Vložil Justitianus, 19. Červen 2020 - 8:40
  • Pan 25 Malý napsal: … předepsat svému statutáru pokutu za pozdní předložení vyúčtování za rok 2018 bude mít za následek rozvrat vztahů v domě …

To je nepravdivé tvrzení.

V první řadě by si pan Malý měl prostudovat zákon č. 67/2013 Sb. Pokuta může být vymáhána na poskytovateli služeb. Tím samozřejmě není „statutár“, nýbrž SVJ – právnická osoba. Nepleťte si pojmy!

Dále: je třeba prostudovat také zákon č. 89/2012 Sb. Na „statutárovi“ nemůže vlastník jednotky nic vymáhat, dokud nebylo (neúspěšně) vymáháno na SVJ – právnické osobě. Vymáhat pokutu na statutárovi by bylo možno jedině následně, teprve po tom, co vlastník jednotky vyčerpal všechny zákonné možnosti jak dluh vymoci na SVJ (výzvy k úhradě, soud nalézací, soud odvolací, a SVJ v insolvenci, takže dlužnou částku nelze vymoci ani exekucí). Většina SVJ ovšem disponuje značnými částkami, které SVJ vybralo (a dále průběžně vybírá) na správu domu a pozemku. Takže SVJ má z čeho pokutu uhradit. Vůči statutárovi tedy nebude vlastník žádný nárok uplatňovat! Pan 25Malý se tedy mýlí v hodnocení praktického dopadu na „statutára“.

Vlastník jednotky nejspíše provede vůči SVJ započtení vzájemných pohledávek. Tím to pro něj skončí. Zda SVJ bude pak vymáhat vzniklou škodu po statutárovi – to je už úplně jiný příběh. To nezáleží na jednotlivém vlastníkovi jednotky! (Samozřejmě, že statutár nebude ochoten činit jakékoliv kroky, aby SVJ na něm začalo cokoliv vymáhat. Byl by hloupý, kdyby dobrovolně pracoval proti sobě.)

Také není možno vyloučit, že roční zdržení vyúčtování roku 2018 zavinil smluvní správce. Pak by SVJ samozřejmě bylo odpovědné, a mělo by povinnost uhradit pokutu, avšak škodu může následně vymáhat na smluvním správci. Nikoliv na svém „statutárovi“! Záleží na okolnostech případu a na obsahu smlouvy mezi SVJ a smluvním správcem. Tazatel o tom nic nenapsal, nelze tedy nic konkrétně radit.

A nakonec to možná nejdůležitější: Zákonná pokuta nemůže být uplatněna „naslepo“. Opravdu je třeba číst zákon, jinak ta diskuse zde nemá žádný smysl. Zákon č. 67/2013 Sb. totiž obsahuje dvě výjimky. Pokutu nelze uplatnit:

  • jestliže by splnění povinností ve stanovené lhůtě nebylo spravedlivé požadovat, nebo
  • jestliže k nesplnění lhůty došlo zaviněním druhé strany.

Pokud vyúčtování roku 2018 se zdrželo (například) z důvodu na straně vlastníků jednotek, pak samozřejmě SVJ žádnou pokutu nikomu hradit nebude. O tom však nic nevíme – tazatel nenapsal žádné podrobnosti. Proto mu nelze konkrétně poradit. A už vůbec by se neměly radit naprosté nesmysly, jako zde napsal pan 25Malý o „předepsání pokuty statutárovi“.

Justitianus

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.