Vyúčtování za dvě období najednou, rok 2018 a 2019 zaslán současně

Vložil Vlastnik2020, 17. Červen 2020 - 18:20 ::

Dobrý den.

Správce poslal vyúčtování služeb za rok 2018 a rok 2019 ve stejný den. Fakticky je pak pro kontrolu dvou vyúčtování služeb /dvou let – období/ jen 30 dnů, tzn. méně času. Pokud by zaslal jako obvykle jen jedno vyúčtování služeb /např. jen za rok 2018/ bylo by celých 30 dnů na kontrolu jen jednoho vyúčtování.

  1. Lze novější vyúčtování za 2019 „reklamovat“ s odkázáním na fakticky kratší dobu pro jeho kontrolu?
  2. Porušuje správce nějaký zákon když zaslal vyúčtování služeb za rok 2018 a rok 2019 současně s uvedenou stejnou 30 denní lhůtou pro reklamaci?

Děkuji za odpověd.

  • vyúčtování služeb

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil tomas 22, 18. Červen 2020 - 10:41

ale to podle mne není na úspěšnou reklamaci.

Vložil LENII, 18. Červen 2020 - 12:38

OTÁZKA: 1.Lze novější vyúčtování za 2019 „reklamovat“ s odkázáním na fakticky kratší dobu pro jeho kontrolu?

Teoreticky reklamovat můžete, ale těžko budete úspěšný…

OTÁZKA: 2. Porušuje správce nějaký zákon, když zaslal vyúčtování služeb za rok 2018 a rok 2019 současně s uvedenou stejnou 30 denní lhůtou pro reklamaci?

Správce porušil zákon tím, že zaslal vyúčtování za rok 2018 POZDĚ ! , ne tím, že poslal vyúčtování za r.2018 a 2019 současně se stejnou lhůtou na reklamaci…

Zaměřte se na lhůty pro vyúčtování v zákoně č.67/2013:

§ 7 Vyúčtování a splatnost přeplatků a nedoplatků

a § 13 Pokuta za prodlení s nepeněžitým plněním…

Pokud nemáte dojednanou výši pokuty, činí výše pokuty 50 Kč za každý započatý den prodlení. Takže při ročním zpoždění vyúčtování za rok 2018 to bude pokuta přes 18 tisíc !!!

Vložil 25Malý (bez ověření), 18. Červen 2020 - 13:59

LENII má sice „svatou pravdu“, ale předepsat svému statutáru pokutu za pozdní předložení vyúčtování za rok 2018 bude mít za následek rozvrat vztahů v domě a jistotu, že to nikdo nebude chtít dělat. Pročtěte si zde nějakou diskusi o profesionálním předsedovi, není to žádná legrace, a to nemyslím jenom náklady.

Tazatel by se měl zaobírat správností vyúčtování 2018. Ale bazírovat na krátký čas je trochu chucpe, když více jak rok vyúčtování nepostrádal. Měl o vyúčtování a podklady ke kontrole požádat ihned 1. května 2019. Vigilantibus iura scripta sunt. Právo svědčí bdělým.

Vložil Justitianus, 19. Červen 2020 - 8:40
  • Pan 25 Malý napsal: … předepsat svému statutáru pokutu za pozdní předložení vyúčtování za rok 2018 bude mít za následek rozvrat vztahů v domě …

To je nepravdivé tvrzení.

V první řadě by si pan Malý měl prostudovat zákon č. 67/2013 Sb. Pokuta může být vymáhána na poskytovateli služeb. Tím samozřejmě není „statutár“, nýbrž SVJ – právnická osoba. Nepleťte si pojmy!

Dále: je třeba prostudovat také zákon č. 89/2012 Sb. Na „statutárovi“ nemůže vlastník jednotky nic vymáhat, dokud nebylo (neúspěšně) vymáháno na SVJ – právnické osobě. Vymáhat pokutu na statutárovi by bylo možno jedině následně, teprve po tom, co vlastník jednotky vyčerpal všechny zákonné možnosti jak dluh vymoci na SVJ (výzvy k úhradě, soud nalézací, soud odvolací, a SVJ v insolvenci, takže dlužnou částku nelze vymoci ani exekucí). Většina SVJ ovšem disponuje značnými částkami, které SVJ vybralo (a dále průběžně vybírá) na správu domu a pozemku. Takže SVJ má z čeho pokutu uhradit. Vůči statutárovi tedy nebude vlastník žádný nárok uplatňovat! Pan 25Malý se tedy mýlí v hodnocení praktického dopadu na „statutára“.

Vlastník jednotky nejspíše provede vůči SVJ započtení vzájemných pohledávek. Tím to pro něj skončí. Zda SVJ bude pak vymáhat vzniklou škodu po statutárovi – to je už úplně jiný příběh. To nezáleží na jednotlivém vlastníkovi jednotky! (Samozřejmě, že statutár nebude ochoten činit jakékoliv kroky, aby SVJ na něm začalo cokoliv vymáhat. Byl by hloupý, kdyby dobrovolně pracoval proti sobě.)

Také není možno vyloučit, že roční zdržení vyúčtování roku 2018 zavinil smluvní správce. Pak by SVJ samozřejmě bylo odpovědné, a mělo by povinnost uhradit pokutu, avšak škodu může následně vymáhat na smluvním správci. Nikoliv na svém „statutárovi“! Záleží na okolnostech případu a na obsahu smlouvy mezi SVJ a smluvním správcem. Tazatel o tom nic nenapsal, nelze tedy nic konkrétně radit.

A nakonec to možná nejdůležitější: Zákonná pokuta nemůže být uplatněna „naslepo“. Opravdu je třeba číst zákon, jinak ta diskuse zde nemá žádný smysl. Zákon č. 67/2013 Sb. totiž obsahuje dvě výjimky. Pokutu nelze uplatnit:

  • jestliže by splnění povinností ve stanovené lhůtě nebylo spravedlivé požadovat, nebo
  • jestliže k nesplnění lhůty došlo zaviněním druhé strany.

Pokud vyúčtování roku 2018 se zdrželo (například) z důvodu na straně vlastníků jednotek, pak samozřejmě SVJ žádnou pokutu nikomu hradit nebude. O tom však nic nevíme – tazatel nenapsal žádné podrobnosti. Proto mu nelze konkrétně poradit. A už vůbec by se neměly radit naprosté nesmysly, jako zde napsal pan 25Malý o „předepsání pokuty statutárovi“.

Justitianus

Vložil Člen SVJ (bez ověření), 19. Červen 2020 - 6:10

LENII má sice „svatou pravdu“,ale „my“,co jsme od narození připosraní čecháčci, si přece nebudeme kazit svoji pověst v domě tím,že poukážeme na turecké hospodaření našich pánů výborů.

Vložil Anynomous (bez ověření), 19. Červen 2020 - 5:40

Na základě čeho tvrdíte, že tazatel „více jak rok vyúčtování nepostrádal“ a proč jej urážíte výrazem chucpe? Copak on něco porušil?

Pokuta za pozdní předložení vyúčtování za rok 2018 nebude mít za následek rozvrat vztahů v domě a jistotu, že to nikdo nebude chtít dělat. Pokuta bude garantovat, že se tato záležitost ani jiné chucpe nebudou opakovat. Nazdar.

Vložil Člen SVJ (bez ověření), 18. Červen 2020 - 13:55

Jediný správný názor na opožděné vyúčtování za rok 2018.Děkuji za něj.Rok 2019 lze řešit reklamací v zákonné lhůtě.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".