Centrální odsávání-hlučnost

Vložil Vanilka, 28. Listopad 2010 - 20:39 ::

Dobrý den. Bydlím na 9. podlaží bytového domu (klasický sídlištní blok, 6 vchodů), v bytě v OV. Zhruba v červnu t.r. byly zprovozněny centrální ventilátory poháněné původními elektromotory (tedy přibližně z poloviny 60. let minulého století). Po mých osobních i písemných stížnostech na jejich hlučnost při spouštění a následném provozu se velmi neochotně vyměnil elektromotor nad stoupačkami v bytě, kde bydlím (v ložnicích bylo naměřeno 42 decibelů), když jsem však poukázala na stejný hluk vydávaný elektomotory ze sousedního vchodu (které si ovšem výbor odmítl vůbec poslechnout, jelikož jsou ve vedlejším domě, a tudíž „vám, proboha, nemůžou vadit, co si to vymejšlíte?“), mi bylo řečeno, že jsou v normě (pochopitelně bez akreditovaného měření a jen z výpovědi vlastníků v nejvyšších patrech domu, kterým „to nevadí“ nebo „to víte, já špatně slyším“). Pro informaci pracuji doma a vykonávám poměrně náročnou duševní práci (víkendy jsou hotové peklo a fyziologické potřeby mých sousedů neúprosné). Vznesla jsem stížost i na schůzi vlastníků před 14 dny. Technický důvěrník (nevím, jak se té funkci říká) mi sděli, že se mnou cítí, ale že by „všichni vlastníci v řečeném vchodě museli odsouhlasit, že chtějí nový elektromotor“. Jaký je další logický krok? Mám podat stížnost krajskému hygienikovi/vym­látit baseballovou pálkou elektrickou skříň/ oběsit se na nejvyšším elektromotoru? Moc děkuji za všemožné odpovědi a navrhovaná řešení. Připadám si jako v Kafkově románu… P.S." Antidepresiva na hluk nezabírají…

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel Klestil (bez ověření), 26. Prosinec 2010 - 19:26

    jenom dám něco mámo na zváženou. V našem okolí si lidé udělali samočinné odvětrávání na jednotlivých stoupačkách odvětrávaných šachet.Jeden kus má stát cca 6.500,– Kč.Takže jsou vyřazeny jednotlivé motory,používané k odsávání, když se odstranil jak hluk tak výdaje za spotřebovanou elektriku,včetně náhrad za jističe a za hodiny.Ty jsou ovšem v počtu jednoho kusu.Takže prozatím přeji dobré pořízení.

    Vložil Lidmila Ziková, 26. Prosinec 2010 - 1:10

    Prosím o radu v následujícím problému. Ve 12 patrovém domě máme centrální odsávání, které se automaticky spoští každou půlhodinu. Protože obývám garsoniéru, která sestává z jediné místnosti, ve které je i kuchyňský kout a tedy i digestoř, každou půlhodinu začne tato digestoř odsávat a tudíž hlučet. protože v této místnosti zároveň spím a obývám ji, stala se v důsledku tohoto systému větrání neobyvatelnou. Hučení digestoře mne budí ze spánku a během dne příšerně ruší. Prosím o radu, jak tomu zabránit. Jak to, že může SVJ rozhodnout o nuceném odvětrávání ve všech bytech, to mi připadá jako potlačení mých práv občana a zároveň je to proti všem hygienickým zásadám. abohužel ale decibely zse nejsou tak vysoké, aby to odporovalo nějakým normám, alespoň si to myslím. Ale bydlet se tam nedá, co mám dělat?

    Vložil lake, 27. Prosinec 2010 - 19:34

    Paní Lidmilo,

    píšete, že jste obtěžována hlukem ze sysytému odsávání, který je napojen na Váš byt. Jedná se tedy o hluk technického vybavení domu, které je pevně spojeno s konstrukcí objektu.

    Při posuzování hlukového zatížení se postupuje podle nařízení vlády č. 502/2000 Sb. v platném znění. Způsob měření, výpočtu a uplatnění korekcí je pro laika komplikovaný a je dán normami. Podrobnosti o měření by Vám sdělila krajská hygienická stanice.

    Pomůže změna odsávání na individuální (ventilátory se zpětnou klapkou v bytech), nebo snížení otáček elektromotoru, nebo si v digestoři nainstalujte ručně ovládanou uzavírací klapku. Pokud ze strany SVJ není ochota k řešení, postupujte právní cestou.

    Jsou-li překročeny přípustné hodnoty hluku, jde o hygienickou závadu. Může být udělena pokuta a lze se navíc domáhat nápravy podle § 417 odst. 2 Občanského zákoníku. Rušitel má povinnost provést opatření k odstranění hrozící škody na zdraví.
    Jde-li o obtěžování hlukem nepřekračujícím zákonný limit, můžete se dožadovat nápravy podle § 127 ObčZ (obtěžování imisemi). Vlastníkovi či provozovateli technického zařízení stavby může být uloženo soudem, aby se zdržel obtěžování hlukem nad míru obvyklou. Jak toho dosáhne je na něm.

    Pro Vás je důležité, že proti hlukovým imisím se lze bránit i v případě, kdy hygienické hlukové limity v bytě nejsou překročeny, nebo se jedná o hluk nespadající pod hygienický dohled. Nejvyšší soud vyslovil, že "právně významným obtěžováním (imisí) může být i takové obtěžování, které sice nepřekračuje limity stanovené obecně závazným právním předpisem, ale překračuje míru obvyklou v daném místě, a to s přihlédnutím k míře dané v jiných obdobných místech".
    Viz rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 30. srpna 2007, sp. zn. 22 Cdo 2808/2007.

    Ve vašem případě by soud zřejmě zkoumal, zda hluk odsávání ve Vašem bytě je vyšší než je obvyklé v obdobných bytech, nebo v ostatních bytech Vašeho domu.

    lake

    Vložil slovanska1073, 18. Leden 2011 - 9:40

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat kde se dá koupit tak ručně ovládaná zpětná klapka? Máme totiž v bytě problém, že když nad námi (ano nad námi!!) pustí digestoř tak nám to všechno letí do bytu. V digestoři máme zpětnou klapku ale prostě nestíhá a profukuje to přes ní. Děkuji za radu a odkaz.

    Vložil Lidmila Ziková, 30. Prosinec 2010 - 0:31

    Lake, děkuji za obšírnou odpověď. Rady vyzkouším.Indi­viduální odsávání se zpětnou klapkou sice mám, ale to je napojeno do centrální šachty a ta má to nucené větrání a SVJ se ho nechce vzdát, prý z hygienických důvodů, aby bylo zajištěno větrání v bytech… Ručně uzavíratelná klapka vypadá nejjednodušeji, jen nevím, jestli to technicky někdo dokáže vyřešit… Soudní cesta se mi zdá dost zdlouhavá a s nejasným výsledkem.. Spíše s ní SVJ jen pohrozím.

    Vložil svjvmt, 26. Prosinec 2010 - 18:38

    A co to tak ucpat?

    Vložil Lidmila Ziková, 27. Prosinec 2010 - 0:24

    Ucpaat by to šlo, ale pak bych neměla odvětrání kuchňského koutu při vaření. A v téže místnosti i spím a mám obývák, takže to není vhodné.

    Vložil Anonymou (bez ověření), 26. Prosinec 2010 - 7:29

    Lidmilo, pokud tvrdíte: „bohužel ale decibely zase nejsou tak vysoké, aby to odporovalo nějakým normám“ tak není chyba v odsávání, ale ve Vaší zvýšené citlivosti na hluk. Problém řešte u sebe a ne u odsávání.

    Vložil Lidmila Ziková, 27. Prosinec 2010 - 0:30

    A k tomu mám ještě otázku – o těch normách je to jen má domněnka. Neví prosím někdo, zda existuje nějaká norma udávající přípustné decibely v místnosti na spaní? Děkuji předem za odpověď.

    Vložil Lidmila Ziková, 27. Prosinec 2010 - 0:28

    Ale to si nerozumíme – i nízké decibely v tichém obýváku, které se ozývají každou půlhodinu, jsou nesnesitelné – to není o zvýšené citlivosti. A pokud jde o spaní, tak to už je vůbec nepřijatelné – když každou půlhodinu něco začne hučet. Spát se špunty v uších dlouhodobě nejde – dělají se záněty ve zvukovodech.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".