Vyplata pojistneho plneni

Vložil Excalibur, 20. Červen 2024 - 21:38 ::

Zdravim,

chcem sa spytat ako to je s vyplatou pojistneho plneni pri tejto situacii:

 • bytovy dom (SVJ) ma poistku na cely barak
 • doslo k zateceniu atmosferickych zrazok do bytu v podkrovi
 • poistovna urcila poistne plnenie odhadom – zatieklo okolo komina + zatecene plochy a velkost miestnosti v podkrovi
 • z poistneho plnenia sa vyplatil strechar, ktory zatmelil casti okolo komina, aby sa to znova nestavalo.
 • vlastnik podkrovneho bytu nedokaze dodat faktury za opravu, opravu planuje az za par mesiacov s vacsou rekonstrukciou

Co so zvysnym poistnym plnenim (po odcitani ciastky za strechara). Ma vlastnik podkrovneho bytu narok na zvysnu ciastku alebo ma SVJ trvat na dodani faktur a vyplatil len to realne co bolo treba na opravu?

(v minulosti doslo k podobnej udalosti a SVJ vyplatilo celu poistnu ciastku bez dokladania faktur)

Dakujem za nazory!

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil ing. Vladimír Jebavý (bez ověření), 22. Červen 2024 - 22:33

  Jo to jsou uz 2 podobne udalosti, tj po treti to uz bude pravidlene, nebude se jednat o nahodilou udalost a pojistovna plneni odmitne.

  To jste uz po prvim incidentu neprovedli upravy aby se to neopakovalo ?

  Tmeleni okolo komina neni trvala oprava … nemel by to spise resit klempir

  Vložil Excalibur, 25. Červen 2024 - 10:30

  Po prvej udalosti, ktora bola pred 3 rokmi sme nechali opravit strechu, ale bohuzial tento komin bol len zatmeleny a nie dostatocne. Plech tam vyvedeny mame na ten komin – problem bol v tom tmele.

  Vložil Hubert (bez ověření), 22. Červen 2024 - 21:57

  SVJ nahlasi pojistnou udalost a dostane registracni cislo.

  V hlaseni se uvede, ze skoda vznikla i na jinem majetku. Dotycny vlastnik pod registracnim cislem take nahlasi skodu.

  SVJ si likvidaci skod provede samo a dotycny vlastnik si take provede likvidaci pod uvedenym registracnim cislem sam.

  Obecna promlceci lhuta je 3 roky

  Vložil Excalibur, 25. Červen 2024 - 10:29

  Dobry den,

  o tomto som este nepocul – vacsinou je poistna udalost vedena pod jednym subjektom, nie dvomi. Ako by to potom v praxi vypadalo? Myslel som si, ze poistnu udalost hlasi vzdy subjekt ktory je poisteny (v tomto pripade dum/SVJ).

  Vložil Hubert (bez ověření), 25. Červen 2024 - 19:52

  Zcela bezne. Nahlasim pojistnou udalost … popisu skodu a dal uz jen rozesilam pojistovnu, likvidatora a cislo pojistne udalosti.

  Vložil Hubert (bez ověření), 22. Červen 2024 - 22:00

  Co jste tam vsechno nahlasili … to Vam delali likvidaci odhadem ?

  Vložil Excalibur, 25. Červen 2024 - 10:25

  Ano, delali likvidaci odhadem a SVJ ma uz normalne ciastku na ucte.

  Vložil Justitianus, 22. Červen 2024 - 6:35
  • „Ma vlastnik podkrovneho bytu narok na zvysnu ciastku alebo ma SVJ trvat na dodani faktur a vyplatil len to realne co bolo treba na opravu?“

  Nárok má, ale musí jej nejprve uplatnit u SVJ, které bylo příjemcem pojistného plnění.

  SVJ dnes není povinno nic hradit vlastníkovi podkrovní místnosti. Vlastník by totiž musel napřed vyzvat SVJ k úhradě. Bylo by předčasné zabývat se touto záležitostí, dokud vlastník nevznesl nějaký konkrétní požadavek a neurčil termín plnění.

  Pokud jde o výši plnění:

  Celé pojistné plnění je příjmem SVJ, avšak SVJ si smí ponechat pouze tu část, která se týká škod na společných částech; pojistné plnění týkající se škod na bytech/nebytech je povinno převést na vlastníky poškozených bytů/nebytů.

  Buď SVJ vyplatí vlastníkovi částku určenou pojišťovnou jako škoda na jeho místnosti, nebo mu vyplatí částku zbylou po odstranění škod na společné střeše. Pokud snad škoda na majetku vlastníka je vyšší, než stanovila pojišťovna, mohl by si zbytek uplatnit u své pojišťovny v rámci své vlastní pojistky.

  Je při tom bezvýznamné, zda vlastník bude chtít „z pouhé pilnosti“ prokazovat výši své škody (např. „fakturami“, fotodokumentací, odborným posudkem). Nemá takovou povinnost vůči SVJ.

  Vlastníkův případný nárok na vydání bezdůvodného obohacení se promlčí v zákonné promlčecí době počítané od okamžiku, kdy právo mohlo být uplatněno poprvé (2012/89/§638/1). Má tedy k uplatnění svého požadavku ještě dostatek času.

  Justitianus

  Vložil Excalibur, 25. Červen 2024 - 10:35

  Dakujem za odpoved – je toto niekde napisane ako paragraf/v zakone?

  Totizto predseda SVJ mi napisal toto (ja som v tomto pribehu ten vlastnik podkrovneho bytu): "Mluvil jsem s likvidátorem jak se rozpočítává poškozeni domu a bytu a ten mi řekl:

  Pokud se cokoli stane, a vy si vypočítáte cekovou částku opravy postižených společných prostor a prostoru dotčeneho, bytu, tak hlavní částka je na opravu společných prostor…a zbylá částka se počítá…pokud je poškozeno vice domácností, částky se vypočítávají dle metrů čtverečnich podílových ploch, nebo jednoho soukromého prostoru, bytu ( tedy metrů čtverečních postiženeho prostoru).

  Zbylá částka, ted, pokud je, se přesouvá do fondu oprav, kde by se tato částka mohla ,,oddělit" na případnou další škodnou událost…"

  Neviem, co chce teraz ten predseda delat, ci znova oslovi pojistovnu aby vypocitala skodu len pre moj byt podla tabuliek a vyplati mi len tu cast (co ak bude vyssia ako to co ostava po odcitani opravy kominu?). Rad by som mu poslal nejaky odkaz/smernicu, kde by bolo jasne napisane, co v takychto situaciach robit, lebo zjavne co clovek to nazor (vid likvidator).

  Vložil Hubert (bez ověření), 25. Červen 2024 - 19:49

  Zbylá částka, ted, pokud je, se přesouvá do fondu oprav, kde by se tato částka mohla ,,oddělit" na případnou další škodnou událost…"

  to co tady popisujete ma znaky pojistovaciho podvodu.

  Z praxe je zname, ze se delaji rozpocty, ale vetsinou jsou pro pojisteneho nevyhodne. Druha varianta je platba na zaklade faktur za opravu.

  Pkud je vsak rozpocet delan tak, ze neco zbyde … pak to ma znaky pojistovaciho podvodu.

  Vložil dan sokolo (bez ověření), 24. Červen 2024 - 12:29

  SVJ nahlásí škodu a účet svj další poškozený . vlastník si nahlásí také škodu – s využitím čísla škodné události. vlastník dodá vlastní účet – SVJ mu dá souhlas s výplatou plnění na účet poškozeného vlastníka – nemusí žádat a čekat až bude na účtu SVJ a hnidopiši nemusí vědět kolik dopstal plnění.

  Poškozený vlastník dodá pojišťovně fota, odhad škody, seznam poškozených věcí , případně faktury za opravy nebo cenovou nabídku od firmy na budoucí opravu. Většinou stačí rozměry, fotky a pojišťovna má svoje tabulky a nabídne cenu plnění .

  Pozor poškozený vlastník má nárok i na doplatek spoluúčasti (pokud nebyl snížen v uplatnění SVJ za stejnou škodu )

  Stejná škoda – ve stejný den, stejná příčina, více poškozených. prokázat příčinu pojišťovně.

  Doporučuji v případě pozdější opravy – fotodokumentovat a skvrny přemalovat provizorně – bude poznat čerstvější zatečení – ejhle oprava se nezdařila.. nebo z jiné příčiny opět škodná událost. (ejhle utrhly se šablony výše… apod.)

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".