Zmocnění člena svj pro jednání

Vložil Lenka Urbánková, 8. Duben 2024 - 7:36 ::

Dobrý den!

Mohu jako předseda SVJ, zplnomocnit člena SVJ k zastupování při jednání se stavební firmou a stavebním dozorem při kontrolních dnech. Budeme zateplovat bytový dům.

Děkuji

Urbánková Lenka

  • zastoupení

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Pavel, 8. Duben 2024 - 14:25

Lenko,

dopadá na Vás § 159 NOZ o péči řádného hospodáře. Tak i když asi nemáte znalosti ve stavařině, tak není vhodné jen někomu svěřit plnou moc.

V našem výboru také není žádný stavař. Když jsme zateplovali, tak jsme jednali s dodavateli na výboru, kam jsme si pozvali jak projektanta, tak i budoucí stavební dozor. Projektant i stavební dozor radili, ale rozhodnutí bylo na členech výboru.

Stavební dozor sledoval stavbu průběžně, na kontrolní den se vždycky někdo z výboru nebo kontrolní komise dostavil.

Rozhodně se vyplatí zaplatit slušný stavební dozor.

Hezký den!

Pavel

Vložil Ředitel velikánského SVJ (bez ověření), 8. Duben 2024 - 12:39

Zastupovat se můžete nechat kýmkoliv, ale zodpovědnost za jeho kroky bude na vás.

V nejhorším případě můžete přijít o funkci, přijít o funkci tj. být bez funkce tj. být v domě řadovým členem SVJ bez funkce … ještě si to rozmyslete, dokud máte funkci a nejste řadovým členem bez funkce.

Vložil Justitianus, 8. Duben 2024 - 14:57
  • „Mohu jako předseda SVJ, zplnomocnit člena SVJ k zastupování …“

Ne, jako předseda SVJ nemůžete. Rychle si přečtěte občanský zákoník, než provedete nějakou chybu.

Podle 2012/89/§159/2 platí, že člen voleného orgánu vykonává funkci osobně; to však nebrání tomu, aby člen zmocnil pro jednotlivý případ jiného člena téhož orgánu, aby za něho při jeho neúčasti hlasoval.

Zcela jiný případ bude jestliže právnická osoba SVJ se nechá zastupovat zmocněncem při právním jednání (2012/89/§436 a následující). Na to jste se ale neptala. Zmocněnec vůbec nemusí být členem SVJ.

Pro úplnost podotýkám, že jako fyzická osoba Lenka Urbánková se můžete nechat zastupovat kýmkokoliv v jakékoliv soukromoprávní záležitosti, kromě osobních uměleckých výkonů. Viz 2012/89/§441 a následující. V tom případě ovšem zmocněnec bude zastupovat Lenku Urbánkovou. Nebude zastupovat ani SVJ, ani předsedu SVJ !

Justitianus

Vložil § (bez ověření), 8. Duben 2024 - 8:44

Proč byste někoho měla posílat k jednání se stavební firmou místo sebe. Rozumnější je vzít si někoho k jednání s sebou. Posílat tam nějakého člena, i když třeba odborníka, je holý nesmysl. To žádný zodpovědný předseda nedělá, protože nikdy nevíte, co se může vyskytnout.

Vložil Clen (bez ověření), 9. Duben 2024 - 15:52

Takže realně může, ale vy byste to z důvodu opatrnosti nedělal, chápeme :-)

Proč proboha by nemohla zmocnit chlapa z domu na kontrolní dny, když stavbě VŮBEC NEROZUMÍ :-))

Vložil . (bez ověření), 9. Duben 2024 - 18:18

Přečtěte si zákon

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".