SVJ - zakon ktery by umoznil odmitnout ruceni za zavazky SVJ?

Vložil Arveno, 14. Leden 2016 - 20:58 ::

Blaznivy napad, ale neodolam a vznesu otazku. Dokazal by nekdo vsech zakonu znaly, ku prikladu pan Lake, nalezt zakon dle ktereho by vlastnik mel pravo odmitnout ruceni za zavazky SVJ s odkazem na nemoznost obdrzet od vyboru informace tykajici se zavazku ? Jak je mozno vyzadovat ruceni za neco o cem je vlastniku odmitana informace?

To by snad primelo ev. neochotne vybory/spravce umoznit vlastnikum pristup k informacim a kontrole hospodareni SVJ se spolecnym majetkem. Uz vidim ty minusy, Zdravim Vas Arveno

.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil svjvmt, 15. Leden 2016 - 16:55

  Proč se to tu furt omílá, když je to upraveno zákonem (stanovami)?? Jde jen o to, jak si informace žádající za svým právem jdou. Výbor snad dostává měsíčně výpis plateb, pokud si je vyžádal, můžete se poptat i u správce, náš to sdělí. Pokud odeslali tak do hospodaření za minulý rok nahlédnete přece v rejstříku – účetní závěrka a s tou nakonec máte být seznámeni.
  Požadujte, bijte se za svá práva!!

  Vložil Vlastiks, 15. Leden 2016 - 17:03

  Opět t.zv. královská rada

  „dohodněte se“

  Vážení zkuste to poradit všem stranám v Sýrii. Pokud to zabere bude dobře.

  Vložil Bohdana H. (bez ověření), 15. Leden 2016 - 12:00

  Vámi poptávaný zákon je občanský zákoník. Ručení je totiž vázáno na vlastnictví jednotky, takže ukončením vlastnictví jednotky je ukončeno i ručení, což je přesně to, co požadujete.

  Ráda bezplatně poradila

  Bohdana H.

  Vložil Arveno, 15. Leden 2016 - 12:25

  Dekuji pani Bohdano za bezplatnou poradu, ale mylite se . Nepozaduji ukonceni ruceni a nechystam se prodat byt. S otevrenosti ”naseho” vyboru jsem nad miru spokojena. Take jsem se o ni spolecne s nekolika vlastniky trochu zaslouzila.

  Zajimam se o moznosti reseni problemu tech tak trochu zoufalych vlastniku kteri se opakovane a bezvysledne dozaduji pristupu k informacim o hospodareni SVJ za ktere oni take ruci. Proc nezkouset vymyslet neco noveho, fungujiciho nez standartni kliche. Jste urcite alertni, prenyslici zena, zkuste take neco vymyslet i kdyz zatim jen v teorii. Ojoj, to zase bude minusu, na stesti to neboli, mam smysl pro humor. Zdravim Vas Arveno

  Vložil Bohdana H. (bez ověření), 15. Leden 2016 - 13:32

  Jak mám něco vymýšlet, když nejsem zákonodárce? Byla-li bych jím, patrně bych zvážila ručení vlastníka jednotky omezit pouze na ručení jím vlastněnou jednotkou. Nynější situace je neudržitelná a protiústavní: Ostatní vlastníci jednotek nadělají dluhy, což vlatník jednotky nemůže nijak ovlivnit, a vlastník jednotky dluží i nad hodnotu svého bytu.

  Bydlení by mělo být chráněno.

  Bohdana H.

  Vložil Arveno, 15. Leden 2016 - 14:32

  Pani Bohdano, souhlasim s Vami na 100%. Vlastnik ruci pouze svoji jednotkou avsak i za dluhy ostatnich . Ale to je jiz jine tema.

  Jen na okraj: Obcas se poptavam p. ucetni ci vyboru na seznam dlouhodobych dluzniku a peclive sleduji co se proti nim podnika, (2 max 3 upominky a posleze zaloba). Dle pisemne informace od odpovedne ucetni nejsou jiz v jednom z „mych“SVJ ZADNI DLLOUHODOBI dluznici. Doufam, ze se mohu na pani ucetni spolehnout a ze tomu tak opravdu je. Je take dulezite sledovat zmeny v zapisech katastralniho u­radu.

  Vložil Bohdana H. (bez ověření), 15. Leden 2016 - 15:17

  Podle ObčZ § 1194 ručí vlastník jednotky za dluhy SVJ celým svým majetkem. (Netuším, Arveno, kde jste si přečetla něco jiného.)

  Bohdana H.

  Vložil Arveno, 15. Leden 2016 - 17:03

  Pani Bohdano, klid, nejak si nerozumime proto kopiruji prislusne paragrafy.

  § 1194 (2) Členství ve společenství vlastníků je neoddělitelně spojeno s vlastnictvím jednotky. Za dluhy společenství vlastníků ručí jeho člen v poměru podle velikosti svého podílu na společných částech.

  ZoVB
  § 9(2) Se souhlasem vlastníka jednotky je společenství oprávněno sjednat smlouvu o zástavním právu k jednotce včetně příslušných spoluvlastnických podílů na společných částech domu, a to k zajištění pohledávek vyplývajících z úvěru poskytnutého na náklady spojené se správou domu. Vlastníci jednotek ručí až do výše ceny jednotky za závazky vyplývající z této smlouvy.

  § 12 Z právních úkonů týkajících se společné věci jsou vlastníci jednotek oprávněni a povinni v poměru odpovídajícím velikosti jejich spoluvlastnických podílů (§ 8 odst. 2).

  § 13(7) Vlastníci jednotek ručí za závazky společenství v poměru, který odpovídá velikosti spoluvlastnických podílů na společných částech domu.

  § 20 (3) Práva a závazky dosavadního vlastníka budovy, popřípadě vlastníků jednotek v domě, týkající se společných částí domu a pozemku, zejména zástavní práva a věcná břemena, přecházejí na nové vlastníky jednotek nabytím vlastnictví k těmto jednotkám.

  I kdyby vlastnik rucil CELYM svym majetkem (uspory, chata, babiccin zlaty prstynek atd) tak bych utikala az by se za mnou prasilo a koupila radeji byt ve Spanelsku.

  Arveno

  Vložil Petr. (bez ověření), 16. Leden 2016 - 15:29

  Paní Arveno,

  tak to už abyste utíkala. Vlastník jednotky samozřejmě ručí celým svým majetkem za dluhy SVJ. O tom není sporu, na internetu lze vyhledat názory advokátů, všichni se na tom shodnou, i pan lake je stejného názoru viz. příspěvek http://www.portalsvj.cz/…e-glotzmanna

  Vložil Arveno, 16. Leden 2016 - 23:12

  § 1194 (2) rika: Za dluhy společenství vlastníků ručí jeho člen (celym svym majetkem, ale pouze) v poměru podle velikosti svého podílu na společných částech.

  Zajimava formulace ve ktere neni ani slovo o ruceni celym majetkem. Vlastnik ktery neni pravnikem si tam tuto dulezitou cast vety musi domyslet, (v zavorce). Chapu to spravne tak, ze pokud nemuze veritel vymahat cast dluhu (podle velikost) za kterou vlastnik ruci (bytova jednotka je jiz zcela zadluzena hypoteka atd) tak muze veritel vymahat tu cast dluhu z jeho dalsiho jakehokoliv majetku. Avsak nikdy vice nez je velikost podilu. I vlastnik ktery zaplatil v hotovosti a je stale vlastnikem bytu zustava byti rucitelem.

  Po procteni nekolika malo diskusi na tema ruceni celym svym majetkem to vidim tak, ze suma za kterou vlastnik ruci je dana velikosti jeho podilu. Zdroj ze ktereho se ev ruceni muze platit je cely vlastnikuv majetek ci jakakoliv cast majetku. Opravte me prosim pokud se mylim.

  Uzitecny portal, vzdy se neco poucim.

  Vložil lake, 17. Leden 2016 - 1:05

  Arveno, gratuluji. Konečně (po 24 příspěvcích v této diskusi) vidím, že jste pochopila jak je to s ručením vlastníka za dluhy společenství.

  • Takže je čas odpovědět na Váš úvodní dotaz: „Dokazal by nekdo (…) nalezt zakon dle ktereho by vlastnik mel pravo odmitnout ruceni za zavazky SVJ s odkazem na nemoznost obdrzet od vyboru informace tykajici se zavazku?“

  Takový zákon neznám. Neexistuje. Vaše tvrzení o nemožnosti obdržet od výboru informace se přece nezakládá na pravdě. Jde pouze o to, že jste líná vymoci si ty informace: http://www.portalsvj.cz/…do-dokumentu. Zejména čtěte tam citovaný nález Ústavního soudu II.ÚS 3137/09 ze dne 07.04.2010.

  • Nikdo Vás nenutil kupovat si jednotku v domě, kde nemají právo nahlíženi upraveno ve stanovách. Asi máte ráda rizikové investice.
  • Napsal jsem jasně asi před třemi lety, že neschopnost předložit kupujícímu požadované dokumenty je třeba trestat ukončením jednání s prodávajícím, případně je třeba snížit nabídkovou cenu takového rizikového bytu. Auto také nekupujete, když Vám prodávající neumožní nahlédnout do technického průkazu a do servisní knížky. A to auto je asi desetkrát levnější než byt.
  • Nikdo Vám jako vlastníkovi jednotky nebrání požadovat informace přes právníka či přes soud a požadovat od SVJ úhradu vynaložených nákladů jako způsobenou škodu.
  • Nikdo Vám nebrání, abyste navrhla takovou úpravu stanov, která z poskytování informací učiní výslovnou povinnost právnické osoby. Vždyť je to od roku 2012 formulováno v § 1179 NOZ: http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89….
  • Nikdo Vám nebrání navrhnout stanovy tak, aby SVJ bylo zavázáno platit Vám pokutu pokaždé, kdy Vaši žádost o informaci nevyřídí ve stanovené lhůtě a stanoveným způsobem. Zde jsou potřebné formulace: http://www.portalsvj.cz/…ie-dokumentu.

  Vlastníci jednotek jsou většinou tupí osli, kteří dnes odsouhlasují (zcela zbytečně) nové stanovy, ze kterých jsou ale pečlivě vyškrtány zmínky o právu vlastníka na informace. Dokonce se používají nemravné vzorové stanovy, připravené na objednávku SČMBD, které výslovně vlastníkovi zakazují pořizovat si kopie či fotografie dokumentů, které jsou mu předkládány.

  I toto jsou schopni si bez protestů schválit!

  A bude to platit, protože to je přece čistě soukromoprávní záležitost. Co si schválili, to mají. Kdo se nestará o svá práva, ten o ně přichází. A Vy, pokud si kupujete byt v domě kde mají takové stanovy – byla jste přece varována. Pokud přijdete v takovém SVJ o peníze, je to pouze Vaše riziko, Vaše věc a Vaše rozhodnutí. Věděla jste předem do čeho jdete.

  lake

  Vložil Arveno, 17. Leden 2016 - 12:45

  Dekuji pane Lake, tesila jsem se na Vasi reakci. Kazdemu diskutujicimu sice nejdrive poradne vycinite, ale nasledovne, kdyz si Vase prispevky ctenar bez hnuti mysli, radne precte, tak se vzdy o necem uzitecnem pouci.

  Vase odpoved na moji otazku tedy je, ze ani vy, myslici obcan, znaly vsech zakonu, jste neobjevil zadnou zakonnou ”klicku” (na misto zaloby k soudu) ktera by pomohla vlastnikum dostat od mlciciho vyboru pristup k informacim. Avsak ve Vasi odpovedi je mozno nalezt skvele formulovany navrh jak pomoci exitujicich zakonu (bez podavani zaloby) zakotvit do stanov povinnost vyboru dat pristup k informacim. Slava, neco takove by mohlo pomoci ev vyborem ignorovanym vlastniku. Pokud se jim podari toto pridat a presvedcit vlastniky k odhlasovani. Tato cast si zaslouzi separatni prispevek

  Podotykam, ze jsem se neptala na to jak je to s rucenim vlastnika za dluhy SVJ nebot jsem se mylne domnivala, ze to vim. Nevedela a opet jsem se na tomto portale poucila. Nesmirne uzitecny portal.

  Vase prispevky me jiz pomohly presvedcit predesly vybor o tom ze neexistuje FO ktery se nevyuctovava ale dlouhodobe zalohy na opravy ktere se vyuctovavaji ale nevyrovnavaji. Definice pojmu zalohy, prispevky a ” vyrovnavat” jsem kopirovala z Vasich prispevku. Po trech mesicich usilovneho mailovani s predeslym predsedou a arogantnim pravnikem spravcovske firmy predseda odstoupil. Po kontaktu s jedinym vlastnikem ktery se odvazil dat predeslemu vyboru nekolik slusnych ale ignorovanych otazek se podarilo zorganizovat skupinu vlastniku kteri byli ochotni pracovat ve vyboru. Nebylo to vubec lehke, detaily vynecham. Mame novy, skvely vybor, ktery donutil neochotnou spravcovskou firmu davat na webb vlastniku vsechny dokumenty, smlouvy, vyuctovani sluzeb vsech vlastniku atd. Proti odmitani otevrenosti s odkazem na ochranu osobnich udaju jsem s uspechem pouzila reference z tohoto portalu. Pracuji ve skupine ktera pripravuje ”nove” stanovy a ceka me tuhy boj s pravnikem ktery byl poveren vyborem k vypracovani novych stanov a ktery tedy okopiroval zakon o spoluvlastnictvi z NOZ. I v teto praci, avsak v klidu , bez osocovani se budu snazit pouzivat znalosti z Vasich prispevku. Snazim se byt pripustena ke spolupraci a novych stanovachi i v druhem SVJ kde vlastnim byt, ale tam me moc radi nevidi. I kdyz si myslim, ze i tam mame dobry vybor. Uvidim zda se me to podari. Trochu se obavam. Neveril by jste co to bere casu a namahy pro me nemocne oci.

  Byt jiz davno vlastnim, nikdo me nenutil naopak me vsichni pribuzni a pratele varovali, potize s dostupem k informacim nemam, sva prava si peclive hlidam coz okoli trochu irituje. I kdyz mam obcas jine nazory tak jsem k lidem vzdy slusna.

  Vyse popsane Vas snad pouci o tom, ze si delate trochu prilis rychle, fakty nepodlozene usudky o ”lenosti” a jinych spatnych vlastnostech diskutujicich vlastniku. Mozna proto, ze Vas to neustale opakovani a hloupe otazky tazajicich jiz unavuje, coz chapu.

  Preji vam ze srdce hodne uspechu a trpelivosti ve Vasi praci pro vsechny zmatene vlastniky Arveno

  Vložil Arveno, 16. Leden 2016 - 16:06

  Hoppla, p. Bohdano, p. Petre mate pravdu. 1000 diku za upozorneni. Nekolikrat jsem diskusi na toto tema cetla, ku pr. si student prav vybral pro zalobu k nahrade urazu „bohatsi“ sousedy svych rodicu. Jaksi jsem na to zapomela. Chapu spravne, ze si ev veritel muze vybrat na zaplaceni dluhu kterehokoliv, člena společenství nebot za celý závazek společenství odpovidaji vsichni clenove tj. společně a nerozdílně s ostatními členy společenství (tj. jeden za všechny a všichni za jednoho jako u podílového spoluvlastnictví), ale jen za svůj podíl. Stale me to neni zcela jasne. Predevsim identifikovat presne zneni zakona. Dale si na toto tema radne proctu ev diskuse v Portalu. Hmm …utikat zatim nebudu, ale budu si poradne hlidat SVJ a upozornim na tuto skutecnost vlastniky na nasich webech.

  Znate vysledek nejakeho procesu? Vite zda je ev postizeny vlastnik chranen pojisteni odpovednosti za ev zpusobena poskozeni?

  Arveno

  Vložil Petr. (bez ověření), 16. Leden 2016 - 16:27

  Pokud SVJ neuhradí svůj závazek, měl by věřitel vymáhat dluh po všech vlastnících, protože každý ručí jen za svůj podíl a žádný není povinen platit za ostatní. Neplatí, tak jak u podílového spoluvlastnictví, společně a nerozdílně tj. jeden za všechny a všichni za jendoho. To by snad platilo u bytového domu, kde ještě SVJ nevzniklo.

  Ten případ s tím úrazem, tam se nejednalo o závazek společenství, student po SVJ nic nevyžadoval, takže SVJ závazek nemělo.

  Vložil Arveno, 15. Leden 2016 - 16:33

  Pani Bohdano, klid, nejak si nerozumime proto kopiruji prislusne paragrafy.

  § 1194 (2) Členství ve společenství vlastníků je neoddělitelně spojeno s vlastnictvím jednotky. Za dluhy společenství vlastníků ručí jeho člen v poměru podle velikosti svého podílu na společných částech.

  ZoVB
  § 9(2) Se souhlasem vlastníka jednotky je společenství oprávněno sjednat smlouvu o zástavním právu k jednotce včetně příslušných spoluvlastnických podílů na společných částech domu, a to k zajištění pohledávek vyplývajících z úvěru poskytnutého na náklady spojené se správou domu. Vlastníci jednotek ručí až do výše ceny jednotky za závazky vyplývající z této smlouvy.

  § 12 Z právních úkonů týkajících se společné věci jsou vlastníci jednotek oprávněni a povinni v poměru odpovídajícím velikosti jejich spoluvlastnických podílů (§ 8 odst. 2).

  § 13(7) Vlastníci jednotek ručí za závazky společenství v poměru, který odpovídá velikosti spoluvlastnických podílů na společných částech domu.

  § 20 (3) Práva a závazky dosavadního vlastníka budovy, popřípadě vlastníků jednotek v domě, týkající se společných částí domu a pozemku, zejména zástavní práva a věcná břemena, přecházejí na nové vlastníky jednotek nabytím vlastnictví k těmto jednotkám.

  I kdyby vlastnik rucil CELYM svym majetkem (uspory, chata, babiccin zlaty prstynek atd) tak bych utikala az by se za mnou prasilo a koupila radeji byt ve Spanelsku.

  Arveno

  Vložil Bohdana H. (bez ověření), 15. Leden 2016 - 14:52

  „Vlastnik ruci pouze svoji jednotkou“ (Arveno)

  Nikoliv, Arveno. Podle § 13 BytZ vlastník jednotky ručí veškerým svým majetkem.

  Vložil Arveno, 15. Leden 2016 - 11:51

  Pokud by existoval vyse zmineny zakon tak by vybor odmitajici pristup k informacim udelal tem informace zadajicim (”prudicum?”) vlastnikum vybornou sluzbu. Umoznil by zakonne odmitnuti zaruky za hospodareni SVJ. Tim by se zvetsil podil zaruky jak pro cleny vyboru tak pro vsechny ”spici”, informace nezadajici vlastniky. V tom pripade by bylo v zajmu vyboru ulehcit pristup k informacim a znemoznit odmitnuti akceptovat primernou cast zaruky. Nemohu se ubranit usmevu. Arveno

  P.S. pisi na PC majicim server ve Svedsku a nemohu momentalne menit na jazyk s diakritikou. Omlouvam se, ale snad je dulezitejsi obsah komentare nez diakritika ( hacky, krouzky atd) Musim to vysvelovat pri kazdem komentari? Dekuji za pochoeni

  Vložil Petr. (bez ověření), 15. Leden 2016 - 11:48

  Právo odmítnout ručeni za závazky SVJ s odkazem na nemožnost obdržet od výboru informace týkajici se závazku nemáte.

  Pokud vám nejsou poskytnuty požadované informace, máte přece možnost je vyžadovat soudně. Kdo se nestará o svá práva, tak o ně příchází.

  Vložil Arveno, 15. Leden 2016 - 12:06

  Petre, ano, mate pravdu, vim, ze momentalne neni mozno odmitnout ruceni, ale davam OTAZKU zda by bylo mozno v pripade …

  Standartni zde publikova odpovedi jako „vymente vybor“, „stante se clenem vyboru“, obratte se na soud, kdo se nestara o sva prava atd jsou sice spravne ale zrejmne ne prilis fungujici. Zajima me nalezt fungujici reseni. Zkuste premyslet o dalsich alternativach.

  Vysledky soudu zde byly jiz diskutovany a prokazatelne to pro prumerne vlastniky neni jednoduche. Prvni otazka v pripade obraceni se k soudu by byla zda je odmitnuti pristupu k informacim dulezita zalezitost.

  Upozornuji, ze v „nasem“ SVJ jsou vseccny smlouvy, ucetnictvi davany na web vlastniku. Nezabyvam se tedy touto otazkou ve vlastnim zajmu. Arveno

  Vložil Petr. (bez ověření), 15. Leden 2016 - 13:29

  A jak jste přišla na to, že „prvni otazka v pripade obraceni se k soudu by byla zda je odmitnuti pristupu k informacim dulezita zalezitost“?

  „Důležitá záležitost“ se týká § 1209 NOZ tj. přehlasovaného vlastníka jednotky nebo záležitosti, která byla na shromáždění řádně předložena k rozhodnutí, ale o které nebylo rozhodnuto pro nezpůsobilost shromáždění usnášet se.

  Tj. úplně něco jiného, než vymáhání zákonného práva vlastníka „být informován“ podle § 1179 NOZ.

  Vložil Arveno, 15. Leden 2016 - 14:15

  Pane Petre, jestli vam dobre rozumim tak minite, ze vec ”odmitnuti pristupu k informacim dle § 1179" neni dulezita zalezitost nebot „Důležitá záležitost“ se týká § 1209 NOZ tj. přehlasovaného vlastníka jednotky nebo záležitosti, která byla na shromáždění řádně předložena k rozhodnutí, ale o které nebylo rozhodnuto pro nezpůsobilost shromáždění usnášet se.

  Odhaduji (nevim, netvrdim, neprisla jsem na to..), ze mate pravdu pane Petre, soud by pravdepodobne zalobu odmitnul, (opet jen odhaduji). V predeslem komentari doporucujete: ”Pokud vám nejsou poskytnuty požadované informace, máte přece možnost je vyžadovat soudně. Kdo se nestará o svá práva, tak o ně příchází.” Z toho, ze se by se dle Vaseho nasledujiciho komentare nejednalo o dulezitou zalezitost, usuzuji ,ze by Vase rada v predeslem komentari k lepsimu pristupu k informacim prilis nepomohla.

  Mate nejakou radu ktera by vedla k zadanemu vysledku, tedy pristupu vlastnika/ku k informaci? Arveno

  Vložil Petr. (bez ověření), 15. Leden 2016 - 15:23

  Máte zákonem dané právo na informace, podle § 1179 NOZ. O jaké informace se jedná je přesně definováno v tomto ustanovení. Svého práva se můžete domáhat stanoveným postupem u nezávislého a nestranného soudu.

  Proč do toho pořád montujete, zda se jedná o důležitou záležitost? To soud rozhodně posuzovat nebude. Pokud se domníváte že ano, uveďte na základě čeho by to soud měl posuzovat.

  Vložil Arveno, 16. Leden 2016 - 11:11

  Pane Petre, vsichni gramotni ctenari ZoVB a NOZ, vedi, ze vlastnik se svého práva může domáhat stanoveným postupem u ”nezávislého a nestranného soudu”. Zajimave je si analysovat proc to nedelaji, co jim v tom brani a jakou pomoc by potrebovali.

  Pokud bych byla v situaci ”postizeneho” vlastnika (opakuji , ze nejsem!!!) tak bych se nejdrive podivala na procesy tech nekolika vlastniku co se jiz obratili na soudy a na to jak ty soudy dopadly.

  Ocenim pane Petre, kdyz dodate reference k nekolika procesum ve kterych vlastnici soud vyhrali. Treba to ty nespokojene vlastniky povzbudi k akci.

  Pokud bych byla otcem 2 deti, vlastnikem zahypotekovaneho bytu ci postarsi vdovou s prumernym ceskym duchodem (to take nejsem!!) tak bych si vzala dalsi pujcku na byt. Posleze bych hledala v otazkach SVJ problematiky kompetentniho pravnika. Ze zkusenosti na tomto portalu diskutujici Magdy3 a nekolika malo dalsich vlastniku, neni lehke takoveho pravnika nalezt.

  Muzete pane Petre ev zajemcum doporucit vhodne pravniky k zastupovani v zalobe proti vyboru ktery odmita pristup k informacim? Treba je to povzbudi k domahani se sveho prava stanovenym postupem u nezavisleho a nestranneho soudu.

  Zakoncim tim, ze doporucuji si na tomto Portalu precit prispevek pana Lake ”pravo nahlizet do dokumentu” z 9. prosince 2012. Z pripevku na tomto Portalu usuzuji, ze se toho od roku 2012 mnoho nestalo. Timto se s Vami vazeni zatim loucim a preji Vam vsem hezke, uspesne pokracovani Noveho Roku. Arveno

  Vložil ivanq, 15. Leden 2016 - 8:43

  Podle mého názoru -i když se nepočítám mezi zákona znalé- to není hloupá otázka. Naopak, považuji tuto otázku za základní a odpověď na ni by měl znát každý vlastník jednotky. Podle § 1194 odst. 2 je to jasné: „Za dluhy společenství vlastníků ručí jeho člen v poměru podle velikosti svého podílu na společných částech.“ Podle tohoto ustanovení NOZ ručíte za dluhy svého sluhy (= SVJ) a žádné vyvinění neexistuje; máte sice možnost následovně žalovat a hojit se na těch členech výboru, kteří to zavinili, ale to již může být pozdě. Proto bych rád opravil závěr otázky tazatele takto: Snad tato odpověď přiměje lhostejné vlastníky jednotek, aby přestali tolerovat vychytralé členy výboru, kteří znemožňují vlastníkům přístup k informacím a kontrole hospodaření SVJ.

  ivanq

  Vložil levape, 15. Leden 2016 - 8:57

  Řešení j jednoduché. Ty „vychytralé členy výboru“ odvolejte a nechte se zvolit do nového výboru. Ti „vychytralí“ určitě ocení, že se našel někdo kdo bude makat a oni si budou jen spokojeně bydlet.

  Vložil Arveno, 15. Leden 2016 - 10:41

  Pane Levape, zkousel jste jako mensinovy vlastnik provest tu ”jednoduchou” vymenu vyboru? T

  Je celkem lhostejne zda se jedna o ”vychytraleho” clena/clenu ci pouze arogantniho nebo majiciho stret zajmu navazanim na developera? Neradi odchazeji a vetsina vlastniku muze byt lhostejna (nic nechapou) ci se vyhybaji konfliktu. Duvodu neochoty vyboru k otevrenosti muze byt mnoho, nemusi se jednat o nic zlocinneho, ale je to zcela jina otazka. Pro me mene zajimava.

  Souhlasim vsak s tim, ze radna prace ve vyboru je opravdu velice narocna a ne vzdy ocenena.

  P.S. OPAKUJI, nejsem spam!!! Mam Sophos antivirus plus Mac ochranu! Arveno

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".