bezchybné prohlášení vlastníka

Vložil it, 16. Září 2011 - 18:38 ::

Dobrý den, po úplné rekonstrukci domu, vybudování plynové kotelny, nových rozvodů tepla a vody, vybudování dvou nových bytových jednotkách a pasportizaci stávajících bytových jednotek, bychom chtěli podepsat nové prohlášení vlastníka jako náhradu za smlouvu o výstavbě. Můj dotaz směřuje k tomu, jestli existuje nějaké ideální prohlášení vlastníka s tím, že díky němu dochází v domě k co nejméně sporům a mohli bychom se jím inspirovat? Jedná se mi hlavně o společné prostory a věci (jako např. vodoměry apod.) Děkuji moc za pomoc a postřehy na co si dát pozor. Irena

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lolek (bez ověření), 16. Září 2011 - 22:54


    • ttp://www.vzo­ry.cz/vzory/ne­movitosti-a-byty/prohlaseni-vlastnika-budovy/
    • ttp://www.cuz­k.cz/Dokument­.aspx?PRARESKOD=998&ME­NUID=10376&AK­CE=DOC:10-POKYNY_CUZK2 → Pokyn č.24

    lolek

    Vložil it, 17. Září 2011 - 7:26

    Děkuji za odkazy a měla bych doplňující otázky:

    1. není lepší, aby vodoměry, které se nacházejí v bytové jednotce, byli společné a výměna se tak prováděla společně a platila se ze společných peněz? Co když někdo nebude chtít vodoměr na své náklady vyměnit, i když mu to nařizuje zákon?
    2. je formulace: „K Vlastnictví bytu dále patří vnitřní dveře a okna nacházající se uvnitř bytu, jakož i vnitřní strany vstupních dveří a vnějších oken“ správná? ve společných částech je pak uvedeno „vnější strana vstupních dveří bytů a vnějších oken bytů“ Zde si dovedu spekulovat nad tím, když někomu rozbijí okno, kdo to bude platit? Či výměna oken?
    Vložil lake, 17. Září 2011 - 16:08

    It napsal: " Co když někdo nebude chtít vodoměr na své náklady vyměnit, i když mu to nařizuje zákon?"

    Pane it, mýlíte se. Žádný zákon ani jiný právní předpis nenařizuje vlastníkovi jednotky, aby vyměnil svůj vodoměr.

    Podle ustanovení § 5 odst. 7 vyhlášky č. 372/2001 Sb. je konečný spotřebitel (tedy i vlastník jednotky) pouze povinen umožnit instalaci. Je tedy povinen instalaci strpět (vpustit za účelem instalace vodoměru do jednotky cizí osobu). Avšak není povinen tuto instalaci hradit, ani si sám vodoměr pořídit a nainstalovat.

    Ani SVJ jako poskytovatel služby "dodávka vody" takovou povinnost nemá. Povinností společenství pouze je, aby - jestliže účtuje podle vodoměrů - používalo k rozúčtování pouze náměry metrologicky ověřených měřidel. Nejsou-li vodoměry v domě metrologicky ověřené, nesmí jejich náměry použít a provede tedy rozúčtování některým z náhradních způsobů.

    lake

    Vložil lolek (bez ověření), 17. Září 2011 - 8:19
    • ad1) – nevím jak jinde my je máme ve Vlastnictví Vlastníka. Pokud by byly ve vlastnictví SVJ bylo by nepochybné že by jejich placení bylo odporující normálnímu použití, protože větší byty by přes podíly dotovaly výměnu malometrážním bytům. Vodoměr je ve výhradním používání Vlastníka a tak by mu měl také patřit. Platab za vodoměr alespoň u nás se provádí tak, že SVJ je usnesením pověřeno k nákupu a Správce k výměně. V ročním Vyúčtování pak je částka za STO-vodoměr 1× za 6 let a za TUV-vodoměr 1× za 4 roky případně 1× za 8 let za ITN započtena na účet Vlastn. Tedy je zjevné že se nemůže stát Vámi popisované (že vy se Vlastník zdráhal zaplatit extra).

      Rozhodně bych se ale zaměřil na stanovení postupu rozpočtu ztrát (u STO a stanovení postupu pro §4/3 Vyhlášky 372) – to je tady na Portále na tapetě pořád – že není jasné jak je rozpočíst a jak je prezentovat spoluvlastníkům bez výmluv na UOOU.
    • ad2) – zde bych to nechal na nějakých větších znalcích. U nás jsou okna ve vlastnictví SVJ (nebo jinak: v Prohlášení nejsou uvedena u jednotky ani ve spol.částech tak mám za to že jsou společené) ale neberte to jako šablonu – tu jsem Vám linknul

    lolek

    Vložil Pavel, 17. Září 2011 - 8:20

    Bezchybné prohlášení by bylo raritou, vzhledem k paskvilu ZoVB asi ani nemůže existovat. :-))

    Podle mého názoru je z mnoha důvodů vhodnější, aby vodoměry a indikátory na teplo byly společnou částí domu.

    Nejhorší možná formulace ohledně oken je, že „k vlastnictví bytu patří i vnitřní strana vnějších oken“. To může napsat jen dement netušící nic o právu a realitě. Velmi špatná formulace také je, že vnější okna patří k jednotce. Vnější okna jsou ze stavebnětechnického hlediska součástí společných částí domu a to by mělo respektovat i prohlášení vlastníka. Bohužel prohlášení často píší nepoučitelní laici, byť se honosí různými tituly a za vypracování prohlášení chtějí peníze.

    Vstupní dveře je asi nejvhodnější přičlenit k jednotce. Sice se něktěří jedinci budou asi zviditelňovat pestrostí barev dveří a roztodivnými tvary kování, ale zase umožníte vlastníkům, aby si pořídili např. bezpečnostní dveře. Opět velmi nedoporučuji, aby „vnitřní strana vstupních dveří“ patřila k jednotce. Podílové vlastnictví oken a dveří v kombinaci s výlučným vlastnictvím oken a dveří je paskvil.

    Hezký den!

    Pavel

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".