zatékání do bytu

Vložil Marta Mirová (bez ověření), 19. Listopad 2020 - 19:08 ::

Dobrý den, bydlím v bytě v OV v posledním patře. Již přes rok mi do bytu na několika místech zatéká (na stěně jsou mokré fleky objevuje se tam i plíseň a z venku na fasádě jsou přesně v místech zatékání patrné fleky). Firma, která nám dělá správu nemovitosti, ke mě poslala pracovníka. Ten vstoupil do bytu a už od dveří začal vykřikovat, že máme extrémně vlhký byt, že máme květiny na okně, což sice máme, ale v úplně jiné místnosti, než je problém. Na firmě a výboru svj pak pán napovídal ještě další lži, které podporují teorii o extrémně vlhkém bytu a tím pro ně problém skončil. Takže už přes rok vždy dojdu na správu tam mi řeknou, že je vše vpořádku jen musím víc větrat. Popř. že jak to bude možné, tak se mrknou na střechu, nebo že se mrkli na střechu a vše je tam vpořádku. Ostatním lidem v domě vysvětlili, že až se dům zateplí problémy s mokrými fleky se tím vyřeší. Soudě podle fasády si myslím, že zatéká ve více bytech, ale v domě žijí převážně důchodci, kteří asi nemají chuť ani sílu něco řešit. Při jedné návštěvě na správcovské firmě mi přímo řekli, že jestli je problém v zateplení půdy (půda byla zateplena před několika lety), tak to že oni řešit nebudou. Já řádně platím do fondu oprav a domnívám se, že pokud je nějaký problém na domě, tak by to měli řešit v každém případě a hlavně, že by měli nejdříve najít příčinu a pak teprve posílat firmu aby něco opravila. Naposledy, letos v červenci nechali oplechovat okapy, aby vykázali nějakou činnost a tvrdili mi, že můžu klidně vymalovat, že zeď je úplně suchá. V září jak začalo být chladněji a víc pršet se problém objevil znovu.Takže jsem je v září informovala, že problém přetrvává. Od té doby se nic neděje a to už je listopad. Už jsem z toho opravdu unavená a nevím na koho se obrátit. Poradíte mi prosím jak nejlépe postupovat?

Děkuji za Vaši odpověď

Marta Mirová

  • zatékání

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Justitianus, 20. Listopad 2020 - 6:28

Dotaz je zbytečný! Už se řešilo. Na téma „zatékání“ je (jen na tomto portálu) 90 diskusí se stovkami odpovědí.

Justitianus

Vložil Pavel II (bez ověření), 20. Listopad 2020 - 1:25

vyfotit a napsat SVJ. Doporučeně s dodejkou. Každý jednotlivý případ a tak po třetím jim dát termín k odstranění. Pokud se nic nebude dít upozorněte SVJ prokazatelně, že byli nečinní, termín vypršel tak si to zajistíte sama a vyúčtujete SVJ. Nejdříve znalce z oboru pro zjištění závady, sepsání posudku a odhadu ceny (což udělá i rozpočtář nějaké dodavatelské firmy) opět seznámit SVJ s cenou a dát termín k vyjádření a nakonec realizovat poslat SVJ fakturu a o pokud Vám ve Vámi určeném termínu nezaplatí započítat si své zálohy vůči této pohledávce a opět jim to oznámit. Je to složité,drahé na poštovném ale jiná cesta neexistuje.

Vložil ik (bez ověření), 19. Listopad 2020 - 22:20

Mám jen otázku – proč problém řešíte ze správcovskou firmou? Ona je Vaším statutárním zástupcem (výbor SVJ) , kterého jste si na shromáždění zvolili? Má na základě smluvního vztahu toto Vaše správcovská firma vůbec řešit? Víte co tato správcovská firma má pro Vaše SVJ zajišťovat? K čemu máte výbor? Já jako vlastník bytu ve spolku zvaném SVJ budu toto řešit se zvolenými členy výboru SVJ. Ti jsou odpovědni.

Vložil Tomol (bez ověření), 19. Listopad 2020 - 22:02

Ujasněte si zda k vám

  1. zatéká krátce po dešti
  2. vlhne zeď na základě vlhkosti způsobené vysrážením v chladném období, o to více by se měl problém projit v zimním období

varianta a) je patrně snadno dokazatelná a asi bez diskuse, také by jste měla mít po suchém období i normální vlhkost v bytě

varianta b) je problematická a vyžadovala by asi kontrolu střechy či kontrolu zateplení odborníkem, určitou analýzu skladby střechy a možných problémů v ní, případné měření vlhkosti zdiva v místě flekaté fasády

samozřejmě existuje možnost c) že málo větráte a vlhkost je váš problém

Vložil Larsen Nielsen, 20. Listopad 2020 - 1:26

Ještě doplním, variantu c) lze snadno potvrdit / vyloučit vlhkoměrem / meteostanicí. Pokud máte v bytě setrvale nad 70 % relativní vlhkost, pak stačí i malý tepelný most (místo kudy uniká teplo), aby se u něj začala srážet vlhkost vlivem nižší teploty u něj.

Jinak řečeno, čím vyšší vlhkost tím nižší rozdíl teplot stačí, aby se dosáhl rosný bod (teplota při které je dosažena při stejné absolutní vlhkosti relativní vlhkost 100 %) a takto studené nebo chladnější povrchy se orosí. V chladnějších dnech lze toto snadno odstranit opakovaným ale krátkým nárazovým větráním, které pomůže odstranit vlhkost a zároveň nezvedne náklady na topení.

Pokud je naopak vlhkost v bytě nízká a nemáte např. orosené okno, pak bych to viděl na již zmíněnou variantu a) nebo b)

Vložil MartinII, 21. Listopad 2020 - 16:44

„… už přes rok vždy dojdu na správu tam mi řeknou, že je vše v pořádku jen musím víc větrat. Popř. že jak to bude možné, tak se mrknou na střechu, nebo že se mrkli na střechu a vše je tam vpořádku. Ostatním lidem v domě vysvětlili, že až se dům zateplí problémy s mokrými fleky se tím vyřeší“

Můj názor, rada

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

A/ Souhlasím s několika zdejšími příspěvky:

1/ Vložil Justitianus, 20. Listopad 2020 – 6:28 Už se řešilo. Na téma „zatékání“ je (jen na tomto portálu) 90 diskusí se stovkami odpovědí.

Pozn.: Nechápu proč dostal za to „mínusy“, já mu proto ausgerechnet přidal „plus“

2/ Zkuste změřit relativní vlhkost (trochu fyziky) Vložil Larsen Nielsen, 20. Listopad 2020 – 1:26

3/ zatéká nebo sráží Vložil Tomol (bez ověření), 19. Listopad 2020 – 22:02

4/ zatékání do bytu – Vložil ik (bez ověření), 19. Listopad 2020 – 22:20

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

B/ Na netu např.

www.portalobydleni.cz/…ani-do-bytu/

Zatékání do bytu V dubnu 2019 mně začalo zatékat do bytu. Vše jsem řádně nahlásila … předsedovi společenství vlastníků.

Odpověď – 1. část

Úvodem mi dovolte uvést, že bez konkrétních detailů Vašeho problému, zejména pak skutečné příčiny zatékání vody do bytové jednotky, budu ve své odpovědi vycházet z platné právní úpravy týkající se bytového spoluvlastnictví, a tedy ze zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „OZ“) a dále z nařízení vlády č. 366/2013 Sb., (dále jen „nařízení“). Z OZ vyplývá, že … za společné části se považují mimo jiné také obvodové stěny prostorově ohraničující byt i v případě, že jde o nenosné svislé konstrukce, … .

Odpověď – 2. část

Pokud ale předpokládáme, že příčina zatékání vody do BJ spočívá v poškozených společných částech …, je to právě SVJ, které jako osoba odpovědná za správu domu a pozemku včetně společných částí (pozn. MartinII – viz NOZ § 1190) musí učinit vše, aby k dalšímu zatékání vody nedocházelo. Jelikož z Vaší strany došlo k oznámení závady (zatékání vody do Vaší bytové jednotky) … společenství vlastníků jednotek a … nezjednala nápravu a závadný stav stále trvá, doporučuji zkusit zjistit příčinu zatékání vody do Vašeho bytu pomocí technika či údržbáře, a poté se obrátit na … společenství vlastníků jednotek, … žádat po nich náhradu za Vám vzniklou škodu. Jelikož se jedná o celkem komplikovaný právní problém, doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc, neboť tuto specifickou situaci je nezbytné řešit v souvislosti se všemi podrobnými informacemi.

/JUDr. Jindřich Vítek, Ph.D., advokát, Advokátní kancelář ERHARTOVÁ GÜRLICH VÍTEK & PARTNERS/

C/ Můj dotaz je zda jde o

  • byt podkrovní (u nás je poslední patro podkroví) což je trochu něco jiného než poslední patro pod půdou.

D/ Měření bych nechal na „směroplatném“ odborníkovi. Vlastní měření by mělo shromáždění (nejvyšší orgán SVJ) i výbor (statutár pověřený nejvyšším orgánem k některým pravomocem) právo odmítnout. Určitě by si našli firmu, které by potvrdila jejich názor třeba i ohledně květin.

E/ Naprosto nechápu, proč to řešíte se správní firmou (dokonce více než rok !!!). Chce to trochu hledat i na netu. Správní firma měla právo vás poučit, že si to máte vyřídit na shromáždění, např. i s odkazem na smlouvu SVJ se správní firmou (pochybuji, že ve smlouvě je, že se vlastníci mají obracet na správu).

F/ Kde hledat odbornou firmu Vám možná poradí na hygienické stanici, možná na obecním úřadu

G/ Pošlete statutárům prokazatelně emailem a do schránky (snad nebude nutno posílat doporučeně i s dodejkou), příp. ostatním vlastníkům do schránek, že se a)obrátíte na odbornou firmu a na hygienika kvůli zjištění příčiny, b)že potom budete žádat nejvyšší orgán a statutáry o nápravu, c)že potom se obrátíte na policii se žalobou protože příp. opravu střechy si nemůžete objednat bez souhlasu shromáždění

H/ Možná by Vám, ale i mně ostatním občanům, měl pomoci senátor. Ten by se ale zřejmě s pomocí bezobsažných frází, z pomoci voliči bez ohledu zda jím byl volen či nikoli, vykroutil.

  • – – – – – – – – – – – – – – –

Moje rada možná není nejlepší, ale upřímná. Možná se najde někdo s názorem že na portalobydleni.cz (viz výše) radí AK Erhartová Guerlich Vítek & partners ještě větší blbosti než zde. Takže kde hledat potom smysluplné rady, že.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".