bourání nosné zdi v bytě vlastníka

Vložil Anina, 13. Srpen 2015 - 6:19 ::

Prosím, je možné nějak zasahovat do rekonstrukce bytu vlastníkem při bourání nosné zdi? Plány se zakreslením nosných zdí jsou k dispozici.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 13. Srpen 2015 - 8:54

    K zásahu do hlavní nosné konstrukce stavby musí stavebník získat:

    1. soukromoprávní oprávnění, které stavebníkovi udělí vlastník stavby;
    2. veřejnoprávní povolení, které uděluje stavební úřad jedině na základě stavebního řízení po předložení projektové stavební dokumentace a posudku statika.

    lake

    Vložil Anina, 13. Srpen 2015 - 8:57

    Děkuji za odpověď, jen ještě, pokud na bourání nosné zdi vlastník – stavebník má vyslověně zákaz vlastníka, je to BD, které ještě vlastní 2 byty, existuje něco, čím ho donutit zákaz dodržet?

    Vložil Anina, 13. Srpen 2015 - 9:29

    Omlouvám se, ne vlastník – stavebník, ale dosud nájemník – stavebník, převod do osobního vlastnictví teprve probíhá, v katastru je majitel pořád BD.

    Vložil lake, 13. Srpen 2015 - 9:41

    Je bezvýznamné kdo je stavebník – zda je to nájemce bytu v domě, vlastník bytu v domě, nebo třebas cizí právnická osoba Rychlostav s.r.o.

    Opakuji Vám, že BD by mohlo být vlastníkem bytového domu (včetně hlavních nosných konstrukcí) pouze v tom případě, že dům má pouze dvě jednotky, obě ve vlastnictví bytového družstva. Tak tomu ale nejspíše není.

    Ani SVJ není vlastníkem domu. Takže je zjevné, že jste zmatena. Co máte udělat jako první krok jsem Vám už napsal: udělejte si jasno ve vlastnických vztazích.

    lake

    Vložil Anina, 13. Srpen 2015 - 10:13

    Ve vlastnických vztazích mám jasno, jen se mi popletly dva pojmy – vlastník bytu a nevěděla jsem, že na bourání nosné zdi musí být povolení vlastníka celého domu. Jak si to myslí i ostatní vlastníci, tak co si dělám ve svém bytě je moje věc, je to můj byt, a nikomu do toho nic není. Samozřejmě jsem Vaše odpovědi pochopila a jsem za ně ráda. Děkuji.

    Vložil Anina, 13. Srpen 2015 - 10:27

    A ještě k vysvětlení, z 15 bytů je 9 bytů vlastníků ze Středočeského kraje využíváno k rekreaci a pronajímání na rekreaci.

    Vložil lake, 13. Srpen 2015 - 9:19

    Pokud BD vlastní pouze dva byty v bytovém domě, pak nejspíše není vlastníkem domu. To by musel být velmi malý dům se dvěma jednotkami. Napřed si udělejte jasno ve vlastnických vztazích k domu a k jeho hlavním nosným konstrukcím.

    Pokud se ptáte jak donutit osobu, aby se zdržela nezákonného jednání: je možno použít svépomoc a vzápětí se obrátit na orgány státu, nebo je možno požádat soud o vydání předběžného opatření, nebo je možno oznámit porušení zákona (pokud k němu už došlo, dochází, nebo je to ve stádiu přípravy) stavebnímu úřadu, případně orgánům činným v trestním řízení).

    lake

    Vložil Anina, 13. Srpen 2015 - 9:32

    Děkuji za odpověď, vlastníkem budovy je SVJ, byla řádně předána. Na SVJ se stavebník vůbec neobrátil. Jsou to zajímavé odpovědi.

    Vložil svjdukelská111, 13. Srpen 2015 - 10:31

    Pochybuji, že vlastníkem budovy je SVJ – právnická osoba. Ve většině případů SVJ nic nevlastní. Vlastníci domu jsou majitelé bytů.

    Vložil Anina, 13. Srpen 2015 - 10:35

    Samozřejmě jsou vlastníci majitelé, členové SVJ, zastoupení výborem SVJ.

    Vložil lake, 13. Srpen 2015 - 12:00

    Nikoliv, paní Anino. Vlastníci nejsou zastoupení výborem SVJ. To ani náhodou.

    Jednak proto, že „výbor“ není osoba, nemá právní osobnost, nemůže právně jednat a tedy nemůže nikoho zastupovat.

    Druhak proto. že SVJ(2000) nemá ze zákona žádné právo zastupovat vlastníky jednotek ani v rozhodování o nakládání s jejich majetkem (s výjimkou jeho údržby a oprav), a už vůbec ne ve veřejnoprávním stavebním řízení! K tomu viz stále platný rozsudek Nejvyššího správního soudu 7 As 14/2006 ze dne 22. února 2007: http://www.portalsvj.cz/…ubjektivitou#….

    Ostatně u SVJ(2012) je tomu shodně: musí dojít k rozhodnutí spoluvlastníků stavby podle § 1128 a následujících NOZ. Teprve pak by se ve věci mohla angažovat právnická osoba SVJ(2012). Například tak, že toto rozhodnutí vlastníka stavby provede, nebo zajistí jeho provedení.

    Vlastníci jednotek ve vašem domě se – zdá se – nedostali ještě ani do fáze aby rozhodli o nakládání se společnou částí stavby. Neexistuje tedy ani soukromoprávní oprávnění, ani veřejnoprávní povolení narušit nosnou konstrukci.

    lake

    Vložil Anina, 13. Srpen 2015 - 13:36

    Máte pravdu, každý majitel vlastní i část celého domu, ale to už většinu nezajímá. Holt lepší vrabec v hrti, můj byt, než společné vlastnictví celého domu. Ještě jednou díky za odpovědi.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".