DPP od července 2024

Vložil Pavel, 6. Červenec 2024 - 7:42 ::

Do 31.7.2024 se zaměstnavatel, který dosud zaměstnával zaměstnance na DPP, u kterých neodváděl sociální daň, musí přihlásit do registru zaměstnavatelů ČSSZ.

Dne 1.8.2024 mají být spuštěny nové formuláře pro hlášení příjmů z DPP s názvem Výkaz příjmů zúčtovaných zaměstnavatelem zaměstnancům činným na základě dohody o provedení práce.

Do 20.8.2024 musí zaměstnavatel elektronicky nahlásit seznam všech zaměstnanců na DPP s výší jejich příjmů. A potom vždy do 20 dnů po skončení měsíce.

Jak se vyhnout nově zaváděné byrokracii?

V SVJ, pokud je příjem do 4 000 Kč/měsíc se uzavře místo DPP dohoda o pracovní činnosti. SVJ se zbaví nové administrativní zátěže a neplatí sociální a zdravotní daň. Tato legislativní díra ale asi bude brzo zacelena, až to někdo poradí Traktoristovi a Elektrikářovi. Pokud je příjem nad 4 000 Kč, tak se sice bude platit sociální a zdravotní daň, ale bez těch nových povinností.

Nebo uzavírat smlouvy podle NOZ či živnostenského zákona.

Přejít do šedé ekonomiky neradím, ale slyšel jsem, že se to hodně praktikuje.

Hezký den!

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.