Botníky na chodbě

Vložil Anonymous, 30. Říjen 2008 - 8:55 ::

Problém umisťování botníků na chodbách je zde již diskutován, přesto odpovědi nejsou zcela jasné. Ani v označených zákonech a vyhláškách jsem jednoznačnou odpověď nenašel. Nejde jen o požární bezpečnost, ale i bezpečnost obecně, estetiku a rozměry, případně další. Prosil bych, zda je možné obecně říci, jak široká je třeba chodba pro bezpečný průchod osoby na př. se dvěma nákupními taškami, což je ten nejčastější případ. Výklad, který se na stránkách vyskytuje, že …průchod musí být volný…, je velice široký a zavádějící. Předpokládám, že nějaký normativ by mohl existovat. Děkuji. Zdeněk Trávníček

  • požární ochrana

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil rada (bez ověření), 19. Květen 2022 - 10:50

kolik je minimální úniková šíře na chodbě?

Vložil Michelle (bez ověření), 23. Březen 2022 - 19:37

Jsme 3 bytové jednotky v posledním patře staršího domu. Můj byt je na konci chodby. Sousedka bydlí u schodiště, takže ona je v pohodě. Svým harampádím však zabrala celé patro chodby. Vedle svých dveří má přivrtaný botník, okolo které musím projít. Vedle MÝCH dveří odložila starý šlapací šicí stroj, na něm je spousta květináčů, prázdných plastových krabiček, starých prken, poliček…Stroj stále posunuje až k mým dveřím. O víkendu si na chodbě ještě rozloží sušák s prádlem. Když jdu do bytu, tak musím jít uličkou přes veškeré její věci. Slušně jsem ji požádala, aby to uklidila, že z požární bezpečnosti toto není možné. Paní se urazila a řekla, že jsem drzá a tohle ještě nezažila. Chápu, že je to paní v důchodu, ale potřebuju to slušně řešit. Pokud by došlo k požáru, bude pozdě! Mám to řešit někde na SPRÁVĚ BUDOV nebo mám oslovit HASIČE nebo co se v takovém případě dělá? Děkuju Vám za pomoc.

Vložil Hasič (bez ověření), 23. Březen 2022 - 20:51

Požární bezpečnost řeší hasiči. Nejprve Vás (na rozdíl od advokáta zdarma) seznámí Vás s právní úpravou a jejím smyslem a pokud to k dodržování požární bezpečnosti nepovede, přistoupí k zajistění požární bezpečnosti pokutací.

Vložil Marková (bez ověření), 5. Srpen 2021 - 8:58

Sousedé mají umístěn botník na chodbě.Volny průchod je 50 cm.Botnik odmítají odstranit s tím, že mají informací že ve 4.poschodi nevadí.dle mého názoru je porušen zákon nehledě je zde ohrožen volný přístup i případné zdravotnické pomoci.Markova

Vložil Hasič (bez ověření), 5. Srpen 2021 - 12:46

„Sousedé mají umístěn botník na chodbě.“

Na jaké adrese to je?

Vložil Marková Ivanka (bez ověření), 16. Srpen 2021 - 8:25

Adresa je Bendlova 1705/24 Česká Lípa

Vložil Hasič (bez ověření), 16. Srpen 2021 - 13:19

Pan Aleš Stupka nechť očekává tematickou kontrolu.

Vložil Marková Ivanka (bez ověření), 16. Srpen 2021 - 17:42

Po15ti letech.kontrola má být každý rok s co zprávy z kontrol opatření a co SVJ
Ticho po pěšině.necekam změny ale rozhodně si určitostí počkám na další vývoj

Vložil RD (bez ověření), 7. Září 2017 - 20:06

Nevím co řešíte. Znám případy, kdy nějaký idiotský pyroman skříňky na chodbě zapálil a mám osobní zkušenost s požárem bytu pod námi. V životě mne tak rychle humor nepřešel a nikdy bych nevěřila jak rychle se oheň šíří, chodba se zakouří a vy nic nevidíte. V tu chvíli zakopávat o nějaké skříňky…

Vložil josef csoka (bez ověření), 30. Červenec 2017 - 20:21

VY ZAKOMPLEXOVANÝ IDIOTI VŽDYCKY ČLOVĚK MĚL NA CHODBĚ BOTY A NEBO BOTNÍKY.VY JSTE DOSTALI FUNKCE A MY SE S TOHO MÁME POSRAT??? POLIBTE MI PRDEL..BOTNÍK PATRÍ NA CHODBU.KDYŽ HO TAM SVJ NECHCE TAK TAM PROSTE BUDOU BOTY.HASICŮM TO NEVADÍ..JSOU TO JEN VAŠE ZAKOMPLEXOVANÝ VÝMYSLI JAK DISKRIMINOVAT NAJEMNÍKY..TAKŽE ZA MĚ MÁTE SMOLIKA,,DONESU PRO SVJ POTVRZENI OD HASIČŮ ŽE JIM TO V PRUCHODU NEPŘEKÁŽÍ A MUŽOU MI POLÍBYT I 2X PO SOBĚ..

Vložil . (bez ověření), 10. Březen 2020 - 8:20

Ale zakomplexovaný blbe, hasičům to vadí. Až seženeš to potvrzení, tak ho zady zveřejni.

Vložil Michaela Dra (bez ověření), 10. Březen 2020 - 6:19

Tad nejde o zakomplexovanost, ale o bezpečnost osob, které bydlí v domě. Pokud máte problém s respektování pravidel, tak si kupte dům a tam si shořte sám. Bohužel v bytových/pa­nelových domech je chodba braná jako CHÚC, která musí být volně průchopzí a nesmí bránit bezpečnému úniku osob z domu ven. Navíc, když začne hořet, tyto předměty jako boty, kočárky atd hoří neuvěřitelnou rychlostí. Pravda je taková, že některému hasiči to vadit nemusí a jiný může dát pokutu vlastníkovy domu. Hasičovi to nebude vadit do prvního požáru. Předpokládám ž každý dům má sjednanou pojistku za nemalé peníze, jenže když zače hořet z nějakého důvodu a pojišťovna si začne zjišťovat zda byly dodrženy všechny zákonné povinnosti a dojde se k tomu, že na chodbě byly předměty, které tam být nesmí, tak pojišťovna vám nedá ani korunu. Také bydlím v bytovém domě a taky mě to obtěžuje ale co se dá dělat.

Vložil * (bez ověření), 19. Květen 2022 - 8:09

Hasič … „může dát pokutu vlastníkovy domu.“ (Vložil Michaela Dra (bez ověření), 10. Březen 2020 – 6:19)

Paní Michaelo Dra,

můžete toto své tvrzení nějak podložit? Nám hasič tvrdil, že vlastníka domu pokutovat nebude a nemůže. Na dotaz, proč pokutuje SVJ a ne vlastníka domu, nedokázal odpovědět, pouze na správnosti svého postupu trval.

Vložil Justitianus, 19. Květen 2022 - 9:25

Co Vám tvrdil hasič je naprosto bezvýznamné. Rozhodující je obsah zákona č. 133/1985 Sb. o požární ochraně.

§ 2

(2) Právnické osoby a podnikající fyzické osoby plní povinnosti na úseku požární ochrany ve všech prostorách, které užívají k provozování činnosti. Za plnění povinností na úseku požární ochrany u právnických osob odpovídá statutární orgán a u podnikajících fyzických osob tyto osoby nebo jejich odpovědný zástupce. Provozuje-li činnost v prostorách více právnických osob nebo podnikajících fyzických osob, plní povinnosti na úseku požární ochrany na místech, která užívají společně, vlastník těchto prostor, není-li smlouvou mezi nimi sjednáno jinak. Součástí smlouvy musí být i určení osoby odpovědné za plnění povinností na úseku požární ochrany.

SVJ není vlastníkem společných prostorů domu.
SVJ neužívá společné prostory domu k provozování činnosti.

SVJ typicky odpovídá za plnění povinností na úseku požární ochrany pouze v místnosti, kterou v domě užívá jako „místnost výboru“. Případně by přechod odpovědnosti za plnění povinností na úseku požární ochrany ve všech společných prostorách mohl být uveden v prohlášení vlastníka, ve stanovách SVJ, nebo v jiné smlouvě sjednané mezi vlastníkem domu a jinou odpovědnou osobou.

Pokud chce HZS pokutovat SVJ, musí k tomu napřed tvrdit a prokázat, že SVJ je odpovědnou osobou na základě nějaké smlouvy.

Justitianus

Vložil * (bez ověření), 19. Květen 2022 - 9:54

„Pokud chce HZS pokutovat SVJ, musí k tomu napřed tvrdit a prokázat, že SVJ je odpovědnou osobou na základě nějaké smlouvy.“ (Vložil Justitianus, 19. Květen 2022 – 9:25)

Pane Justitiane,

jste schopen Vaše shora citované tvrzení prosadit proti HZS? Znáte nějaký případ, kdy SVJ s podobnou argumentací uspělo? HZS sice právní argumenty nemá, zato má pravomoc pokutovat a pokuty vymáhat, a to bez ohledu na právní argumenty, a navíc HZS na dané téma odmítá komunikovat. HZS zde vystupuje z pozice síly.

Pokud snad někdo má za to, že ve výsledku je jedno, zda HZS pokutuje SVJ nebo vlastníka domu, neboť pokutu udělenou SVJ stejně zaplatí vlastníci, tak je třeba si uvědomit, že pro SVJ (právnickou osobu) má HZS úplně jiný sazebník pokut za stejné delikty než pro vlastníky (typicky fyzické osoby nepodnikající).

(Raději napíšu, že nemám nic proti dodržování požárních předpisů, což není předmětem diskuse.)

Vložil carnewall (bez ověření), 4. Červenec 2018 - 10:13

Dle pravopisných chyb lze jednoduše rozpoznat mentální zázemí pisatele :D Nebo je to jen ‘ftipálek‘, který se jinde jako komik neuplatnil? :D

Vložil jan krejca (bez ověření), 7. Září 2017 - 19:24

Dobrý den na chodbách neboli schodištích jde spiše než o estetiku tak o bezpečnost berte že v panelovém domě je schodiště jedinou unikovou cestou pokud se zde nacházejí překážky například při požáru kdy je celý dům odpojen od elektrické sítě je zde tma a druhá věc všechny hořlavé předměty mohou zamezit uniku osob a hasičum hodne stížit přístup k tem kterí potrebují pomoct vzijte se do situace kdy je schodiste zakourené a jeste na nem hori vase boty botniky zaclony obrazky a pod. Asi nemáte takový zážitek a ani vám ho nepřeji ale zkuste si představit co se stát muže nehledejte za vsim jen prikazy a predpisy ale to jak zustat zivy a zdravy a to je to jediny co si opravdu koupit nejde

Vložil Aneta123 (bez ověření), 28. Únor 2014 - 13:49

Mohu se zeptat, jak donutit vlastníky k odstranění těchto závad? – např. vysoký botník před hlavním jističem elektriky? (či jak se tomu říká) – omlovám se, no holt blbá ženská no :)

Děkuji za radu, dobrovolně odstranit nechtějí a nevím, čím je můžeme jako svj donutit…

Vložil Rozálie (bez ověření), 7. Září 2017 - 19:40

„dobrovolně odstranit nechtějí“

Hasiči Vám rádi pomohou.

Vložil Megalome (bez ověření), 29. Prosinec 2013 - 21:22

Dobrý den,
i přesto že mi jsou vaše příspěvky více než jasné ,chci se zeptat
zda je problém mít botník na chodbě když je na chodbě výklenek?
A kolem našeho bytu nevede společná ani úniková cesta?

Vložil Andreas (bez ověření), 2. Leden 2014 - 15:07

Ideálně když se zeptáte člověka, který u Vás v domě dělá prohlídky PO, výklad legislativy je jasný, názor člověka individuální… Kolem vašeho bytu nevedet společná ani úniková cesta? A jakým způsobem se tedy dostáváte z vašeho bytu ven? Přes onu cestu kolem výklenku? Pak je úniková… Nicméně, pokud jde o umístění botníku do výklenku – za mě, jako technika PO říkám ano.

Vložil § (bez ověření), 2. Leden 2014 - 17:33

„pokud jde o umístění botníku do výklenku – za mě, jako technika PO říkám ano.“

Ano čemu? Umístění botníku do únikové cesty, nebo volné únikové cestě? (Nechcete se dát na politiku?)

§

Vložil Andreas (bez ověření), 2. Leden 2014 - 20:57

Vaše rýpnutí je dost oprávněné – umístění botníku, který by nepřesahoval mi nevadí. (Ale jinak ano, působení mé osoby v politice si dokážu živě představit, tedy, spíše benefity.. :-))

Vložil Požární preventista (bez ověření), 2. Listopad 2012 - 18:07

Podle protipožárních předpisů únikové cesty musí být volné. Volné znamená prosté jakýchkoli předmětů, které nebyly kolaudovány spolu se stavbou.

Potud je to jasné. Méně jasné a tím zajímavější otázka je, kdo je zodpovědný za to, že únikové cesty budou volné. Tady se bez judikátu patrně nepohneme, neboť z ZoVB nelze vyčíst, které všechny povinnosti vlastníka přechází na SVJ (protože tam žádné povinnosti SVJ takřka nejsou uvedeny).

Vložil AnonymousTom (bez ověření), 2. Listopad 2012 - 15:03

Dobrý den, na uvedený dotaz je jednoduchá odpověď.Pokud je uvedená chodba součástí únikové cesty(předpoklá­dám,že ve vědšině domů tomu tak je) nesmí být na této únikové cestě žádná překážka! To znamená,že chodba musí být prázdná bez botníků a dalších překážek,které mohou bránit evakuaci osob. Jen tak pro dokreslení situace-pokud bude chodba zakouřená nebo bude noc a nebude díky požáru žádný zdroj světla můžete o uvedené překážky zakopnout,zranit se a pak… Určitě stojí za uvážení zda tyto předměty v chodbách domu mít..Spousta lidí do pozná až v momentě,kdy je vědšinou pozdě něco řešit..

Vložil Emil Ferenc (bez ověření), 18. Květen 2022 - 9:37

Spadají do neakceptovatelných překážek na chodbě(spol. prostoru) před vlastními dveřmi i boty na rohožce ? …třeba 3–4 páry ??

Vložil radka2222 (bez ověření), 18. Květen 2022 - 15:02

na chodbě nemá být nic:-)

Vložil Hasič (bez ověření), 18. Květen 2022 - 10:50

„Spadají do neakceptovatelných překážek na chodbě (spol. prostoru) před vlastními dveřmi i boty na rohožce?“ (Vložil Emil Ferenc (bez ověření), 18. Květen 2022 – 9:37)

Nejen boty na rohožce, ale i samotná rohožka, není-li její povrch v rovině s okolní podlahou.

Vložil Anynomous (bez ověření), 18. Květen 2022 - 15:49

Jděte se vycpat s tím fanatickým čištěním chodeb. Podívejte se na jakýkoliv úřad, co mají na chodbách. Z hlediska požární bezpečnosti žádný rozdíl s bytovým domem.

Vložil Hasič (bez ověření), 18. Květen 2022 - 20:18

„Podívejte se na jakýkoliv úřad, co mají na chodbách.“ (Vložil Anynomous (bez ověření), 18. Květen 2022 – 15:49)

Na úřad se rádi podíváme. Napište adresu.

Vložil Bollova74, 10. Březen 2012 - 10:16

Chodbu mame velkou takze je to v pohode. Akorad se nam stracely boty, tak mame takovy botnik http://www.manutan.cz/…1044030.html

Vložil Eva (bez ověření), 23. Duben 2009 - 17:26

Volný průchod by měl být zachován v plné šíři schodiště.Jak široké je schodiště,takový volný průchod zachovat i v mezipatrech a před byty. Pokud tedy umístíte kytku do rohu na mezipatře,které je velké 2mx4m a prostor v šíři schodů je volný,tak snad nejsou porušeny požární předpisy. Pokud jsou však plochy mezi patry široké jako schodiště,je jasné,že se tam nesmí již nic jiného umístit.

Vložil Anonymo (bez ověření), 23. Duben 2009 - 17:35

Striktně vzato: když jdete, nevymetáte kouty. Tak v koutě by snad něco stál mohlo, nějaké to koště v nehořlavém květináči. Samozřejmě pokud mezipatro nemá polokruhový tvar (tzv. bezkoutové mezipatro).

Vložil PetrF (bez ověření), 1. Listopad 2008 - 17:05

Sám píšete, že „průchod musí být volný“. To je zcela jednoznačné a nesnese jakýkoli jiný výklad. Pokud Vám snad není zmysl zcela jasný, pak je tento:

„Průchod musí být zcela volný.“

Právní předpisy (zpravidla) mají racionální jádro a zde se tímto myslí na případy nedokladného opuštění budovy v noci při výpadku osvětlení apod.

Dalším hlediskem je požární bezpečnost.

Předměty ve společných prostorách domu je každý oprávněn (a snad i povinen) bez vyzvání neprodleně odstranit.

Vložil Jirka1974, 30. Říjen 2008 - 20:26

Máme tak širokou chodbu, že po ní projdou tři osoby s dvěma nákupními taškami vedle sebe a ještě zbyde místo. Tedy je zde možnost, přestěhovat se do takového domu. :-) Mimochodem, u nás nikdo na chodbě botníky nemá. Ale abych mluvil k věci, podle mně by na chodbě nemělo být vůbec nic podobného, páč jde minimálně o požární riziko. Žádný další argumenty nejsou potřeba.

Vložil Monika2, 13. Září 2009 - 9:54

Šlo by nahrát vyklizení takového harampádí na požární předpisy? Příp. na jakou vyhlášku (nebo alepsoň přibližné znění)? Máme ve sklepě binec neznámého původu, nikdo se k tomu nemá, tak se chystám vyvěsit výstrahu o vyklizení… Stejně tak jde vztahovat požární předpisy i na přístupovou chodbičku ke kočárkárně? Děkuji.

Vložil Jirka1974, 20. Září 2009 - 10:38

„Máme ve sklepě“ znamená že „vlastník má ve svém sklepě“ nebo „v našem společném sklepě máme“? Vyplývá mi druhá možnost, jinak byste se asi neptal. Pokud se k tomu nikdo nehlásí, vyvěsil bych to na nástěnku, napsal tam kdy bude vyklizeno a pak vyklidil. Žádnej problém v tom nevidím …

Vložil AnonymousJiří Fojtík (bez ověření), 21. Duben 2009 - 12:36

Já se domnívám, že na chodbě, která je společnou části domu by nemělo být nic . Jedině hasicí přístroje a rohožka na čistění bot. Rovněž na oknech žádné květináče a pod.

Vložil josef csoka (bez ověření), 30. Červenec 2017 - 20:13

a dejchat se muže? páč to už je uplně všechno zakázano,,,ko­munisty na vás.

Vložil . (bez ověření), 13. Září 2009 - 17:38

Hasicí přístroj by ideálně měl být ve výklenku, aby nepředstavoval překážku při evakuaci. Ze stejného důvodu by rohožka měla být v prohlubni pevně připevněná k podložce.

Vložil Petr Kneifl (bez ověření), 10. Srpen 2009 - 19:28

U nás chtěli 110 cm průchod

Vložil Brucem, 27. Srpen 2009 - 11:42

Při požární prohlídce byl v zápisu uvedeno „Uvolnit únikovou cestu!“Na chodbách nesmí být dřevěné skříně a dřevěné botníky!Tak a ted můj dotaz,jaká je peněžitá sankce za neprovedení ? Protože jinak v našem baráku nikdo nic neudělá.

Vložil Andreas (bez ověření), 5. Březen 2012 - 18:54

Pro Bruce: Takže, zachování volných ÚC je zakotveno v zák. 133/1985 SB. par.5, odst.1, pís. b..

Sankce dle správního zákona je: u objektů BEZ zvýšeného požárního nebezpečí do 250 000,–Kč, dále SE zvýšeným do 500 000,– a s vysokým do 1 000 000,– Kč. uložená sankce NESMÍ být likvidační, dle nálady příslušníka SPD to bývá několik až desítek tisíc. Často také bývá pouze uložení opatření s následnou dohlídkou.

Pro Pluskavčík: Číst jste mohl, ale uvědomte si, že vyhl. 23/2008 Sb. se vztahuje pouze na objekty, na které bylo vydáno stavební povolení po 1.7.2008.

Vložil marian. (bez ověření), 31. Červenec 2012 - 16:39

Uvedeny odkaz na zakon 133/1985 resi jen pravnicke osoby a podnikajici fyzicke osoby :(

Vložil Pluskavčík (bez ověření), 28. Únor 2012 - 10:36

Podle zprávy a vyhlášky 23/2008 Sb mi vychází, že nehořlavé předměty na chodbě mohou být, pokud je dodržena minimální úniková šíře nebo pokud jsou součástí stavby. To by potom znamenalo, že kovová sedací zařízení a kovové botníky by měly být v pořádku.

Vložil andre81, 26. Září 2010 - 13:57

Předpokládám že se na toto bude vztahovat zákon o požární ochraně kde jsem vyčetl pokuty do výše 10.000 Kč

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".