Vložil TN. (bez ověření), 4. Březen 2018 - 16:31

V několika stanovách SVJ jsem četl, že SVJ zřizuje „registr obyvatel“, popřípadě vede „seznam členů“ (asi inspirace ze spolkového práva). Podle mého názoru je zavádění seznamu členů do bytového spoluvlastnictví nesmysl, seznam členů obsahují i stanovy SČMBD. Do registru obyvatel výbor zapisuje rodná čísla nejen vlastníků, ale i členů rodiny, vč. dětí, jejich jména, datum narození, rodná čísla, jejich telefony apod. Spousta SBD používá staré formuláře z 90. let, kde požadují uvedení národnosti, zaměstnavatele a podobných nepotřebných údajů. Věřím, že ÚOOÚ si na nich smlsne. A nebo ne, protože v první vlně se povezou po operátorech, energetikách, bankách, pojišťovnách, nemocnicích a městských úřadech. SBD a SVJ přijdou na řadu (možná) tak po 5 letech…

SVJ potřebuje znát jméno, adresu, pro případ žaloby nebo uzavírání smlouvy (nájemní na společnou část, uznání dluhu apod.) si musí opatřit datum narození. Dále potřebujeme znát číslo bankovního účtu pro vracení přeplatků, telefonní číslo pro řešení havárií, popřípadě e-mailovou adresu pro zasílání podkladů ke shromáždění – k tomu mám podepsaný od každého vlastníka souhlas. V tomto problém nevidím, protože u každého údaje jsme schopni prokázat účelnost zpracování, popř. u e-mailové adresy mám písemný souhlas. Jediný potenciální problém vidím u rodného čísla, který potřebuji pro automatizované sledování insolvencí, k němu nám samozřejmě dlužník souhlas nedá, na druhou stranu jsem připraven jejich evidování popřít (v žádných záznamech rodná čísla nemáme, ÚOOÚ by musel do serveru poskytovatele softwarového řešení).

Trochu teď šílím ohledně správcovské firmy, protože nejsou schopni novou legislativu vstřebat. Jednak poprvé ode mne uslyšeli, že musíme mít spolu uzavřenu smlouvu o zpracování a předávání osobních údajů už dle současného zooú, druhak to asi dopadne tak, že si tu smlouvu napíšu sám, protože ani po půl roce, kdy jsem je upozornil, se nic neděje. Ale už nám poslali formuláře, které chtějí podepsat po členech výboru, že souhlasíme se zpracováním osobních údajů členů SVJ :-) Bude to ještě legrace. Bohužel máme na výběr mezi tímto eseróčkem pohrobkem OPBH, nebo SBD, další konkurence poblíž není.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.