Cena dílku

Vložil DasUHU (bez ověření), 19. Únor 2024 - 21:16 ::

Profi rozúčtování nákladů na teplo, TV a SV je koncipováno tak, že spotřební složka upravuje pro každý byt s naměřeným odečtem IRTN cenu dílku zpětně (vydělí celkovou spotřební složku počtem dílků v BJ), což ve výsledku znamená, že každý byt s použitelným náměrem má jinou cenu za 1 dílek.

U bytů s nulovým nebo nepoužitelným náměrem (je jich cca 1/3 a je v rámci tohoto dotazu irelevantní, proč to tak je) pak rozúčtovací firma pro takový byt neuvádí ani celkový počet dílků v zúčtovací jednotce, ani cenu dílku (což je samozřejmě vzhledem k různým částkám vlastně pochopitelné…). Co si o takovém rozúčtování myslíte? Děkuji za reakce.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Petr Patočka, 21. Únor 2024 - 12:00

    Pokud je 1/3 náměrů k ničemu, je zejména něco špatně s celým způsobem měření (indikace). Důvod těchto náměrů není irelevantní v této situaci, ale zcela zásadní. Proč používáte systém, který vykazuje tak velký podíl nesmyslů?

    Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.

    Vložil RadekV, 21. Únor 2024 - 19:14

    Pokud je 1/3 náměrů mimo, svědčí to především vadné metodě.

    Ona je totiž u zateplených objektů úplně nesmyslná. Třeba v našem domě jsou byty, u kterých je poměr celkového tepelného odporu směrem ven z domu a směrem do sousedních bytů v poměru asi 17/1. Tedy pokud zvednou teplotu v bytě, pak 6% navýšení jde ven z domu a 94% sousedům.

    Čili v podstatě jde téměř výhradně o vzájemné „kradení tepla“. A to integrováním teploty radiátoru účtovat nelze ani trochu spravedlivě. A pokud také výkon z trubek rozvodu některých bytů odpovídá výkonu potřebného radiátoru, pak je celý systém postavený na hlavičku.

    Vložil Justitianus, 19. Únor 2024 - 22:27

    Napsal jste nesmysl.
    Nic víc se k Vašemu zmatenému povídání nedá sdělit.
    A pokud je 1/3 bytů s nulovým nebo nepoužitelným náměrem, pak máte úplně jiný, mnohem závaźnější problém, neź je nějaká cena dílku.

    Justitianus

    Vložil Hubert (bez ověření), 19. Únor 2024 - 23:23

    Cena dílku je pro vsechny stejna, nekde se dilky pripocitavaji, nekde ubiraji, ale cena zustava stejna.

    Podivejte se poradne, melo by to tam byt videt, u nas se posilaji prilohy s dilkama

    Vložil DasUHU (bez ověření), 20. Únor 2024 - 10:16

    Já samozřejmě pořádně vidím, že v celkovém rozúčtování na zúčtovací jednotku (tj. celý dům) jsou ceny dílků v každém bytě přepočítané, takže vzhledem k různé výši částky za spotřební složku a různému počtu dílků v každé BJ je cena dílku v každé BJ jiná. Avšak: vyhláška nestanovuje pro tuto odečítanou hodnotu žádné podmínky. Je to však matoucí, pro příjemce rozúčtování nákladů nesrozumitelné a pro kontrolu nepoužitelné. Jinak dělám rozúčtování pro zúčtovací jednotky s různými zařízeními pro poměrové měření tepla v bytové jednotce a můj výpočet vždy vypadá tak, že spotřební složka = dílky (nebo kW) x pevná cena dílku (daná celkovou částkou za spotřební složku dělenou dílky/kW) + korekce v intervalu 80% – 200% + iterace, přičemž dopočet je vždy vyjádřen v Kč. Toto je vyúčtování, které mi přišlo ke kontrole, a osobní výpady si vyprošuji.

    Vložil Justitianus, 20. Únor 2024 - 12:41
    • „Toto je vyúčtování, které mi přišlo ke kontrole, a osobní výpady si vyprošuji.“

    To nebylo míněno jako osobní výpad. Napsal jsem Vám jen objektivní fakt: otázka je nesmysl a Vaše povídání je zmatené.

    ☀ O nesmysl jde proto, že jste se zeptal na záležitost, kterou můžete zjistit jedině Vy sám ve Vašem SVJ. My netušíme jaký algoritmus (postup) používá váš poskytovatel služeb při rozúčtování. Fakt nejsme jasnovidci.

    ☀ Podle § 3/2/a vyhlášky 269/2015 platí, že při překročení přípustných rozdílů (70% až 200% nákladů) se hodnota spotřební složky u příjemce služeb, jehož náklady na vytápění připadající na 1 m2 započitatelné podlahové plochy překročily limitní hodnotu, dodatečně upraví. Způsob úpravy však vyhláška nepředepisuje.

    ☀ Z uvedeného plyne: Hodnotu (cenu) spotřební složky příjemce služeb v Kč je možné dodatečně upravit čtyřmi triviálními způsoby:

    1. vynásobením hodnoty nějakým koeficientem,
    2. přičtením/odečtením přirážky/slevy v Kč,
    3. kouzlením s počtem spotřebních dílků,
    4. nebo kouzlením s cenou jednoho dílku.

    Postup č. 1 a 2 je změnou výsledné částky, postup č. 3 a 4 je změnou vstupních hodnot.

    ➡️ Výsledek bude naprosto stejný — bez ohledu na to, kterou ze čtyř úprav se k výsledku došlo.

    Justitianus

    Vložil DasUHU (bez ověření), 22. Únor 2024 - 11:51

    Jak už Vám tu mnozí odpověděli, vyhláška 269/2015 Sb. stanovuje minimum 70% průměru až pro rozúčtování nákladů za rok 2024. To ale nebylo předmětem mého dotazu. Ano, jde o kouzlení.. I přesto, že výsledek bude stejný.

    Vložil Btw 70/200% plati (od 1.1.2024) i pro vyuctovani spotreby ro (bez ověření), 20. Únor 2024 - 13:29

    Btw 70/200% plati (od 1.1.2024) i pro vyuctovani spotreby roku 2023?

    do lonska tottiz zakon pravil 80/200%

    Vložil Petr Patočka, 21. Únor 2024 - 10:17

    Platnost této části je až od 1.1.2024. Rozúč­tování, které začalo před tímto datem se řídí původní verzí.

    Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.

    Vložil Btw 70/200% plati (od 1.1.2024) i pro vyuctovani spotreby ro (bez ověření), 20. Únor 2024 - 13:30

    Pardon ne zakon – ale ta zminena vyhlaska.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".