Zrušení členství v družstvu a vyplacení základního členského vkladu

Vložil Monika, (bez ověření), 5. Srpen 2021 - 10:32 ::

Jsem už dlouho vlastníkem bytu v domě, kde bydlí kromě vlastníků i nájemníci družstva. Donedávna jsem byla jako vlastník stále členem družstva. Před několika měsíci jsem zrušila členství v družstvu a dostala od družstva podle stanov vyplacený základní členský vklad 300 Kč. Stanovy družstva hovoří o vyplacení základního členského vkladu.

Nyní jsem si ale vzpomněla, že v době kdy jsem se stala členem družstva (r. 1998) činil základní členský vklad družstva 3 000 Kč. Teprve od r. 2001 činí základní členský vklad družstva 300 Kč.

Neměla jsem dostat při zrušení členství v družstvu obdržet od družstva 3000 Kč namísto vyplacených 300 Kč? Stanovy hovoří o vyplacení základního členského vkladu. Není mně jasné, zda je tím myšlena současná jeho výše, či výše vkladu, kterou člen vložil při vzniku jeho členství.

  • družstvo

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Justitianus, 5. Srpen 2021 - 14:48

☀ Moniko, neexistuje nic takového jako „základní členský vklad družstva“.
☀ Existuje pouze základní členský vklad ČLENA družstva.

Váš základní členský vklad je částka, kterou jste družstvu uhradila Vy. Je bezvýznamné zda výše členského vkladu se později změnila.

Podle § 565 zákona č. 90/2012 Sb. platí, že základní členský vklad nebo jeho část lze vracet, jestliže došlo ke snížení základního členského vkladu. Zjistěte si tedy zda Vám družstvo už nevrátilo 2700 Kč po tom, co se výše vkladu upravila z 3000 Kč na 300 Kč. Kdybych byl tenkrát členem družstva se základním vkladem 3000 Kč, nesouhlasil bych nikdy se snížením pro nové členy – jedině kdybych zároveň dostal ten rozdíl od družstva zpět.

Pokud jste tenkrát nebránila Vaše práva, pak Vám družstvo musí nyní vyplatit Váš základní členský vklad v plné výši.

Justitianus

Vložil Monika. (bez ověření), 5. Srpen 2021 - 16:19

Děkuji za odpověď.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".