Podil na garazi - hlasovani a FO

Vložil jamesbrown, 19. Březen 2013 - 12:49 ::

Dobrý den, mam dotaz ohledne garaze. V nove vzniklem SVJ mame 51 bytu a jen nekteri si koupili podil an garazovem stani. Tzn. Maji garazove misto, ale garaz vystupuje jako 1 jednotka s podily vlastniku.

 1. Muzou si vlastnici s podilem na garazi na shromazdeni stanovit zastupce, ktery bude hlasovat za tento cely podil garaze? Staci na to 50% pritomnych podilu garaze?
 2. Fond oprav – je fond oprav teto 1 garazove plochy oddelitelny od podilu na spolecnych protorech? Respektive, pokud schvalime FO ve vysi 10Kc na metr, bude stejny FO i pro podil na garazi? Nebo si jednotka garaz stanovi svuj vlastni FO?

Dekuji

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Zdenek 22, 13. Září 2013 - 17:19

  ad 1) Pokud se některý ze spoluvlastníků prokáže plnou mocí, ověřte si, že je zplnomocněn více než 50 % spoluvlastníků.

  Vložil lake, 13. Září 2013 - 19:22

  Tvrzení pana Zdenka je nesmyslné, bez právního podkladu.
  K čemu by spoluvlastníkovi jednotky měla být jakási plná moc? Kdo by mu ji měl udělit a za jakým tajemným účelem? Vlastník garáže žádnou plnou moc k hlasování od nikoho nepotřebuje. Prostě se dostaví a hlasuje hlasem celé jednotky.

  lake

  Vložil Jaroslav Jaroslav, 19. Březen 2013 - 13:36

  několik poznámek:

  • k bodu 1 – měli by – hlasuje se po jednotkách – tedy garáž hlasuje jako jednotka, a SVJ nezajímá kdo a jak byl zmocněn spoluvlastníky k hlasování (už se několikrát řešilo – hlasování spoluvlastníků)
  • k bodu 2 – dejte si vyhledat pojem „fond oprav“ a asi pochopíte, proč tento pojem nepoužívat. Pokud se budeme bavit o „dlouhodobých zálohách na údržbu a opravy“ pak si v zákoně o bytech najdete, že se platí podle podílu na domě (a pokud to tak nechcete, musíte mít písemnou dohodu všech spoluvlastníků)

  a soukromý dotaz – jak stanovujete zálohy na služby a správu pro garáž – stanovíte jednu zálohu na garáž, a necháte vlastníky, aby se o ni podělili, jak chtějí, nebo stanovíte zálohu pro jednotlivé díly jednotky garáž??

  Vložil lake, 19. Březen 2013 - 13:38

  Je jistě praktické, aby spoluvlastníci jednotky garáže měli osobu, která by jejich jménem vystupovala na shromáždění. Jak jej spoluvlastníci určí z jejich středu je pouze jejich věc (viz Občanský zákoník § 139). Tím se SVJ nezabývá a nemá důvod to za spoluvlastníky jednotky řešit.

  Nejvhodnější je abyste měli přímo ve stanovách zakotvenu povinnost spoluvlastníků jednotky uznámit SVJ jednu osobu pro účely jednání a doručování písemností a rovněž její doručovací adresu.

  Fond oprav nemáte, takže se bavme o přispívání na správu společných částí domu. Vše najdete v Prohlášení vlastníka. Chcete-li zařídit přispívání jinak než bývá obvyklé, máte dvě možnosti:

  • dohoda všech (§ 15 odst. 1 ZoVB),
  • stanovení společných částí budovy, které budou společné vlastníkům všech jednotek a určení společných částí budovy, které budou společné vlastníkům jen některých jednotek (§ 4 odst. 2 ZoVB).

  lake

  Vložil jamesbrown, 13. Září 2013 - 14:53

  Děkuji oběma za odpovědi.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".