Členství ve výboru po prodeji bytu podle NOZ

Vložil Damma (bez ověření), 5. Říjen 2016 - 18:31 ::

Prosím o radu Když současný člen výboru SVJ a vlastník bytové jednotky prodá byt (přestane být vlastníkem), je povinnen svou činnost ve výboru ukončit nebo pokračuje dále jako člen výboru? Podle NOZ a stanov může být členem výboru i nevlastník bytové jednotky. Nedochází změnou vlastnictví k porušení podmínek za kterých byl původně zvolen (jako vlastník)a je tedy nutné aby svou činnost ukončil? Nechce-li své členství a funkci ve výboru opustit, nebude nutné aby byl ve stávající funkci potvrzen (znovuzvolen) shromážděním vlastníků? Např. současný vlastník a člen výboru musí prodat byt (dluhy), může být takový nevlastník stále členem výboru?

Damma

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Taisa, 5. Říjen 2016 - 19:19

    Pokud máte ve stanovách, že může být členem výboru i nevlastník, tak se prodejem bytu pro něj nic nemění. Musí pokračovat ve svých povinnostech.

    Pokud si člen výboru nepřeje dále vykonávat funkci, písemně oznámí odstoupení a výbor poté svolá schůzi shromáždění a zvolí do výboru nového člena.

    Pokud si většina vlastníků nepřeje statutára, který nebydlí v domě, mohou svolat schůzi shromáždění, odstěhovavšího se člena výboru odvolat z funkce a zvolit jiného (je vhodné toto s novým kandidátem předem domluvit, do výboru se obvykle nikdo příliš nehrne).

    Pan Jarek má poněkud radikální názory. Jsou vlastníci, kteří se pro práci ve výboru naprosto nehodí (např. byty pronajímají a bydlí dlouhodobě v jiném městě, nebo dokonce v zahraničí). Naopak jsou nevlastníci, kteří v domě bydlí a do výboru se hodí (např. synové / dcery postarších vlastníků).

    Vložil Damma (bez ověření), 5. Říjen 2016 - 19:29

    Děkuji Taiso, Podle zákona a stanov tedy MUSÍ svou funkci nadále vykonávat. Není tedy žádný předpis kterým by byla jeho účast ve výboru a podílení se na chodu společenství napadnutelná nebo zpochybnitelná. Chápu-li to dobře, pak takovýto člen výboru zůstává ve své funkci dokud sám neodstoupí, neskončí jeho funkční období nebo není jeho členství ve výboru ukončeno hlasováním na shromáždění vlastníků.

    Vložil Taisa, 5. Říjen 2016 - 19:42

    Ano, je to tak. Statutár pokračuje ve funkci, dokud neodstoupí, není odvolán nebo mu neskončí funkční období. Není podstatné, zda bydlí v domě nebo ne, zda je vlastníkem nebo ne (když stanovy nevlastníka připouští).

    Vložil Damma (bez ověření), 5. Říjen 2016 - 19:51

    Moc děkuji Taiso, přesně tohle jsem chtěl vědět. Teď je vše jasné.

    Vložil JarekSVJ, 5. Říjen 2016 - 18:42

    Damma zase idiotská otázka, např. v našich stanovám máme jasně napsané , že člen statutárního orgánu může být pouze vlastník bytu v našem domě… tím je to jasné … pokud to máte otevřené tak člen vašeho výboru nebo předseda může být kdejaký more atd . …

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".