 6

  Vložil JaVa, 13. Září 2016 - 18:20

  Vše záleží na tom, co jste Vy sám vyčetl z prohlášení vlastníka,neboť jak zde kdysi dávno radil „klasik,který zde již nepublikuje“,tak každý, kdo se stane členem SVJ by měl toto prohlášení vlastníka mít zkopírováno!Pokud je v PV uvedeno,že je otopná soustava společná,pak jdou veškeré náklady za její havarijní stav za SVJ(pojištění domu a pozemku).

  http://www.portalsvj.cz/…l-nepritomen

  Samozřejmě, pokud je jednoznačně prokázán neodborný zásah do odvzdušňovacího ventilu vlastníkem bytové jednotky(uražen,u­lomen hrubou silou),je povinností orgánu SVJ způsobenou škodu po majiteli bytu vymáhat.Mohl by jste prosím upřesnit to znění ve vašich stanovách o tom, co všechno má výbor na povel a za jakou údržbu vlastně ručí?Děkuji.JaVa

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".