130 tisíc za prasklou hadičku. Vlastník bytu škodu platit nemusí, zodpovědný je nájemce

Vložil JaVa, 20. Srpen 2018 - 12:37 ::

https://www.mesec.cz/…-je-najemce/?…

Má otázka v případě vzniku podobné situace v SVJ zní:

Je vlastník „vytopené“ bytové jednotky, v nějakém právním vztahu, s nájemníkem bytu,kde tato hadička ke splachovači praskla?

Dle mého soudu není a proto by měl požadovat náhradu škody, po vlastníkovi bytové jednotky,který ji pronajímá.Ten si pak vzniklé náklady, může vůči nájemníkovi vymáhat, v občanskopráv­ním sporu.

Soudce má, ovšem zcela jiný názor.

  • škoda

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil An345 (bez ověření), 21. Srpen 2018 - 8:50

Do podobné situace jsem se také dostal, nájemce dělal mrtvého brouka… Poslal jsem výzvu k náhradě škody na majitele (SVJ nemá žádnou evidenci dočasných a třeba i často se střídajících nájemníků). Majitel to postoupil pojišťovně a přišlo nám dokonce o 1.500,– více než jsem požadoval…

Vložil Pojišťovák (bez ověření), 20. Srpen 2018 - 14:55

Nájemník a vytopený soused jsou v právním vztahu škůdce a poškozený. To jednoznačně vyplývá ze správného judikátu.

Obdobný vztah vznikne, když vás někdo nabourá v autě. Viník dopravní nehody je škůdce v právním vztahu s poškozeným. Nikdo neřeší, kdo je vlastník auta. Nebo byste požadoval náhradu škody po vlastníkovi auta, který ale auto neřídil?

Vložil JaVa, 20. Srpen 2018 - 17:39

Teď postupme dále:

Po kom bude vyžadovat právnická osoba SVJ,škodu způsobenou (prasklá hadička k WC) na majetku (společné části domu),který ze zákona spravuje?

Po nájemníkovi nebo po majiteli jednotky?

JaVa

Vložil Pipín (bez ověření), 20. Srpen 2018 - 15:55

Souhlasím ale uvedl jste velmi špatný příklad – ANO, samozřejmě po vlastníkovi, který má vozidlo ze zákona povinně pojištěno a z jehož ručení bude škoda hrazena. V případě úhrady vzniklých škod je až na výjimky řidič zcela nepodstatný.

Vložil Markéta Gr., 20. Srpen 2018 - 14:52

Vlastník „vytopené“ bytové jednotky není v žádném právním vztahu s nájemníkem bytu,kde tato hadička ke splachovači praskla, ale ani s vlastníkem tohoto bytu. Právní vztah mají pouze, jako spoluvlastníci společných částí bytového domu a pozemků…tzn. členové SVJ.

Měl asi postupovat trestním oznámením na neznámého pachatele škody na jeho majetku. PČR by prošetřila a zjistila viníka a po něm by byla požadována škoda vzniklá poškozením majetku. Nebo by musel pátrat sám a vyžádat si najemní smlouvu, která upravuje vztahy mezi vlastníkem a nájemcem a následně žalovat viníka škody… Protože o žalobě na neznámého žalovaného jsem dosud neslyšela…

Ale je pravdou, že ten to závěr soudu zdá se být poněkud nešťastný…přestože asi v souladu s legislativou.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".