Zákon o měsíčním odečítání ? Elektřina?

Vložil PP (bez ověření), 13. Duben 2022 - 23:32 ::

Bude něco uzákoněno i s elektřinou?

Já jsem dne 31.3. nahlásil přes obchodníka distributorovi požadavek na mimořádnou fakturaci k tomuto datu, kvůli změně nájemce. Samozřejmě jsem ochoten zaplatit za mimoř. fakturu (jen ta mimoř. k 31.12. je zdarma).

Co ale dělá ČEZdistribuce (území Čez) za brikule, jen aby mi nemusel fakturu vystavit, to jsem ještě neviděl!

Přitom již od 1.4. to s distributorem intenzivně řeším. Dle ERU, prý to není povinnost a je to jen dobrá vůle obchodníka a distributora, udělat placené mimoř.vyúčtová­ní !!!

Nejspíše sem vložím tu jejich debilní argumentaci o validaci (něco jakože v lednu byla spotřeba o 5 kWh vyšší než v létě), to bude ještě sranda.

Kouknu kdo tam sedí za stát v představenstvu a asi ho obešlu, protože to by jeden nevěřil, když vyúčtování potřebujete, nedostanete a státní ČEZ dělá obštrukce, a pak na teplo vám vymejšlejí a nutí, i když ho nechcete.

Za mě by bylo záhodno, aby za rozumný náklad by mohl odběratel získat mimoř.vyúčtování (na EL, plyn, teplo, vodu) na vyžádání a v rozumné lhůtě a pod sankcí…

Jak k tomu přijdu, když to má nájemci rozúčtovat, vrátit kauci atp.? Ale já popisují problém v státním ČEZu, který by měl jít příkladem a ne zaměstnávat de…

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Jan77 (bez ověření), 14. Duben 2022 - 13:29

  Pozor na jednu věc. Navazujete na téma „Zákon o měsíčním odečítání“. Odečítání je jedna věc, vyúčtování jiná. Vyúčtování se dělá ročně i pokud budou (dálkové) odečty měsíční.

  Jelikož píšete o nájemci, za zhotovení vyúčtování pro něj resp. při změně nájemce jse odpovědný/á vy. Odečty si k tomu můžete udělat sám.

  Mimochodem – SVJ vám také nedělá vyúčtování, když se vám mění nájemce :)

  Vložil Justitianus, 14. Duben 2022 - 5:16

  Číst jistě umíte, tak si přečtěte obchodní podmínky ČEZu. Pokud v nich nenajdete žádnou zmínku o „mimořádném vyúčtování“, pak nejspíš nemáte na nic takového nárok.

  Nikdo Vám nebrání, abyste se pokusil najít jiného dodavatele elektrické energie, který bude ochoten vystavit Vám dílčí vyúčtování kdykoli o to požádáte.

  Samozřejmě platí, že vyúčtování se provede pro odběrné místo vždy při změně odběratele, nebo při změně dodavatele. Máte tedy dvě možnosti:

  1. Ukončete odběr a dostanete vyúčtování.
  2. Dejte výpověď stávajícímu dodavateli a dostanete vyúčtování.

  Justitianus

  Vložil PP (bez ověření), 14. Duben 2022 - 11:18

  ČezD je distributor a ne můj dodavatel! Tedy dodavateli to zamítne distributor! Důvody jsem lehce naznačil.

  Vaše varianta 1. je funkční, ale v současné době znamená i 5 násobné zdražení elektřiny.

  Varianta 2 je obecně to samé a navíc i v normální době by to trvalo až 3– 4 měsíce, někde až 6 měsíců, navíc kdo dnes nemá fixaci?

  V okamžiku, kdy nájemci oznámí konec 17. dne k 31. dni toho stejného měsíce, poněkud nepraktické řešení!

  Je mi jasné, jak to dělá většina pronajímatelů (buď přepisem, nebo vůbec nebo odhadem), všechny tři metody poškozují nájemce.

  Jsem schopen to udělat odhadem, ale, je to dle Vás korektní?! Proč legislativa nedává možnost se domoci mimoř. vyúčtování za poplatek, a státní moloch si může dělat, co se mu zlíbí?! Nebo spíš nedělat. Navíc mám důkazy, že přistupuje ke každému jinak.

  Před pár lety to normálně vystavovali i u Čezu. V době, kdy nebyly odděleny obchod s Distribuce (cca 6 let zpět?) Před cca rokem ČezD najelo na jakýsi pilotní projekt a …

  Ps: znovu opakuji, že se bavíme o distributorovi, a nikoliv dodavateli – obchodníkovi, tam problém není, ten mi to umožnil, ale distributor mu to zamítl!!!

  Vložil Justitianus, 14. Duben 2022 - 13:50

  Jste ještě popletenější popleta než se zdálo z Vašeho původního příspěvku. Vy ani netušíte s kým máte sjednanou smlouvu? Jste v právním vztahu pouze s Vaším dodavatelem. Nikoliv s distributorem! Elektrickou energii máte od dodavatele. Vyúčtování vám vystavuje dodavatel.

  Já se s Vámi zde nebavím o nějakém distributorovi. A distributor se správně odmítá bavit s Vámi. Co jiného jste čekal?

  Justitianus

  Vložil PP (bez ověření), 14. Duben 2022 - 17:50

  Ale to se mýlíte a v každé jedné vaší větě jste napsal nesmysl, nepravdu.

  Tak si pro začátek zjistěte, co je to smlouva o distribuci a smlouva o dodávce. Bez toho prvního, co za vás na základě plné moci uzvřel dodavatel s distributorem (o čem nevíte že existuje), by vám ani nenainstalovali měřidlo (elměr). Ale stále je to vaše smlouva s distr. a bavit se s vámi musí.

  Ale o to tu vůbec nejde, projděte si tu vyhlášku a zjistíte, že mimo 31.12. nemáte páky se dostat k fakturaci od distributora a ani váš dodavatel! Přes kterého jsem pochopitelně šel.

  Zavolejte si vašemu dodavateli a zjistěte, zda bude ochoten vystavit fakturu bez součinnosti Distributora!

  Příkladně BEE (a jeho dcery) byl, ale o jiném takovém dodavateli zatím nevím.

  Poukazuji na absurdnost této situace z pohledu pronajímatele. A to i když chci vyúčtovat (byť za poplatek) a k poslednímu dni měsíce 1–11. 12 měsíc – prosinec – je ze zákona. Tam problém není.

  Vložil Dan, (bez ověření), 14. Duben 2022 - 16:38

  Samozřejmě že vyúčtování provede dodavatel. Ale k tomu potřebuje odsouhlasenou spotřebu od distributora. Bez jeho součinnosti dodavatel vyúčtování provést nemůže.

  Vložil Justitianus, 15. Duben 2022 - 7:28

  Dane, píšete zde totální nesmysly z neznalosti. Nepište nic, když netušíte o čem píšete! Totéž platí pro neználka pp (bez ověření).

  Už jsem zde uvedl: Ať si tazatel najde dodavatele, který mu provede dílčí (mimořádné) vyúčtování na přání. K tomu postačí aby odběratel nahlásil samoodečet elektroměru. Distributora do toho netahejte, vy směšní mudrcové.

  Justitianus

  Vložil PP (bez ověření), 14. Duben 2022 - 17:37

  Jo. Dodavatel potřebuje distribuční fakturaci.

  Je tam lhůta 5 pracovních dnů a nemá prý povinnost vyhovět (ani distributor ani dodavatel). Viz https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2015-408

  Řeším Absurdnost tohoto stavu, kdy v teple je to povinné i l když nechci a v elektrice si to nemohu ani zaplatit a vynutit.

  ČezDistribuce momentálně prý testuje jakýsi pilot a pak se rozhodne zda ano nebo ne.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".