Členství bez vlastnictví bytu

Vložil alunas, 4. Březen 2010 - 13:15 ::

Dobrý den,

ve vzorových stanovách je psáno,že členství vzniká a zaniká současně s převodem jednotky. Je možné, aby ten, kdo v bytě bydlí byl členem společenství případně ve výboru, když bude mít od člena (majitele bytu) ověřenou plnou moc k zastupování? Moc děkuji za odpověď a zkušenosti. Alena

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Petr, 4. Březen 2010 - 18:15

    Ve stanovách máte jasně napsáno, že „zaniká“, ale vy se ještě ptáte. To je těžko k uvěření.

    Vložil alunas, 5. Březen 2010 - 16:49

    Jde mi o to, že na mě děda přepsal byt, v kterém bydlí již řadu let. A nyní prožívá šikanu od lidí, kteří se nad něj povyšují, že již nemá právo o čemkoliv rozhodovat. Děda to udělat z racionálních důvodů a já bohužel bydlím daleko a nemohu se zúčastňovat schůzí! ( jen pro vysvětlení proč se ptám!!!)

    Vložil Petr, 5. Březen 2010 - 18:53

    Děda (zde v tomto případě) právo spolurozhodovat (hlasovat) na základě plné moci dle velikosti podílu. Je to asi poslušné SVJ, že nepotřebují hlasy na schůzi, u nás se těžko dává dohromady 50procent a tak jsme rádi za každého účastníka.

    Vložil PeDuPles (bez ověření), 5. Březen 2010 - 18:18

    Tento problém je poměrně častý, vychází z nešťastného znění Občanského zákoníku, kdy za života si člověk může s majetkem dělat co chce, po smrti mu to nařídí zákon (mám na mysli neopominutelné dědice). Bohužel je při tomto způsobu rozhodování o svém majetku potřeba myslet trochu dopředu.

    Jak tady již bylo řečeno, Váš dědeček jakožto Váš nájemník skutečně v SVJ žádné hlasovací ani rozhodovací právo nemá. Ve Vašem případě je potřeba zjistit přesné znění Stanov, které odpoví na otázku, zda může být nevlastník ve výboru. Pokud ano, pak může být zvolen, např. pokud v minulosti dobře dělal předsedu. Pokud o to ostatní vlastníci stojí, jistě rádi změní stanovy i v případě, že to tam zatím není.

    Druhou věcí by mělo být udělení Generální plné moci, ve které zplnomocníte dědečka např. ke všem úkonům spojeným s Vámi vlastněným bytem včetně podílu na společných prostorách, a to včetně účasti, hlasování, jednání, volení orgánů společenství, schvalování stanov na shromážděních SVJ, přebírání a vyřizování veškeré korespondence s bytem spojené, hrazení nákladů spojených s provozem bytu a domu, přebírání vyúčtování služeb včetně finančního vyrovnání i ostatních záležitostí výslovně neuvedených. Nejlépe notářsky ověřit.

    Pak bude mít dědeček valnou část Vašich práv; členem SVJ však nadále nebude. Mělo by to ale řešit problémy, které popisujete.

    Vložil lake, 7. Březen 2010 - 17:07

    Paní PeDuPles,

    Vaše užitečná informace o obsahu plné moci by se dobře uplatnila v sekci FAQ „Nevlastník ve výboru“: http://www.portalsvj.cz/…ik-ve-vyboru . Nechcete tam váš text přidat?

    lake

    Vložil alunas, 7. Březen 2010 - 15:56

    Děkuji za rady, doufejme, že se vztahy v domě uklidní :o)

    Vložil Anon (bez ověření), 4. Březen 2010 - 15:01

    Žádný slušný a rozumný majitel nikomu takovu pravomoc o jaké píšete nedá. Leda, že by oba měli jakési společné, řekněme „zvláštní“ úmysly.

    Vložil Ondra 01 (bez ověření), 4. Březen 2010 - 14:19

    Dobrý den, k Vašim otázkám:

    1. členem společenství nemůže být nikdo jiný než vlastník jednotky.
    2. ve výboru však mohou být osoby, které vlastníky jednotek v domě nejsou. Zákon to nezakazuje, pouze vzorové stanovy (nařízení vlády publikované pod č. 371/2004 Sb.)vylučují, aby ve výboru byl někdo jiný než vlastník jednotky. Pokud si vaše SVJ přijalo stanovy ve znění nařízení vlády, je třeba stanovy změnit tak, aby tuto možnost nezakazovali a umožňovali členství ve výboru i nevlastníkům. Pokud teprve budete stanovy na shromáždění vlastníků přijímat a budete vycházet ze stanov vzorových, upravte jejich znění tak, aby Vám vyhovovala a členství nevlastníků ve výboru umožnovalo.
    Vložil Ana (bez ověření), 4. Březen 2010 - 14:35

    Taky dobrý, nevlastník jednotky bude mít pravomoc rozhodovat za vlastníky, jak se má nakládat s jejími příspěvky, co a jak se má opravovat v domě, budě dělat výběrové řízení atd. Taky skvělý zákon. Nakonec proč ne, omezuje vlastnické právo vlastníka? Neomezuje.

    Vložil Krupp, 4. Březen 2010 - 16:31

    Nevím, co Vám na tom vadí. Členem výboru může být jenom osoba, kterou zvolíte. Přece nebudete volit neznámého z ulice. Proč by to nemohl být třeba rodinný příslušník vlastníka? Jirka

    Vložil Ana (bez ověření), 4. Březen 2010 - 19:07

    Nám na tom, že to ve Vašem společenství třeba dovolíte, nevadí nic, když to nevadí Vám. V našem společenství by nám to ale vadilo.

    Vložil Manuela (bez ověření), 4. Březen 2010 - 16:35

    Proč by výkonným orgánem nebo členem výkonného orgánu nemohl být profesionál?

    Manuela

    Vložil Ana (bez ověření), 4. Březen 2010 - 19:11

    Může, koho pod tímto pojmenováním ale máte na mysli? Správce je taky profesionál a někteří správci mají zcela prapodivné praktiky, když jim to členové společenství dovolí.

    Vložil lake, 4. Březen 2010 - 19:26

    Prosím, vyplňte vždy předmět příspěvku. Buď zopakujte předmět toho příspěvku na který reagujete, nebo zadejte nějaký krátký a výstižný název. Děkují návštěvníci tohoto portálu.

    lake

    Vložil Pavel, 4. Březen 2010 - 18:32

    Počet SVJ přesahuje 43 tisíc.

    Návrh nového ZoVB již tuto variantu připouští.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Ondra 01 (bez ověření), 4. Březen 2010 - 14:26

    Jen ještě pro doplnění, to že členství vzniká a zaníká společně s vlastnictvím jednotky neupravují vzorové stanovy ale přímo zákon o vlastnictví bytů (zák. č. 72/1994 Sb., ve znění novel) v § 9 odst. 5. Toto ustanovení nelze ani stanovami vyloučit a je proto nutné ho respektovat (na rozdíl od znění stanov vzorových, jejichž znění lze libovolně měnit)

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".