bytove druzstvo vs SVJ

Vložil PavelPokorny, 30. Září 2012 - 19:44 ::

Dobry den, muze nekdo, prosim, shrnout vyhody a nevyhody prevodu druzstevniho bytu do OV a zmenu bytoveho druzstva na SVJ? Dekuji Pokorny

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel, 2. Říjen 2012 - 15:57

    Prosím, pište s diakritikou, děkuji.

    Podle mého názoru je ze současných právních forem pro bydlení nejvhodnější bytové družstvo, zejména pro lidi, kteří chtějí „pouze“ bydlet a nechtějí s bytem podnikat (vzít si na něj úvěr, zřídit v něm ubytovnu pro cizince, prodat byt atd.).

    Je to dáno např. paskvilem ZoVB, podle kterého je SVJ velmi těžce spravovatelné. K SVJ existuje rozporná judikatura, existují problémy v účetnictví, daních atd.

    U družstev je právní situace daleko přehlednější.

    U SVJ je vyšší daň z nemovitosti. Navíc se platí i daň z převodu nemovitosti 3% resp. od 2013 4%.

    U družstva se lze vypořádat s dlužníkem snadněji než u SVJ. Stejně tak se lze vypořádat snadněji s družstevníkem, který dělá bordel v domě. To u SVJ prakticky nelze.

    Dalo by se toho napsat daleko více, ale většinou je to chápáno spíš ideologicky než podle skutečnosti. Já jsem předseda bytového družstva i výboru SVJ a tak to mohu posoudit v obou variantách. Nemám důvod nadržovat jedné právní formě, píšu pouze z vlastní zkušenosti.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Krobot (bez ověření), 2. Říjen 2012 - 15:31

    V DD jste jen nájemníkem. Jako vlastník máte daleko větší práva.

    Vložil Zdenál (bez ověření), 2. Říjen 2012 - 21:14

    Družstevník není vlastníkem bytu, což hovoří za vše! SVJ není rozhodně analogií družstva. SVJ je pouze nástrojem k provozu a udržování nemovitosti.

    Vložil petr321 (bez ověření), 1. Říjen 2012 - 10:01

    Rozdíly mezi SVJ a BD viz google

    Bydlet v družstevním bytě je ve srovnání s bydlením v bytě v osobním vlastnictví velkým rizikem.

    Hlavním nebezpečím je zadlužení a bankrotu družstva nevhodným hospodařením bez kontroly; při nucené exekuci družstva přijdete i Vy o svá práva k bytu.
    Bez souhlasu družstva (resp. Vašich sousedů) nemůžete byt pronajmout, chovat v něm Vaše domácí mazlíčky nebo jej zrekonstruovat podle Vašich představ.
    Navíc byt nemůžete darovat vícero osobám či jej odkázat více dědicům, při rozvodech jde o velmi složité a zdlouhavé majetkové vypořádání, včetně poskytování bytových náhrad.

    Ještě letos můžete mít svůj byt ve svém vlastnictví !

    Vlastnictví bytu má na rozdíl od účasti v bytovém družstvu tyto výhody:

    O jakémkoliv využití bytu rozhodujete Vy sami: můžete ho pronajmout, prodat, darovat, nebo s ním pro případ smrti naložit jen dle Vašeho svobodného rozhodnutí.
    Na jeho rekonstrukci, modernizaci či přestavbu nemusíte žádat o souhlas družstvo a navíc si můžete vzít hypotéku (což u družstevního vlastnictví nejde).
    Zákon Vám jako vlastníkovi přiznává i výslovné právo spolurozhodovat, jak budete udržovat a zvelebovat svůj dům a kolik budete na údržbu přispívat (v družstevním vlastnictví tak činí jen představenstvo družstva).

    Z družstevního vlastnictví plyne mnoho nevýhod nejen pro družstevníky a družstvo, ale i pro člena statutárního orgánu.

    Byrokracie – družstvo je zatíženo stejnými administrativními povinnostmi jako kterýkoli jiný podnikatelský subjekt; Společenství vlastníků jednotek je většiny z nich zproštěno.

    Zodpovědnost – člen statutárního orgánu odpovídá za škodu způsobenou družstvu a družstevníkům byť jen nepatrným pochybením; naproti tomu se na stejnou osobu u Společenství vlastníků jednotek hledí jako na laického, průměrně vzdělaného resp. opatrného občana, na kterém se nepožadují ty znalosti a dovednosti, jež by musel a mohl získat jen zvláštním školením a vzděláním.

    Riziko bankrotu – nevhodné hospodaření, anebo rizikové postupy člena statutárního orgánu mohou způsobit insolvenci družstva a jeho následný zánik, včetně ztráty veškerých práv družstevníků k bytům; Společenství vlastníků jednotek je však zákonem chráněno (např. tím, že může činit úkony jen ve věcech správy společných částí domu a pozemku, nebo tím, že o důležitých otázkách smí rozhodovat jen sami vlastníci a jejich případně špatné rozhodnutí může přezkoumat soud),

    Čerpání příspěvků a dotací – družstvo má jako podnikatel výrazně přísnější a užší přístup k čerpání dotací z EU; Společenství vlastníků jednotek ze zákona podnikatelem není, a proto takovým restrikcím nepodléhá.

    Zbavte se rizik a nevýhod družstevního vlastnictví.

    BLS Správa nemovitostí je zavedená firma zabývající se transformací družstev na Společenství vlastníků jednotek, správou bytových domů, jakož i ekonomickým a právním poradenstvím v této oblasti. Naši právníci již pomohli mnoha lidem k získání vlastního majetku, o který je již nikdo nemůže připravit.

    Více zde: http://www.domovnispravce.cz/…zi-svj-a-bd/

    Vložil Sojak (bez ověření), 1. Říjen 2012 - 11:37

    DD, tak si nejsem jistý, jestli bych zrovna Vám zadal správu, zdá se mi, že tak trochu je váš příspěvek v duchu „Přání je otcem myšlenky…“ :-)) Hezký den

    Vložil člen (bez ověření), 1. Říjen 2012 - 10:24

    Ale milánkové, tak jednozačné jak jste napsali to není. Nechte si tu svoji polívčičku, zachvíli je poledne.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".