Vložil krcma, 30. Leden 2017 - 23:38

Pane TN, v rámci určité kolegiality se pokusím na některé otázky odpovědět (také mám vystudovánu politologii, byť pouze jako vedlejší specializaci).

- třetí číslice je vlastním číslem syntetického účtu. Resp. pokud vezmu například bankovní účet, který má tradičně č. 221, tak:

2. - třída
22. - skupina
221. - číslo syntetického účtu.

Jinými slovy nemůžete ta jednotlivá čísla brát odděleně, vždy je důležité i to co je před ním.

Přičemž SVJ podle ZoÚ (par. 9, odst. 4, písm. i) může vést účetnictví ve zjednodušeném rozsahu. Což mj. znamená, že mohou v účtovém rozvrhu uvést pouze účtové skupiny.

- s výše uvedeným souvisí i další otázka. Nepojmenovává se třetí číslice, ale pouze ono trojčíslí jako celek. Předpokládám, že v tomto máte pravdu, mě osobně by nenapadlo přejmenovávat účtovou skupinu..

- účtová osnova a účtový rozvrh nejsou synonyma. Účtová osnova je seznam všech účtů, zatímco účtový rozvrh je seznam účtů, které daná účetní jednotka používá. Může si ho i pro každé účetní období nastavit jinak.
Účetní jednotka tak nevolí účtovou osnovu (ta je daná), volí účtový rozvrh (kde si právě může zvolit to 3. číslo, případně analytické účty). Ten předkládat nemusí (pouze při případné kontrole ze strany FU). Jde pouze o to, aby se každý účet v rozvaze a výkazu zisku a ztrát promítl na správném řádku..

- byť si třetí číslo můžete zvolit, tak většina účetních stále jede v zažitém trendu, tj. v drtivé většině SVJ budete mít stejná čísla syntetických účtů. A ještě tomu tak určitě dlouho bude. To samé se dá říci i o názvech účtů. Ostatně tyto názvy jsou většinou již předvoleny v účetním programu. Uživatel je sice může změnit, ale mhohdy to nedělá..

- u analytických účtů stačí 1 číslo. Posloupnost je čistě na Vás. Já osobně preferuji 321.100 - 321.200 atd. a to čistě z praktických důvodů. Když v mém účetním programu účtuji a zadávám číslo účtu, tak takto stačí když zadám 321.1 a už se mi to automaticky doplní. Pokud bych měl 321.001 - 002, musel bych to zadat celé :)

- souvstažný účet: Jak jistě víte v účetnictví (dříve podvojném) se každý zápis projeví na dvou účtech. Takže pokud budete chtít zaúčtovat předpis zálohy, zaúčtujete zápisem 311(MD)/324(Dal). 311 je účet pohledávkový, na kterém evidujete pohledávky za vlastníky. Oproti tomu máte účet 324 - přijaté zálohy.
Souvstažnost je vztah těchto dvou účtů v tomto účetním zápise. Tj. účet 324 je souvstažný k účtu 311.
Následně třeba vlastník tuto zálohu zaplatí. To se pak zaúčtuje na účtu 311 (Dal) se souvstažným zápisem na účtu 221 (MD, Bankovní účet).

- 324 - já osobně analyticky rozlišuji jednotlivé zálohy podle druhu. V tom bodě 5 vidím členění i u paní Klainové.

- zálohy na správu se do výnosů neúčtují, nečtu to ani u paní Klainové. Dovolím si ocitovat z toho bodu 9:

Náklady na správu jsou hrazeny vlastníky. Tato skutečnost se zaúčtuje do výnosů SVJ. Účet 649-900 Zúčtování SN na správu

Pokusím se vysvětlit. SVJ má nějaké náklady, tj. položky účtované do nákladů. Např. náklady na správu, pojištění domu, bankovní poplatky, mzdy, různé jiné provozní náklady.
Tyto položky jsou tedy v nákladech. Ale my proti tomu potřebujeme i výnos, přeci nechceme, aby SVJ bylo ve ztrátě. Řeší se to tedy tak, že se tyto náklady předepíší k úhradě vlastníkům. A tento zápis se právě zaúčtuje do výnosů na účet 649. Tedy nikoliv zálohy na správu, ale předpis v rámci ročního vyúčtování. Pak již záleží, zda vlastníci hradili zálohy (zaúčtuje se proti těmto zálohám) nebo nikoliv (zaúčtuje se přímo jako pohledávka za vlastníky, kteří se ze zákona musejí na těchto nákladech podílet)
A s tím NV máte pravdu (potažmo paní Klainová, tu diskusi jsem nečetl). V par. 16 tam jsou vyjmenovány položky, které jsou výnosem v SVJ (je tam i ten příspěvek na správu domu). Ale je to trochu nešťastně nazváno jako příjmy..

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.