Zdanění odměny členům výboru

Vložil aleš, 30. Březen 2012 - 20:02 ::

Jistě se to zde mnohokrát diskutovalo, ale nenašel jsem odpověď. V r. 2012 nové SVJ, předpokládáme odměny členům výboru. Bude to cca 200,– – 300,– Kč/měsíc/člen. Dotaz: Předpokládám, že protože jde o částku odměny nižší 2 499,– Kč/měsíc/člen, že se nebude muset platit zdravotní ani sociální pojištění, pouze účetní SVJ, provede z této částky srážku daně z příjmu 15%. Je to tak správně? Jde o 3 členy výboru. 1 x důchodce, 2 x normálně v jiném prac. poměru. Moc děkuji za odpověď. Aleš

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel, 30. Březen 2012 - 20:23

    Aleši,

    nevím kolik platíte účetní za zpracování mezd, ale já bych rozhodně vyplácel, až odměna dosáhne 2 499 Kč a nikoliv měsíčně.

    Když bude zaúčtováno max. 2 499 Kč v měsíci, tak se zdravotní a sociální daň neplatí. Mimochodem v nově připravovaném zákonu o daních z příjmů je zahrnuta i sociální a zdravotní daň, protože v ČR to není pojištění, ale daň.

    Důchodce, pokud nemá jiné příjmy, může podepsat růžové Prohlášení a daň nebude za 2012 platit vůbec. Pro rok 2013 se Mirda chystá důchodcům odčitatelnou položku protiústavně zase zrušit. To je asi ta rovnost zajištěná Ústavou. :-))

    Jinak, něco málo jsem zde již psal: http://www.portalsvj.cz/…-svj-od-2012

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil aleš, 31. Březen 2012 - 17:17

    Pane Pavle, ještě prosím dotaz: Koukl jsem teprve nyní na Váš výše uvedený odkaz „Úvod do zdaňování orgánů SVJ od 2012“. bod 2) ZD se uplatní.....??? Právě na to jsem se dotazoval a předpokládám, že ji platit nebudeme muset protože odměny budou do 2499,–/měsíc/člen výboru. Vy jste s tímto názorem souhlasil, ale v tom odakzu píšete že se bude platit??? Jak je to tedy? Díky za odpověď Aleš

    Vložil Pavel, 31. Březen 2012 - 19:02

    Pane Aleši,

    omlouvám se, platí to co je v odkazu ze 6.1.2012.

    Správně měla věta znít:

    „Když bude zaúčtováno max. 2 499 Kč v měsíci, tak se sociální daň neplatí.“

    Zdravotní se u odměn členů orgánů platí v každém případě.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 31. Březen 2012 - 18:25

    Pane Aleši, zdravotní pojištění se zatím (březen 2012) platí z odměn orgánů SVJ bez jakéhokoliv limitu. Ten limit 2 499 Kč platí od ledna 2012 pouze pro sociální pojištění.

    N. Klainová

    Vložil aleš, 31. Březen 2012 - 11:41

    Díky za odpověď, účetní je na živnostenský list, budeme platit 1 500,– měsíčně. Je nás 15 Bj, takže byt 100,–/měsíc. Odměny výboru – nepochopil jsem jaký je rozdíl budou-li odměny měsíčně, resp. čtvrtletně, resp. za období kdy dosáhnou 2 499,– Kč. Ještě diskutujeme uklízečku – bude asi n dohodu o provedení práce, protože bude na smlouvu a pravidelná činnost, úklid 1× týdně, příp. větší úklid k tomu 1 x měsíc. To je asi nejjednodušší, ne? Řešíme ještě případnou drobnou údržbu, výměna žárovek a podle toho co bude sem tam asi drobná oprava. Zde se nedá udělat smlouva, ani něco naplánovat, tak si myslím, že ta činnost má charakter příležitostné práce. Pokud neseženeme kontakt na někoho kdo má živn. list, tak bych předpokládal, že ho lze odměnit dohodnutou částkou např. 150,–/hod. proti podepsání dokladu s tím že když případné odměny jednomu člověku budou do 20 tis. za rok se nemusí nic danit? Není mi jasné, jestli se musíme zajímat jestli ten člověk je někde zaměstnaný, nebo důchodce, nebo nezaměstnaný? Je to správný názor? Dík za odpověď Aleš.

    Vložil Pavel, 31. Březen 2012 - 19:00

    Pane Aleši,

    pokud si bude výbor vyplácet častěji odměny, tak většinou chce účetní více za zpracování mezd. Proto jsem doporučil vyplácení odměn co nejméněkrát v roce. Pokud máte dohodnutou konstantní částku, tak tento argument padá.

    Uklízečka na DPP je asi nejjednodušší.

    U příležitostné činnosti je problém ve výkladu slova „příležitostná“. Pokud někdo celý rok dělá práce malého rozsahu, tak to není příležitostná činnost a není možné osvobození podle § 10/3/a ZDP.

    Možné řešení vidím v § 38g ZDP, kdy některým poplatníkům nevznikne povinnost podat DP.

    Z hlediska zdravotní daně se musíte zajímat, jestli člen výboru někde platí zdravotní daň alespoň z minimálního vyměřovacího základu. Pokud tomu tak není, tak musíte odvést zdravotní daň z 8 000 Kč měsíčně i když dotyčný má odměnu např. 500 Kč měsíčně.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil aleš, 31. Březen 2012 - 19:34

    No to jste mně moc nepotěšili. Začínám v tom mít pěkný zmatek. Co tedy znamená text: Jak pro server Podnikatel.cz upřesnila Jana Buraňová z oddělění komunikace ČSSZ, jednou z podmínek účasti na nemocenském pojištění je sjednaná částka započitatelného příjmu za kalendářní měsíc, která činí aspoň částku rozhodnou pro účast na pojištění. Tato částka bude pro rok 2012 činit 2500 korun. Pokud by sjednaná částka započitatelného příjmu byla nižší než rozhodný příjem nebo by započitatelný příjem nebyl sjednán vůbec, pak by se v takovém případě jednalo o zaměstnání malého rozsahu. „Při výkonu zaměstnáním malého rozsahu je zaměstnanec pojištěn jen v těch kalendářních měsících po dobu trvání takového zaměstnání, v nichž dosáhl částky započitatelného příjmu aspoň ve výši rozhodného příjmu,“ dodala Buraňová.

    A Vaše odpověď na dotaz „Daň z odměny důchodce“ máme ve výboru také důchodce, bude brát 200,–/300,– za měsíc. To budeme platit ZP z čeho? jaké částky?

    Je neuěřitelné jak je vše složité. Vidím, že přes e-malily to ani nelze vysvětlit. Ale obou Vám moc děkuji za Váš čas a ochotu. Aleš

    Vložil Pavel, 31. Březen 2012 - 22:06

    Pane Aleši,

    nejste sám, kdo v tom má „pěkný zmatek“. Mj. proto se připravuje od roku 2014 změna, kdy všechny 3 daně (z příjmů, sociální, zdravotní) budou sloučeny do jednoho předpisu a snad budou mít i jeden vyměřovací základ.

    ČSSZ spravuje jednu z těchto daní – sociální daň. Proto, co prohlásí ČSSZ o sociální dani je nerozhodné pro ostatní 2 daně.

    Pokud chcete mít trochu jasněji, nahlédněte přímo do předpisů, které jsem uváděl v odkazu:

    "U kolektivních orgánů SVJ se sociální daň uplatní pokud v měsíci dosáhne odměna alespoň 2 500 Kč (§ 5/a/18 zákona č. 187/2006 Sb.). Sociální daň je ve výši 25% SVJ a 6,5% člen orgánu.

    2)Zdravotní daň se podle § 5/a zákona 48/1997 Sb. uplatní u jednočlenných i kolektivních orgánů. Její výše činí 9% SVJ a 4,5% člen orgánu či jednočlenný orgán."

    Pokud Váš důchodce bude brát měsíčně 200–300 Kč, tak zdravotní daň se bude počítat ze 200–300 Kč.

    Pokud jsou předpisy neuvěřitelně složité, tak se dělá více neúmyslných chyb a je možné více vybrat na sankcích. Možná to záměr není, ale vypadá to tak.

    Hezký den!

    Pavel

    P.S. Ing. Klainová se nejmenuje Kleinová.

    Vložil Michal1 (bez ověření), 28. Duben 2013 - 18:31

    Dobrý den, měl bych k tomuto dotaz k tomuto

    „U kolektivních orgánů SVJ se sociální daň uplatní pokud v měsíci dosáhne odměna alespoň 2 500 Kč (§ 5/a/18 zákona č. 187/2006 Sb.). Sociální daň je ve výši 25% SVJ a 6,5% člen orgánu.“

    1. Jde o odměnu pro jednoho člena nebo celý koletivní orgán (výbor SVJ)?
    2. Kde v zákoně je uvedena zmiňovaná částka 2500 ,– Ve vámi zmiňovaném paragrafu § 5/a/18 zákona č. 187/2006 Sb. nic takového není a také se dotýká zdravotního pojištění, ne? Spíše jde o zákona 589/1992, kde je shodný text pdo § 3/1b/16, ale opět bez uvedeného limitu.

    Děkuj moc za odpovědi

    Vložil aleš, 31. Březen 2012 - 20:06

    Odměny členům výboru v našem případě jsou minimální jak jsem uvedl 200,– 300,–/měsíc, jde v podstatě o náhradu nákladů za výdaje s řízením SVJ spojené tj. za telefony, jízdy autem na úřady a prostě podobné, vlastně z hlediska náhrady nebo odměny za ztrávený čas to dělají zadarmo. Je ještě nějaké řešení? Např. mě napadá smlouvou, že výkon funkce dělají zdarma a s tím, že SVJ hradí jejich výdaje za paušál v té výši jak jsem uvedl. Přitom je obtížné jak výdaje prokázat, že? Jaké doklady, že, to nejde, hm. No už možná z toho blbnu. Aleš

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".