Co udělat s příjmem z pronájmu společných částí

Vložil Libor (bez ověření), 16. Listopad 2017 - 16:51 ::

Prosím o radu, co fakticky i účetně udělat s příjmem z pronájmu společných částí. Jsme 100 bytový dům a roční příjem z pronájmu části kočárkárny činí jen 2200 Kč. Nikdo z vlastníků nikdy za posledních 17 let nepožadoval vyplacení.

Do loňska jsme měli pověřeného vlastníka, který věc účetně řešil převedením do dlouhodobé zálohy. Po volbě výboru jsme změnili stanovy a schválili tzv. fond ze zisku, kam převádíme příjmy z úroků z prodlení, smluvních pokut a manipulačních poplatků za upomínky.

Je mi známo, že příjem z pronámu SČ není příjem SVJ, ale příjem vlastníků.

Za situace, kdy ale nikdo z vlastníků vyplacení nepožaduje, jde o směšnou částku okolo 20 Kč na byt, bychom chtěli s tím mít co nejméně papírování a práce.

Otázku jsme zatím nechali otevřenou, protože příprava stanov byla hektická, ale na jaře bude shromáždění, kde se bude otázka schvalovat, a už se budeme muset s otázkou nějak vypořádat.

Je možné příjem z pronájmu také převést do fondu ze zisku? Nebo je lepší pokračovat v praxi zavedené pověřeným vlastníkem a převádět příjem do dlouhodové zálohy?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil abx (bez ověření), 21. Listopad 2017 - 14:00

    Příjem z pronájmu společných částí domů můžete poslat třeba na charitu, když s tim vlastníci budou souhlasit. Každému vlastníkovi ovšem z tohoto přijmu patří část podle velikosti jeho spoluvlasatnického podílu a každý vlastník má tím pádem příjem, který podléha dani z přijmu podle zákona. Někdo žádnou daň třeba platit nebude, ale jiný vlastník ano, protože to musí přičíst k ostatním přijmům, i když ty peníze vůbec nedostal. Vy, tedy svj, ovšem každému vlastníkovi musíte vystavit pro placení daně podklad – potvrzení o příjmu za rok nebo jak se to jmenuje. Jak s tímto potrvzením vlastník naloží, to je jeho věc. Když to potrvzení hodí do koše, je to jeho věc. Ovšem dostat ten doklad musí. Takže papírování se nezbavíte, naopak.Těch pár šprdlíku, 2200 Kč, za to papírování nestojí. Když vlastníci daň nezaplatí, sami riskují, že na to finančák přijde a následky si ponesou sami. Pronajímat spol. části domu za 2200 Kč je holý nesmysl a ta práce, kterůá s tím je za to nestojí.

    Vložil abx (bez ověření), 21. Listopad 2017 - 14:16

    Mínusovači bych doporučil, aby si přečetl daňový zákona taky Prohlášení vlastníka. Tento portál je ztracený.

    Vložil Dudekk (bez ověření), 21. Listopad 2017 - 13:30

    Jak píšete, příjem z pronájmu společných částí je příjmem vlastníků, nikoliv SVJ. To je to podstatné a tak je třeba se chovat. Tento příjem musí tedy zdanit vlastníci. Co se svým příjmem udělají, je jejich věc, ale o tom nemůže rozhodnout shromáždění, protože to není v jeho působnosti, nejde o zisk SVJ!

    Vložil Pavel II (bez ověření), 18. Listopad 2017 - 18:24

    Ovšem existuje dohoda všech, kde se mohou tohoto nároku vzdát a pověřit SVJ k jinému použití. Tatom dohoda se ovšem nevztahuje na nové vlastníky v případě prodeje jednotky a nelze je jejich práv zbavit tím, že by jste to ukotvili ve stanovách. Samozřejmě platí, že kde není žalobce není soudce.

    Vložil P_V (bez ověření), 18. Listopad 2017 - 22:46

    Když se příjmu vzdají, nemusejí ho danit?

    Vložil abx (bez ověření), 21. Listopad 2017 - 14:01

    No jistěže danit musí.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".