Vložil MartinII, 21. Listopad 2020 - 16:44

„… už přes rok vždy dojdu na správu tam mi řeknou, že je vše v pořádku jen musím víc větrat. Popř. že jak to bude možné, tak se mrknou na střechu, nebo že se mrkli na střechu a vše je tam vpořádku. Ostatním lidem v domě vysvětlili, že až se dům zateplí problémy s mokrými fleky se tím vyřeší“

Můj názor, rada

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

A/ Souhlasím s několika zdejšími příspěvky:

1/ Vložil Justitianus, 20. Listopad 2020 – 6:28 Už se řešilo. Na téma „zatékání“ je (jen na tomto portálu) 90 diskusí se stovkami odpovědí.

Pozn.: Nechápu proč dostal za to „mínusy“, já mu proto ausgerechnet přidal „plus“

2/ Zkuste změřit relativní vlhkost (trochu fyziky) Vložil Larsen Nielsen, 20. Listopad 2020 – 1:26

3/ zatéká nebo sráží Vložil Tomol (bez ověření), 19. Listopad 2020 – 22:02

4/ zatékání do bytu – Vložil ik (bez ověření), 19. Listopad 2020 – 22:20

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

B/ Na netu např.

www.portalobydleni.cz/…ani-do-bytu/

Zatékání do bytu V dubnu 2019 mně začalo zatékat do bytu. Vše jsem řádně nahlásila … předsedovi společenství vlastníků.

Odpověď – 1. část

Úvodem mi dovolte uvést, že bez konkrétních detailů Vašeho problému, zejména pak skutečné příčiny zatékání vody do bytové jednotky, budu ve své odpovědi vycházet z platné právní úpravy týkající se bytového spoluvlastnictví, a tedy ze zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „OZ“) a dále z nařízení vlády č. 366/2013 Sb., (dále jen „nařízení“). Z OZ vyplývá, že … za společné části se považují mimo jiné také obvodové stěny prostorově ohraničující byt i v případě, že jde o nenosné svislé konstrukce, … .

Odpověď – 2. část

Pokud ale předpokládáme, že příčina zatékání vody do BJ spočívá v poškozených společných částech …, je to právě SVJ, které jako osoba odpovědná za správu domu a pozemku včetně společných částí (pozn. MartinII – viz NOZ § 1190) musí učinit vše, aby k dalšímu zatékání vody nedocházelo. Jelikož z Vaší strany došlo k oznámení závady (zatékání vody do Vaší bytové jednotky) … společenství vlastníků jednotek a … nezjednala nápravu a závadný stav stále trvá, doporučuji zkusit zjistit příčinu zatékání vody do Vašeho bytu pomocí technika či údržbáře, a poté se obrátit na … společenství vlastníků jednotek, … žádat po nich náhradu za Vám vzniklou škodu. Jelikož se jedná o celkem komplikovaný právní problém, doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc, neboť tuto specifickou situaci je nezbytné řešit v souvislosti se všemi podrobnými informacemi.

/JUDr. Jindřich Vítek, Ph.D., advokát, Advokátní kancelář ERHARTOVÁ GÜRLICH VÍTEK & PARTNERS/

C/ Můj dotaz je zda jde o

  • byt podkrovní (u nás je poslední patro podkroví) což je trochu něco jiného než poslední patro pod půdou.

D/ Měření bych nechal na „směroplatném“ odborníkovi. Vlastní měření by mělo shromáždění (nejvyšší orgán SVJ) i výbor (statutár pověřený nejvyšším orgánem k některým pravomocem) právo odmítnout. Určitě by si našli firmu, které by potvrdila jejich názor třeba i ohledně květin.

E/ Naprosto nechápu, proč to řešíte se správní firmou (dokonce více než rok !!!). Chce to trochu hledat i na netu. Správní firma měla právo vás poučit, že si to máte vyřídit na shromáždění, např. i s odkazem na smlouvu SVJ se správní firmou (pochybuji, že ve smlouvě je, že se vlastníci mají obracet na správu).

F/ Kde hledat odbornou firmu Vám možná poradí na hygienické stanici, možná na obecním úřadu

G/ Pošlete statutárům prokazatelně emailem a do schránky (snad nebude nutno posílat doporučeně i s dodejkou), příp. ostatním vlastníkům do schránek, že se a)obrátíte na odbornou firmu a na hygienika kvůli zjištění příčiny, b)že potom budete žádat nejvyšší orgán a statutáry o nápravu, c)že potom se obrátíte na policii se žalobou protože příp. opravu střechy si nemůžete objednat bez souhlasu shromáždění

H/ Možná by Vám, ale i mně ostatním občanům, měl pomoci senátor. Ten by se ale zřejmě s pomocí bezobsažných frází, z pomoci voliči bez ohledu zda jím byl volen či nikoli, vykroutil.

  • – – – – – – – – – – – – – – –

Moje rada možná není nejlepší, ale upřímná. Možná se najde někdo s názorem že na portalobydleni.cz (viz výše) radí AK Erhartová Guerlich Vítek & partners ještě větší blbosti než zde. Takže kde hledat potom smysluplné rady, že.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.