Zrušení jednotky - zdanění?

Vložil Bořivojka42, 22. Květen 2008 - 10:17 ::

Dobrý den,

rád bych slyšel případné zkušenosti s rušením jednotky – přesněji řečeno její změnou na společné prostory domu (jde o nebytový prostor ve sklepě).

Celkem mi jsou jasné (mohu-li být tak drzý a něco takového tvrdit) záležitosti okolo změny prohlášení vlastníka a že to nebude lehké vyřídit.

Co mi však už tak jasné není, je to, zda se se zrušením jednotky a její změnou ve společné prostory (což s sebou ponese zvýšení podílů členů SVJ) nepojí nějaké daňové povinnosti. Vlastník dotčené jednotky se chce jednotky jen zbavit, tudíž nechce žádnou úplatu – blíží se to tedy darování.

Jde tedy o to, zda budou jednotliví členové povinni zdanit příjem spočívající v tom, o co se zhodnotila jejich jednotka zvýšení jejich podílu.

Díky

N.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymousssss (bez ověření), 23. Květen 2008 - 7:33

    Zadny konkretni prijem ke zdaneni nevznikne, stejne tak jako Vam nevznika tim, ze hodnota bytu v case roste.

    Vložil Bořivojka42, 23. Květen 2008 - 13:33

    Byl bych rád, kdyby to tak bylo, ale nemyslím, že příklad s rostoucí cenou bytu je správný. Cena bytu roste nezávisle na vůli (právní skutečnost), kdežto přírůstek hodnoty jednotky zvýšením připadajícího podílů po zrušení jiné jednotky je volní (právní úkon). A kde je právní úkon a změna hodnoty, tam už se obávám, že by FÚ mohl dotírat.

    Nebo máte praktickou zkušenost?

    Vložil PetrF (bez ověření), 23. Květen 2008 - 14:07

    Co se týká daně z nemovitosti, zákonodárce zjevně opomenul zdanit společné prostory domu, když daň z nemovitosti je odvozena výhradně z plochy jednotky a na ploše společných prostor domu nezávisí. (Zákonodárce asi předpokládal, že plocha společných částí domu je proti ploše jednotek zanedbatelná. Určitě by se toho dalo daňově využít při vymezení společných částí domu.)

    Naopak daň z převodu se tu podle mého názoru uplatní, jako při každém jiném převodu vlastnictví (i s výjimkami), leda že by se argumentovalo, že předmět převodu příslušným právním úkonem zanikl.

    PetrF

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".