5 SVJ a provoz společné ČOV

Vložil Václav Vrba (bez ověření), 7. Listopad 2014 - 7:21 ::

Dobrý den, nevím kam se obrátit s dotazem tak píši sem. Prosím o radu v následující situaci. Na obci je několik bytovem celekm 5 SVJ a od zemědělského družstva proběhl společný odkup ČOV. Musíme se nějakým způsobem dohodnout na provozování údržbě a tak podobně. V současné době nám jakýsi právník sepsal NÁVRH nějakÉ smlouvY o provozování SPOLEČENSTVÍ čoV. Dle jeho sdělení by to prý mělo stačit, není třeba žádná registrace jako právnická osoba. Smlouva: 1–5 SVJ jakožto společníci společnosti

uzavřeli dle ust. § 2716 NOZ dnešního dne následující

smlouvu o založení „Společnosti ČOV“

I.

Účastníci této smlouvy jsou podílovými spoluvlastníky , každý v rozsahu jedné ideální pětiny, zemědělské stavby – budovy bez čísla popisného či evidenčního postavené na pozemku jiného vlastníka parcelního čísla st.255 o výměře 23 m2, obec......, včetně její součásti, kterou je technologie na čištění odpadních vod ( dále jen ČOV ), které jsou produkovány pěti bytovými domy, jež jsou v bytovém spoluvlastnictví jednotlivých členů společníků společnosti.

Účastníci této smlouvy se dohodli na tom, že se sdruží ve společnosti za účelem neziskového provozování ČOV pro čištění odpadních vod z výše uvedených bytových domů za podmínek uvedených v níže uvedených článcích této smlouvy.

II.

Společníci společnosti dávají při vzniku společnosti jakožto svůj vklad do ní právo bezúplatného užívání svého spoluvlastnického podílu na ČOV.

Další vklady do společnosti se v současnosti nepředpokládají, v případě nutných investic do společné nemovitosti bude toto řešeno v rámci režimu spoluvlastníků nemovitosti dle obecných ustanovení o spoluvlastnictví.

Financování provozu ČOV ( především odměna provozovatele ČOV a odměna za zpracování účetnictví ) bude realizováno na základě plateb stočného jednotlivými společníky.

Podle dohody společníků je cena stočného stanovena částkou 30,– Kč za m3 odebrané každým ze společníků pro jeho dům z veřejného vodovodu ( spotřeba vody vykázaná na vodoměru u hlavního uzávěru domu). Částku odpovídající výši takto vypočteného stočného je každý ze společníků povinen zaplatit vždy do 15 dnů po obdržení vyúčtování vodného od provozovatele vodovodu, a to na účet společnosti.

III.

ČOV bude fyzicky a technicky provozována odbornou firmou, která bude vybrána na základě rozhodnutí společnosti dle ust. čl. IV této smlouvy.

Za vedení účetnictví vůči státním orgánům bude odpovědný společník společnosti č. 1, který se zavazuje pro provoz ČOV a jeho účtování zřídit zvláštní běžný účet, a to u Komerční banky, a.s., pobočka Třemošná. Za tyto činnosti mu náleží finanční náhrada ve výši účelně vynaložených nákladů.

Zpracováním účetních podkladů a daňových přiznání bude smluvně zavázána odborná firma, která bude vybrána na základě rozhodnutí společnosti dle ust. čl. IV této smlouvy.

Žádný ze společníků společnosti není povinen ani oprávněn vykonávat některou ze shora uvedených činností. V případě, že dojde k situaci, že se některý společník k nějaké činnosti pro společnost s jejím souhlasem zaváže, musí být písemně dohodnuto k jaké činnosti, v jakém rozsahu a za jakých podmínek. V opačném případě nemá společník, který pro společnost nějakou činnost vykonal právo na úplatu.

IV.

Rozhodnutí o všech záležitostech společnosti se přijímají většinou hlasů; každý společník má jeden hlas. Ujednání nebo rozhodnutí společníků bránící některému společníkovi účastnit se rozhodování nemá právní účinky.

Rozhodnutí, jímž se mění tato smlouva, musí být přijato jednomyslně.

Pro rozhodování o záležitostech společnosti si každý společník zvolil své dva zástupce, kteří jsou uvedeni v hlavičce této smlouvy. Každý společník je oprávněn vyvolat projednání a rozhodnutí ohledně jakékoliv otázky týkající se provozování ČOV, a to písemně formou pozvánky na jednání, která se budou konat ve všední dny v rozmezí mezi 18.00 hod. a ž 19.00 hod. Pozvánka musí být doručena minimálně jeden týden před termínem jednání, a to buď osobně proti podpisu nebo formou emailové zprávy.

Pro tento účel platí následující emailové adresy : ........

Pro jednání navenek se třetími osobami si společníci zvolili předsedu společnosti, kterým je Franta Vomáčka, člen výboru prvého společníka a místopředsedu společnosti, kterým je Karel Zajel, člen výboru pátého společníka.

Předseda a místopředseda jednají a podepisují se za společnost společně, a to včetně všech dispozic s vkladem na bankovním účtu, který bude zřízen dle čl. III této smlouvy, a to v intencích daných rozhodnutími společnosti. Při těchto jednáních jsou povinni informovat třetí strany o tom, že jednají za společnost a používat při tom její název : Společnost ČOV.

VI.

Společník může ze společnosti vystoupit, ne však v nevhodné době nebo k újmě ostatních společníků. Je však povinen po dobu trvání společnosti strpět bezúplatné užívání jeho spoluvlastnického podílu na ČOV.

Společnost zanikne, dohodnou-li se na tom jednomyslně všichni společníci.

VII.

Tato smlouva se uzavírá na dobu neurčitou.

Je vyhotovena v šesti stejnopisech z nichž každý ze společníků obdrží po jednom a jeden je určen pro založení do účetních dokladů společnosti.

Všichni zástupci společníků prohlašují, že si smlouvu přečetli, že obsah jejích jednotlivých ujednání je projevem vůle jejich společenství vlastníků, na důkaz čehož připojují své vlastnoruční podpisy.

........... Možná jsou mé dotazy hloupé, ale napadá mě pokud se bude vybírat stočné, které bude v budoucnu sloužit na rekonstrukci, neměly bychom být registrovaní například jako další SVJ. Poradil by mi někdo. Moc děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 7. Listopad 2014 - 19:42

    Cituji: „Podle dohody společníků je cena stočného stanovena částkou 30,– Kč za m3 odebrané každým ze společníků pro jeho dům z veřejného vodovodu ( spotřeba vody vykázaná na vodoměru u hlavního uzávěru domu).“

    • To je samozřejmě úplný nesmysl. Cena stočného musí povinně být podložena kalkulací věcně usměrněných nákladů na provoz čističky + přiměřený zisk. Je vyloučeno stanovit cenu „střelbou od boku“ bez řádné kalkulace. Navíc tuto cenu musí stanovit provozovatel čističky, který také za kalkulaci ceny ponese odpovědnost.

    Cena za čištění odpadních vod je cenou regulovanou podle § 6 odst. 1 písm. c) zákona č. 526/1990 Sb. o cenách. Při jejím stanovení se uplatní závazný postup, nejspíše příslušná část cenového výměru Ministerstva financí 01/2014.

    lake

    Vložil tristone, 7. Listopad 2014 - 15:12

    Podle mě je to zcela nedostačující.

    Nejsou jasně definována práva a povinnosti. Co například, pokud jedno SVJ vystoupí, jak pak bude čistit svoji odpadní vodu? A podobně.

    Určitě bych na to šel přes novou právnickou osobu, aby bylo oddělené účetnictví. Nabízí se třeba „zájmové sdružení právnických osob“. Je to do jisté míry podobné občanskému sdružení, ale pro firmy. Chod se řídí stanovami. A založit to s SVJčky jako členy jde, osobně vyzkoušeno.

    Vložil právník (bez ověření), 7. Listopad 2014 - 16:00

    tristone, zájmové sdružení právnických osob ani občanské sdružení již nelze založit.

    Pokud vám jde o oddělené účetnictví, tak to společnost podle NOZ vede.

    Pokud jedno SVJ vystoupí, tak problém s čištěním jeho odpadní vody je jeho problém. Proč by to měla řešit zbývající SVJ ve své společnosti?

    Vložil § (bez ověření), 7. Listopad 2014 - 14:43

    Aniž bych tušíl co je ČOV vím jistě, že na tohle bych nepřistoupil.

    Vložil právník (bez ověření), 7. Listopad 2014 - 16:01

    §, jedná se o čističku odpadních vod, což je zřejmé každému s alespoň průměrným IQ.

    Vložil § (bez ověření), 7. Listopad 2014 - 18:47

    Právníku, paragrafy nemají IQ. To byste jako právník měl vědět.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".