Zkušenosti s vodárnami

Vložil Krupp, 20. Leden 2014 - 10:42 ::

Máte někdo zkušenost s vodárnami? Jedná se o následující problém. V domě neustále stoupá spotřeba vody a zvyšuje se rozdíl mezi patním vodoměrem a poměrovámi měřidly v bytech. Ten se už blíží 40%. Udělali jsme zkoušku tím, že jsme zavřeli všechny stoupačky, odtočili 10 litrů ve sklepě a vodoměr naměřil cca 14 litrů. Vodárny jsou ochotny poslat vodoměr na ověření. Bojíme se ale, že chyba může být způsobena něčím v potrubí před vodoměrem a ověřením vlastního vdoměru se nic nezjistí. Požádali jsme tedy o provedení zkoušky na místě podle § 16, odst. 4 zákona č. 274/2001. Čekáme na odpověď. Vodárny navíc chtějí provést korekci, pokud ověření zjistí chybu, podle posledního fakturačního období, kdy ale měl vodoměr stejnou chybu, takže by náprava nebyla žádná. Chceme, aby udělali korekci podle následujícího období. Máte s jednáním s vodárnami někdo nějakou zkuěenost? Konkrétně se jedná o pražské vodárny. Je možné, abychom se na merologický institut obrátili sami?

Jirka

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Petruse (bez ověření), 29. Duben 2014 - 19:30

  dobry den ctu vase problemy a nikde jsem se nedocetla ze byly vyrizene kladne ja jako najemnik v cinzovnim domne kde nas je 10 bytovek mame problem uz 3 roky a akorat nas tahaji za nos po vymnene hlavniho vodomneru nam zacaly problemy kdy nam bylo nauctovano rozdil mezi hlavnim a nasimy vodomery 200kubiku ktere nikde nejsou spotreba vody od roku 2005 az dodneska je skoro stejny plus minus nekdo se odstehoval nekdo pristehoval nejsou schopni ric kde je problem jeden rok se testoval hlavni vodomner hadejte jak jme dopadly samozrejmne vse bylo v poradku dalsi rok udelali to ze nam v bytech vymnenily vodomnery a ejhle kubiky navic byly opet letos je to same a vemte si ze cena roste uz platim 900kc a spotrebu mam kolem 90kubiku a presto mam nedoplatek tenhle rok se vysplhal na 4000kc jsem zvedava co my reknou zvazujeme jako najemnici podat trestni oznameni ale nevime jestly nam to bude co platny mate nekdo nejakou zkusenost nebo vite jak se branit jinak diky za kazdou odpoved Petra

  Vložil lake, 21. Leden 2014 - 6:08

  Vyzkoušený a fungující postup je namontovat si za fakturační vodoměr vlastní (druhý) vodoměr shodné třídy přesnosti.

  Každý měsíc je možno pohodlně zkontrolovat, zda si náměry obou vodoměrů odpovídají. Jakmile je zjištěn větší rozdíl mezi měřidly, je to důvod ke zvýšené ostražitosti a kontrole vývoje spotřeby domu. Pak by se nemohlo stát, že teprve z ročního vyúčtování se zjistí nějaké nemilé překvapení.

  Po provedené zkoušce reklamovaného fakturačního vodoměru vyjde dodavatel vody ze zjištěné průměrné odchylky. Tu poníží o dvojnásobek pásma přípustné odchylky nového vodoměru. Rozdíl proplatí, ovšem pouze za to odečítací období, ve kterém bylo reklamováno. Pokud se odečítá a fakturuje měsíčně, vrací se částka za reklamované období. To jest za poslední měsíc.

  lake

  Vložil Hubert ... (bez ověření), 29. Květen 2014 - 14:12

  Zkuste si vzit technicke parametry vodomeru A,B,C prepocitejte si to na litry podle dimenze, jeden vodomer poslete do zkusebny a budete se divit. Ja zkousim uz přes rok jednani s vodárnami … moc se jim nechce … ale pocitam ještě jeden rok a budu to mit snad na jednom dome vyresene.

  Vložil Krupp, 21. Leden 2014 - 7:28

  Myšlenka to není špatná, ale není odpovědí na položenou otázku. Jirka

  Vložil lake, 21. Leden 2014 - 8:34

  Odpověď na položenou otázku najdete ve vaší smlouvě s dodavatelem vody.

  Pokud je zjištěna systematická odchylka vodoměru, řeší se jak jsem napsal: korekcí náměru. Pokud je vodoměr prohlášen za nespolehlivý (opakovaná měření nedávají výsledky v rámci přípustného rozptylu), pak se odběr určí náhradním způsobem, který je ve Vaší smlouvě jistě uveden. Bývá to podle odběru za předcházející srovnatelné období. Nikdy podle budoucího odběru.

  A protože jste v předcházejícím zúčtovacím období nereklamovali vadu vodoměru, je náměr za toto období platný a nezpochybnitelný. Je tedy zbytečné dnes tvrdit, že vyúčtování za předchozí období bylo rovněž vadné. K takovému tvrzení dodavatel nepřihlédne.

  Na metrologický institut se obrátit můžete, ba i na presidentskou kancelář, ale je otázka je co tím vlastně chcete dosáhnout. Vodoměr je ve vlastnictví dodavatele a je věcí dodavatele, aby při reklamaci nechal provést jeho ověření na místě nebo ve zkušebně a prokázal Vám funkčnost vodoměru.

  lake

  Vložil Krupp, 21. Leden 2014 - 8:47

  Zkuste tedy přečíst uvedený § 16, odst. 4 zákona č. 274/2001. Tam je napsáno, že ověření provede metrologický institut. Jen s vodárnami je těžké se na tom dohodnout.
  Odběratel má právo zajistit si na vlastní náklady metrologickou
  zkoušku vodoměru na místě instalace, a to nezávislým měřidlem, připojeným na odbočení s uzávěrem za osazeným vodoměrem na potrubí vnitřního vodovodu před jeho prvním rozdělením. Tuto zkoušku provede za přítomnosti provozovatele vodovodu na základě smlouvy s odběratelem Český metrologický institut, pokud to vnitřní vodovod umožňuje.

  Neni mi ale jasné, jak má ten rozvod vypadat, aby to bylo technicky možné.
   Jirka

  Vložil správce předseda (bez ověření), 21. Leden 2014 - 12:52

  Právě jsem vyjednával s metrologickým ústavem o kontrole vodomeru podle zmíněného par.16. Je to prakticky neproveditelné. Ústav kontroluje pouze vymontovany a dodaný vodoměr k nim do ústavu. Vodárny ho ovšem z ruky nedají, je jejich. Cena za kontrolu je cca 500 Kč. Vodárny si ale účtují asi 2000 Kč. (když je chyba u Vás). Takže smůla. I pro nás. My promerujeme asi 23%. Nechám to plavat.

  Vložil Krupp, 22. Leden 2014 - 9:10

  Pane správce, teorie o tom, že bytový vodoměr nezachytí nepatrný průtok a patní vodoměr ho zachytí a že tedy jde o nepatné průtoky, které poměrový vodoměr nezachytí, mi vždy připadaly přitažené za vlasy. Po dlouhém neústupném vyjednávání s vodárenskou společností jsem obdržel jméno člověka na metrologickém institutu, který provede zmíněnou metrologickou zkoušku. Současně mi osvětlil problematiku současných vodoměrů. Zatímco dřívějších při zanesení měřily méně, současné měří více. Nebudu zde vysvětlovat proč. Při ověření ve zkušebně většinou dojde k vypláchnutí nečistot a chyba se nezjistí. Pokud jste z Prahy, mohu vám kontakt sdělit. Zkouška stojí asi 5 tis. Zatím jsem nezkoumal, zda ji vodárny zaplatí v případě zjištěné chyby. To budu řešit, až budu mít výsledek s kulatým razitkem. U nás při 20 a více bytech na vodoměr jde chyba do desetitisíců. Jirka

  Vložil Vojtech (bez ověření), 18. Červen 2018 - 21:16

  Dobry den, Jirko, jak jste dopadl? Pomohlo Vam premereni vuci PVK? Vsiml jsem si, ze je mozne na PVK zadat premereni http://www.pvk.cz/…k-vodomerum/ To jste nezkousel? Bylo by mozne poprosit o ten kontakt, ktery jste nabizel?

  Vložil správce předseda (bez ověření), 22. Leden 2014 - 9:28

  Z Prahy jsem. Ale s mailem mám problém. Je příliš osobní. Kdyby Vám nevadilo zveřejnit mail, rad bych se s Váma spojil. A hlavně, děkuji za nabídku. Ta cena 5000, to je dost přehnané.

  Vložil Krupp, 22. Leden 2014 - 12:50

  Napište na propredsedu@sez­nam.cz. Pak mi sem dejte echo, že jste to udělal. Jinak se tam dívat nebudu. Jirka

  Vložil Krupp, 28. Leden 2014 - 13:42

  Tak jsem po usilovném hledání uspěl a pracovník ČMI přijde provést ověření. Podle vyjádření PVK však nedostaneme vynaložené náklady na kontrolu ani v případě, že vodoměr nevyhoví. Jakou kompenzaci z vodáren vyrazíme rovněž nevím. Ještě to bude dlouhá trať a není jisté, že se vložený náklad vyplatí.

  Správče předsedo, ozvi se, dám kontakt. Jirka

  Vložil správce předseda (bez ověření), 22. Leden 2014 - 13:18

  Doufám,ze to došlo.

  Vložil Krupp, 22. Leden 2014 - 13:36

  Pošlete znovu, aktivní je od 13:32. Jirka

  Vložil P_V (bez ověření), 21. Leden 2014 - 14:11

  To máte tak malý odběr vody, že 2000 je pro vás hodně?

  Vložil správce předseda (bez ověření), 21. Leden 2014 - 18:28

  Je nás 10 lidí.

  Vložil P_V (bez ověření), 22. Leden 2014 - 9:34

  Píšete že proměřujete 23%. 10 lidí, průměrná spotřeba vody cca 80 l/osoba a den. Za rok to udělá 292 m3, 23% z toho je 67 m3, vodné 70 Kč = 4690 Kč. Za půl roku by se vám to vyplatilo. Kdybyste měli spotřebu poloviční, tak za rok. Budiž, sponzorujte vodárny.

  Vložil správce předseda (bez ověření), 21. Leden 2014 - 6:20

  Má ale jeden háček. Vodoměr má dost velkou tlakovou ztrátu. Mohlo by se stát, že v patrech při špičkovém odběru nepotece voda.

  Vložil Hubert (bez ověření), 29. Květen 2014 - 15:00

  http://www.kapka-vodomery.cz/…nsus-405.pdf

  at, třeba nejim … pocitejme 1 bar.

  v 7 patre mam tlak vody 0.34 Mpa.

  opravdu se ještě domnivate, ze je ztrata tlaku tak velka ?

  Vložil slunce na duši (bez ověření), 20. Leden 2014 - 15:18

  na měření nemá vliv nic nahodilého před vodomerem. 40% je opravdu hodně. Na zkušební metrologický ústav se můžete obrátit. Rádi si přivydělají.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".