Hrazeni nakladu na vymenu stoupacek

Vložil AV (bez ověření), 17. Leden 2024 - 11:40 ::

Dobry den, SVJ planuje vymenu stoupacek kanalizace a vody, jedna se o 150 let stary dum, ve kterem jsou stoupacky zazdeny, neexistuji pro ne sachty, vymena bude znamenat zasadni zasah do koupelen a zachodu. Muze hlasovanim SVJ rozhodnout o nakladech na vymenu tak, ze bourani, vymenu a zazdeni hradi SVJ a zbytek praci + material majitele bytovych jednotek. Neni to v rozporu s paragrafem 1183 obcanskeho zakoniku, tudiz nektery z majitelu bytovych jednotek se muze soudni cestou domoci celkove nahrady na uvedeni do puvodniho stavu. Vim, ze na portalu je tato problematika diskutovana, ale prislo mi, ze se tyka pripadu, kdy stoupacky byly v sachtach a jejich vymena nevyzadovala zasadni opravu koupelen a zachodu. Dekuji za nazor. Zdravi AV

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil XP (bez ověření), 31. Leden 2024 - 17:34

  Nezapomňte zdokumentovat dobře stav před a po rekonstrukci. Může se to hodit :-)

  Nevím, jaké vztahy panují v SVJ, ale v každém případu bych se pokusil písemně dohodnout. Je dobré mít kvalifikovaný odhad nákladů včetně dokončovacích prací a harmonogram.

  Vložil Výběrčí (bez ověření), 21. Leden 2024 - 15:02

  Mezi platbou od SVJ a platbou od vlastníků není žádný rozdíl.

  SVJ bere peníze od vlastníků (minimum z jiných zdrojů).

  Ovšem tupé ovce si myslí, že když to něco platí SVJ, je to zdarma.

  Vložil Justitianus, 27. Leden 2024 - 10:28
  • Vložil Výběrčí: „Mezi platbou od SVJ a platbou od vlastníků není žádný rozdíl.“

  Výběrčí je blb, který tomu nerozumí.

  Při náhradě škody od SVJ podle § 1183 zákona má vlastník jednotky právo na náhradu skutečných nákladů pro byt.

  Tato částka může být podstatně odlišná od té, kterou uhradil svému SVJ jako příspěvek na správu domu (příspěvek totiž hradí podle svého spoluvlastnického podílu).

  Naopak při platbě „od vlastníků“ (tedy v případě, kdy všichni vlastníci se vzdají práva na náhradu škody podle § 1183) nemá vlastník jednotky právo na náhradu skutečných nákladů pro byt. Náklad na odstranění škod ve svém bytě ponese on sám.

  Pro některé vlastníky jednotek je výhodnější první postup (SVJ hradí vše podle zákona). Pro jiné vlastníky jednotek je zase výhodnější druhý postup (SVJ nehradí nic).

  Justitianus

  Vložil Justitianus, 17. Leden 2024 - 15:18
  • Vložil AV: „Muze hlasovanim SVJ rozhodnout o nakladech na vymenu tak, ze bourani, vymenu a zazdeni hradi SVJ a zbytek praci + material majitele bytovych jednotek.“

  Ne, to samozřejmě nemůže.

  SVJ nemůže hlasováním rozhodnout o tom, že omezí práva vlastníka jednotky, nemůže mu zakázat pronájem bytu přes AIRBNB, nemůže mu zakázat fialový koberec v obýváku, nemůže se jednostranně vyvléci z povinnosti nahradit vlastníkovi jednotky to, co mu SVJ zničilo při provádění prací. Právní povědomí mezi prostým lidem výrazně chybí.

  • „… prislo mi, ze se tyka pripadu, kdy stoupacky byly v sachtach a jejich vymena nevyzadovala zasadni opravu koupelen a zachodu.“

  Je bezvýznamné co Vám „přišlo“. Zákon se ani slovem nezmiňuje o nějaké „zásadní“ či „nezásadní“ opravě.

  § 1183
  (2) Při poškození jednotky prováděním prací podle odstavce 1, nahradí vlastníku jednotky škodu společenství vlastníků jednotek …


  Vlastník jednotky se ovšem může (sám za sebe) kdykoliv vzdát svého práva na náhradu škody.

  Justitianus

  Vložil § (bez ověření), 17. Leden 2024 - 12:33

  „nektery z majitelu bytovych jednotek se muze soudni cestou domoci celkove nahrady na uvedeni do puvodniho stavu“ (Vložil AV (bez ověření), 17. Leden 2024 – 11:40)

  Přesně tak. Jak staré jsou obklady? Bude třeba je nechat vyrobit zakázkově?

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".