SVJ a majitel/pronajímatel bytové jednotky - právo na informace

Vložil dhalia, 21. Leden 2013 - 15:24 ::

Jsem majitelem bytu a člen SVJ, byt pronajímám. SVJ po mně požaduje sdělení jména, trvalého bydliště a data narození nájemníků. Toto se mi jeví jako nezákonné, a proto jsem podala pouze informaci týkající se počtu osob v dané domácnosti žijících pro účely rozúčtování cen služeb. Můžete mi prosím kvalifikovaně poradit, jaká je právní úprava a zda-li je moje domněnka oprávněná? Děkuji.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Pavel, 22. Leden 2013 - 0:43

  Dhalio,

  odpověď rozdělím na dvě období, kdy budou platit dva předpisy ZoVB a NObčZ

  1)do konce roku 2013

  neznám obecně závazný předpis, který by tuto situaci řešil. Z praktického hlediska je vhodné, aby bylo známo jméno a spojení na nájemníka (telefon, email). Pokud je povinnost pro člena SVJ vtělena do stanov, tak potom musí jméno a kontakt na nájemníka sdělit. Nemám ale praktické využití pro trvalé bydliště a datum narození nájemníků. To se mi zdá jako nadbytečná a prakticky nevyužitelná informace.

  2)od 1.1.2014

  od tohoto data má vstoupit v účinnost nepovedený NObčZ. Podle § 1 177/2 musí vlastník bytu nahlásit jméno a adresu osoby, které přenechal byt do užívání.

  Závěrem: u Vás již předběhli dobu a co se Vám zdá nezákonné bude zákonné za necelý rok, pokud se NObčZ neposune.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 22. Leden 2013 - 1:58

  …2)od 1.1.2014 … …musí vlastník bytu nahlásit jméno a adresu osoby, které…

  • se jménem asi není problém ale co adresa? V uvedeném ustanovení není uvedeno jaká adresa to má být: trvalého bydliště, přechodná, uvedená v základních registrech nebo jaká vlastně?
  • pokud má tuto adresu vlastník sdělovat správci, je on odpovědný za její správnost? Co když se změní? Jak to vlastník zjistí? A jak to ověří správce domu? A musí to ověřit? K čemu jinému, než pro §1178 mu (správci) to může být (neptám se na počet osob rozhodných pro některá rozúčtování ale na adresu)?

  děkuji Neználek

  Vložil jardaparda, 21. Leden 2013 - 19:28

  Pro výbor je partner vlastník resp. člen SVJ. Je tudíž záhodno vést i nějaký seznam kontaktních informací na tyto členy. Do ostatního, pokud se to netýká něčeho (např. počtu osob, což je pak ale logicky i jako součást stanov), co by mělo vliv např. na vyúčtování něčeho, výboru nic není, pokud ho s tím některý člen seznámit nehodlá. A nebo ať vám min. vysvětlí, k čemu tyto informace potřebuje (patrně jen nemá nic užitečnějšího na práci, než tabulkovat nesmysly – aneb jak pravil klasik „Takže až zblbnu, koupíme si pastelky a nikdo nic nepozná…“). Ostatně, třeba jména „nahrubo“ (pro základní přehled) si může jistě opsat z poštovních schránek (i když zrovna ve sdělení této holé informace by větší problém ze strany majitelů být nemusel).

  Neboli řešil by to ObčZ, který ale takovéto podrobné sdělení neřeší, a tudíž proto na to výbor nemá právo. Nájemník má v tomto povinnosti pouze vůči pronajímateli v § 689, nijak se to netýká výboru.

  Vložil Anonymous1 (bez ověření), 22. Leden 2013 - 9:18

  zkuste bydlet v domě se zvýšeným požárním nebezpečím – podle hasičů musí SVJ disponovat seznamem bydlících osob, z nichž musí být osoby pod 15 (datum narození) a osoby s omezenou pohyblivostí vyznačeny zvlášť.

  Vložil jaklan (bez ověření), 24. Leden 2013 - 10:39

  Bože to je ale kravina, kde jsi to vycucal? Z prstu?

  Vložil jardaparda, 22. Leden 2013 - 13:00

  Tazatelka se ptala na oporu v zákoně, ta neexistuje. Je pak jen dobrovolně na vlastnících, jestli půjdou nad rámec zákona. Tazatelce ale evidentně výbor důvod tohoto sdělení odmítá, a pak tedy není zase z její strany důvod nevysvětlené žádosti vyhovět.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".