Vložil lake, 18. Srpen 2010 - 19:36

Otázkou je, zda smlouva citovaná zde Vladimírem B. je smlouvou o výkonu funkce statutárního orgánu. Domnívám se, že tomu tak není.

Jednak jde nepochybně o smlouvu o závislé činnosti, a dále obsahem neodpovídá smlouvě o výkonu činnosti statutárního orgánu. Pan Vladimír píše, že odměna z dohod o pracovní činnosti je "... za manažerskou práci na řízení, správě a bezporuchovém chodu domu a bytových jednotek ve SVJ a za další administrativní a výpomocné práce související s řízením a správou domu.".
Jde tedy o závislou pracovní činnost typu "Ferda Mravenec, práce všeho druhu". Nejedná se o smlouvu s členem statutárního orgánu, neboť zde chybí to nejdůležitější: rozhodování a jednání jménem SVJ - právnické osoby a osobní odpovědnost za vlastní rozhodnutí. Toto není ve smlouvě vůbec zmíněno.

Srovnejme se zněním § 66 odst. 2 Obchodního zákoníku:
"Vztah mezi společností a osobou, která je statutárním orgánem nebo členem statutárního či jiného orgánu společnosti anebo společníkem při zařizování záležitostí společnosti, se řídí přiměřeně ustanoveními o mandátní smlouvě, pokud ze smlouvy o výkonu funkce, byla-li uzavřena, nebo ze zákona nevyplývá jiné určení práv a povinností. Závazek k výkonu funkce je závazkem osobní povahy. (...).

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.