Černý odběr elektřiny ze společných prostor domu

Vložil Recek, 27. Květen 2019 - 22:33 ::

Dobrý den, k nebytovému prostoru v domě (místnost se nachází v nadzemním patře, má okno a ústřední topení) jsme dostali informaci, že je či byl užíván k přespávání. V nebytu se nachází válenda, televize a navíc také „neznámým pachatelem“ zřízená dodatečná elektroinstalace (zásuvky 230 V + panel s jističi nad vstupními dveřmi) a zásuvka telefonu/internetu. Napojení je pravděpodobně načerno z rozvodů osvětlení na chodbě. Nebyt je v soukromém vlastnictví (nikoli společný prostor). Jsme SVJ. Standardně máme do těchto nebytů ze společných rozvodů připojen pouze světelný obvod (1 zářivka). Jaké má výbor SVJ možnosti a jak můžeme postupovat? Jak moc zpětně můžeme nárokovat dlužnou částku za černý odběr elektřiny a třeba i „nehrazení poplatků za odvoz odpadků“, odstranění černé přípojky? Majitel nám zatím tvrdí, že on žádné úpravy neprováděl a že to takto koupil v dražbě. Dále tvrdí, že místost ani neužíval, jelikož to měl pouze jako spekulativní nákup. Nebyt vlastní cca od r. 2015. Děkuji za tipy.

Doplnění: V nebytu není přípojka vody ani odpady. Co na to třeba hygiena? Odběr elektřiny v nebytu není měřen elektroměrem, jelikož je tam oficiálně pouze světelný obvod (zářivka = malý odběr) ze společných rozvodů na chodbě. Bohužel, tak to u nás je. Úhrada nákladů za spotřebovanou el. je tak určena paušálně měsíčně 10 Kč. Bere se to tak, že jde o nebytový prostor, určený převážně ke skladování a kde není předpoklad žádného permanentního svícení. Protože světelný obvod by vše asi neutáhnul, domníváme se, že vlastník si dodatečně nechal udělat „navýšení“, kdy černá přípojka je pravděpodobně napojena do krabice společných rozvodů osvětlení na chodbě. Na chodbě jsme si všimli podezřelé lišty u stropu, která vede od krabice společných rozvodů a končí nade dveřmi nebytu.

Na nebyt jsme přišli tak, že současný majitel jej inzeruje k prodeji a byli jsme na věc upozorněni.

R.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Recek, 28. Květen 2019 - 9:39

  Doplnil jsem další informace, děkuji, R.

  Vložil Pavel II (bez ověření), 27. Květen 2019 - 22:48

  Vypnete osvětlení na chodbě a požádate vlastník a aby zapnul nějaký spotřebič. Pokud se roztočí elektroměr je napojen na něj. Pak se můžete dohodnout na dvou řešeních. Pořízení podružného měření nebo fakturačního včetně příslušné úpravy elektroinstalace. Tuto investici ovšem budete muset uhradit, protože na Váš popud se mění stav, který zde prokazatelně byl.

  Vložil abc (bez ověření), 27. Květen 2019 - 22:47

  Nebyt. prostor má nebo nemá svůj elektroměr? To už jste měli mít dávno vyřešené. Nebo je snad napojený na společné rozvody? Zavolejte revizáka elektrikáře a ten zjistí, zda je nebyt. prostor napojený na spol. rozvody nebo není. Pokud je, tak odpojit a dát revizi a odpojení k úhradě majiteli prostoru.

  Vložil Pavel II (bez ověření), 27. Květen 2019 - 22:54

  Vaše rada ovšem postrádá logiku. Revizi hradí ten kdo si ji objednal. Vlastník nebytového prostoru nic na způsobu měření a zapojení nezměnil a proto případnou soudní při o úhradu revize vyhraje. Pro změnu elektroinstalace ve svém vlastním nebytovém prostoru nepotřebuje žádný souhlas SVJ.

  Vložil abc (bez ověření), 27. Květen 2019 - 22:59

  Vaše rada je úžasně logická. Odkdy má podle vás vlastník nebyt. prostoru právo používat ve svém prostoru elektřinu ze společných rozvodů? Když pro změnu elektroinstalace ve svém vlastním nebytovém prostoru nepotřebuje žádný souhlas SVJ, tak proč jí nemá hotovou? Protože je vychcánek.

  Vložil Petr, 28. Květen 2019 - 14:57

  „V nebytu se nachází válenda, televize a navíc také „neznámým pachatelem“ zřízená dodatečná elektroinstalace (zásuvky 230 V + panel s jističi nad vstupními dveřmi) a zásuvka telefonu/internetu“

  A co na to předpisy, zákony, vyhlášky ? Ve stanovách bývá uvedeno „zákaz stavebně upravovat jednotku“, na což se myslím dotaz p. Racka vztahuje.

  Jak jste se do jednotky „dostali“ když nejde o společný prostor ?

  Zkuste najít inzerát majitele-prodávajícího, zda v inzerci uvádí stav jaký jste zjistili „na místě“, nebo zda to nabízí jako sklad.

  Jak je to v souladu s § 1180, § 1181, § 1182, § 1183 ?

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".