Zpronevěra? - kdo je odpovědný?

Vložil Pavel (bez ověření), 21. Duben 2011 - 13:54 ::

Dobrý den

Jako vlastník bytu se na Vás obracím s dotazem – odpovědnost za finance uložené na účtě, ze kterého se hradí dodávka tepla atd. K účtu má přístup paní ktera byla zvolena jako předseda svj. Peníze z účtu se někam ( nevíme kam ) ztratily.Nevím jak to bude. Je za finance na účtě zodpovědný předseda? Slyšel jsem,že dluh SVJ bude vymáhán po každém vlastníkovy bytu. Kdo je tedy za finance zodpovědný? Přístup k účtu má pouze předseda…Já jako majitel jsem vše na účet plati včas, ovšem peníze dále nedošly. Můžu se i prokázat o včásném placení záloh na účet.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Marcel Goliaš, 22. Duben 2011 - 10:44

  Dobrý den,

  než Vám někdo další, kompetentnější poradí, podělím se s Vámi o svůj názor.

  Pokud jste zjistil, že na bankovním účtu Vašeho společenství není tolik peněz, kolik by tam mělo být, požádejte nejprve o vysvětlení Vašeho předsedu (a trvejte na tom, aby Vám to vysvětlil co nejdříve). Pokud Vás jeho vysvětlení neuspokojí, pak bych podal okamžitě na Policii ČR trestní oznámení ohledně podezření ze zpronevěry (určitě by Vám tam i poradili, jak má vypadat – pokud nebudete vědět). Oni jsou pak povinni to celé prošetřit a sdělit Vám výsledek šetření. Na základě jejich šetření pak mohou sami navrhnout obvinění zodpovědné osoby.

  Druhá věc ovšem je, co všechno může Vaše společenství mezitím potkat. Pokud totiž na účtu SVJ nemáte žádné peníze, ale přesto odebíráte vodu (teplou, studenou), platíte za úklid, vedení účetnictví apod., tak Vás záhy začnou uhánět dodavatelé s upomínkami o Vašich závazcích vůči nim. Pokud tyto závazky nebude mít Vaše SVJ z čeho poplatit, podají na Vás s největší pravděpodobností po několika upomínkách žalobu. A jakmile soud rozhodne, abyste svůj závazek uhradili a Vy to neuděláte, může to dojít až k exekuci. Nikdy jsem ale nic podobného nezažil, takže vůbec nevím, jak by taková exekuce vůči všem vlastníkům v domě probíhala.

  Pokud máte tedy vážné a podložené podezření ze zpronevěry, doporučoval bych Vám okamžitě jednat.

  Jinak odpovědný za zpronevěru je samozřejmě ten, kdo peníze zpronevěří. Bohužel pokud se kvůli této zpronevěře dostane celý dům do platební neschopnosti, dopadne to ve finále na všechny vlastníky! Dodavatelé mají smlouvy se společenstvím vlastníků, takže budou vymáhat své pohledávky po společenství (tj. všech vlastnících) – a to i soudně. Vlastníci pak zase mohou vymáhat zpronevěřené peníze po tom, kdo je zpronevěřil. Každopádně Vám ale Vaši situaci nezávidím (pokud jde opravdu o vytunelování účtu SVJ).

  Vložil svjvmt, 21. Duben 2011 - 15:50

  A jak to, že měla sama přístup k účtu?? Co jste to měli za účet … na to mají být dva.

  Vložil karelh, 21. Duben 2011 - 15:27

  Dobrý den, dle ust. § 13 odst. 7 vlastníci jednotek ručí za závazky společenství v poměru, který odpovídá velikosti spoluvlastnických podílů na společných částech domu. Pokud došlo ke zpronevěře můžete po tom kdo ji způsobil ji vymáhat. To co jste uhradil na účet společenství je vaše pohledávka vůči společenství, které je povinno ji zúčtovat. Výkon fukce člena výboru je závazek osobní povahy. Více vám poradí právník. karelh, svjka­rel@seznam.cz

  Vložil kuncipál (bez ověření), 17. Květen 2011 - 15:26

  Moc Vám děkuji za názory. Vše teď projednává hospodářská kriminálka. Víte, vše je tak zamotané, že sám nevím co bude. Město na nás podalo trestní oznámení. Teď jsem dokonce zjistil, že si předseda vzal mobilní telefon na svj, a je tam dluh cca 20 tisíc korun. Vše tu nemohu ani napsat, bylo by to na dlouhé vyprávění :)

  Děkuji Vám

  Vložil anon (bez ověření), 23. Únor 2013 - 8:38

  škoda, že nevíme, jak to dopadlo

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".