Vložil Pavla. (bez ověření), 8. Leden 2016 - 15:58

Toto uvedla JUDr. Pavla Schödelbauerová vedoucí právního oddělení odboru politiky bydlení, Ministerstvo pro místní rozvoj:

„V případě převodu vlastnického práva na základě kupní smlouvy, vznikají věcněprávní účinky nabytí práva i jeho plná ochrana vkladem do katastru nemovitostí (ovšem vkladem se zpětnou účinností, neboť jeho účinky nastávají ke dni podání návrhu na vklad). Nejvýraznější nevýhoda spočívá v prodlevě mezi účinností smlouvy a nabytím vlastnického práva: strany jsou smlouvou vázány jejím uzavřením, ale nabyvatel se vlastníkem stane až později. Třebaže účinky vkladu nastávají retroaktivně – ke dni podání návrhu na vklad provází mezidobí až do povolení vkladu určitá nejistota.“

„Obecně lze říci, že povinnosti nového vlastníka nastávají ke dni podání návrhu na vklad, pokud je vklad proveden. Od toho data je nový vlastník povinen platit příspěvky na správu nemovité věci a zálohy na služby. Ustanovení § 1186 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, ukládá povinnost dosavadnímu vlastníkovi jednotky doložit nabyvateli potvrzením osoby odpovědné za správu domu (zpravidla společenství vlastníků jednotek, které v praxi často přenese výkon této činnosti na operativního správce), jaké dluhy související se správou domu a pozemku přejdou na nabyvatele jednotky, popřípadě, že takové dluhy nejsou.“

„Lze usuzovat, že dluhy přejdou i v případě, že takové potvrzení není vystaveno, za použití § 1107 občanského zákoníku a je tudíž na nabyvatelích jednotek, aby si před nabytím jednotky ověřili výši případných pohledávek společenství vlastníků jednotek vůči dosavadnímu vlastníkovi jednotky. Podle ustanovení §1107 jsou dluhy, které mají přejít na nabyvatele jednotky, závadou, která není zapsána ve veřejném seznamu a která na nabyvatele přejde, měl-li a mohl-li je z okolností zjistit nebo bylo-li to ujednáno. Proto se vyžaduje, aby o těchto dluzích měl nabyvatel jednotky vědomost. Bez potvrzení nepůjde o řádnou nabídku, což má význam např. i v souvislosti s ujednaným nebo zákonným předkupním právem. Za dluhy, které na nabyvatele jednotky přešly, ručí převodce osobě odpovědné za správu domu Případnou existenci takových pohledávek (dluhů) lze spolehlivě ošetřit promítnutím do kupní ceny nemovitosti.“

„Pokud se týká služeb spojených s bydlením a tedy i spotřeby elektrické energie ve společných prostorách, a další, zde platí úprava obsažená v zákoně č. 67/2013 Sb. Platby za služby je třeba rozúčtovat na konkrétní vlastníky v daném období.“

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.