Zaúčtování faktury z loňského roku.

Vložil Marcela (bez ověření), 10. Leden 2022 - 9:51 ::

Dobrý den, může mně někdo poradit prosím jak zúčtovat fakturu za provedenou revizi, aby se dostala do vyúčtování 2021. Revize byla provedena v červenci 2021 a faktura došla v lednu 2022.

  • účetnictví

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Pavel, 10. Leden 2022 - 22:37

Paní Marcelo,

správnou odpověď Vám napsala paní Klainová.

Hezký den!

Pavel

Vložil radka2222 (bez ověření), 10. Leden 2022 - 12:30

že jste uhradili také až v 2022 na základě faktury. v tom případě účtovat můžete až na základě obdrženého dokladu, tudíž 2022.

no a dále záleží na vašich směrnicích jakou máte určenu hladinu významnosti, tedy částky, které budete časově rozlišovat. Nevýznamné nebo pravidelně se opakující položky není nutné časově rozlišovat. pokud však platby za revize časově rozlišujete, tak upravíte VH za ZO 2021.

Vložil Justitianus, 10. Leden 2022 - 11:49

Marcelo, měla byste vědět, že o „fakturách“ se neúčtuje!

Pokud toto nevíte, držte se od účetnictví hodně daleko.

Postup účtování o nákladech revize je velmi jednoduchý, pokud účetnictví je vedeno v souladu se zákonem a s účetními předpisy.

Učtovalo se přece o provedené revizi. Závazek SVJ k úhradě revize vznikl v červenci 2021 a ihned byl zaúčtován jako závazek (dluh SVJ) vůči zhotoviteli revize. Dluh nebyl splacen do konce účetního období, proto tento závazek se – v nezměněné podobě – objevil i v účetních knihách pro rok 2022.

SVJ nyní obdrželo „fakturu“. Uhrazením dlužné částky v lednu 2022 zanikne závazek SVJ z července 2021.

Justitianus

Vložil radka2222 (bez ověření), 10. Leden 2022 - 13:22

Neúčtuje se o provedené revizi, ale o závazku. Pokud nemáte doklad, nemáte ani vyčíslenou výši závazku, splatnost závazku… Není o čem a hlavně na základě čeho účtovat. To pak maximálně na konci roku o dohadných položkách.

Závazek je klasifikován jako povinnost účetní jednotky zaplatit peníze. Tedy vznikne tehdy, když új obdrží smlouvu, fakturu, proformafakturu, prostě výzvu k zaplacení s určením kolik, za co, komu, do kdy.

Např. subjekt obdrží fakturu, a na základě toho dojde k zaúčtování přijaté faktury (protože o fakturách se samozřejmě účtuje) a vzniku závazku.

píši to polopaticky, abyste to i vy pochopil.

Vložil Marcela1114 (bez ověření), 10. Leden 2022 - 16:38

Dobrý den Radko, jsem učitelka v důchodu a vím, že o účetnictví vím velmi málo. Z celé té diskuze jsem pochopila, tento pro mě banální problém není tak jednoduchý. Váš příspěvek se mi zdá srozumitelný. Pra­xe:

  • revizní technik plynu chodí pravidelně každý rok, na základě staré smlouvy;
  • pošle fakturu, kterou proplatím a zaúčtuji a dám do vyúčtování vlastníkům za příslušný rok;
  • v červenci 2021 provedl kontrolu, předal zápis, ne mně, ale fakturu poslal až v lednu 2022;

O co jde: fakturu samozřejmě zaplatím, ale rok 2021 mám již uzavřený a já potřebuji náklady na revizi zahrnout do vyúčtování za rok 2021. Samozřejmě to nějak udělám,(zaplatím z poklady a antidatuji) ale chtěla jsem to mít správně přes bankovní účet. Děkuji všem za trpělivost a váš čas. M.

Vložil N. Klainová (bez ověření), 10. Leden 2022 - 17:29

Paní Marcelo, měla jsem zablokovaný přístup k odpovědím na tomto portálu, tak jsem odpověď napsala tady: https://klaiex.webnode.cz/…nuleho-roku/ Zároveň jsem napsala adminovi, že mi někdo zablokoval možnost odpovídat. Sice se tu už běžně neobjevuji, ale dlouhá diskuse k poměrně obtížné problematice mne nenechala v klidu. Jestli to chcete mít v souladu s právním předpisy, neprovádějte žádné antidatování, účetnictví roku 2021 otevřete a tu fakturu tam doúčtujte, jak jsem napsala, na straně Dal na účtu 383 Výdaje příštích období. Znovuotevření účetnictví je možné, až do schválení účetní závěrky. N. Klanová

Vložil radka2222 (bez ověření), 10. Leden 2022 - 16:43

a proč to potřebujete mít vykázáno v roce 2021? vždyť to svj uhradilo až 2022, tak nemůžete vlastníkům tvrdit, že v 2021. vždyť je to jedno, ne? budou to mít ve vyúčtování nákladů v roce 2022. antidatovat apod. podvody se nemusí vyplatit.

Vložil Justitianus, 10. Leden 2022 - 14:49

Radko, pletete tazatelce hlavu nepradvdivými tvrzeními.

Není pravda, že závazek „vznikne tehdy, když új obdrží smlouvu, fakturu, proformafakturu, prostě výzvu k zaplacení“. Jak jste na tuto pitomost přišla? Závazek typicky vzniká ze smlouvy, z objednávky, zkrátka z právního jedání. Závazek SVJ uhradit náklad na revizi vznikl nejpozději v okamžiku kdy SVJ převzalo vypracovanou revizní zprávu podle objednávky či smlouvy – tedy v červenci 2021. Přihlaste se do nějaké právní a účetní školky; tam se naučíte základy které Vám chybí.

Samozřejmě je možné (a někdy nutné) účtovat o položkách u kterých je znám účel a období kterého se týkají, ale není známá přesná částka pohledávky nebo závazku.

To se v účetnictví řeší zcela běžně pomocí dohadných položek. Nastudujte si o tom něco. Nejlépe v účetních standardech, nebo se zeptejte některé účetní. Ta tomu – na rozdíl od Vás – nejspíše rozumí.

Je věcí účetní jednotky aby si stanovila zda vůbec bude nutné některé (nevýznamné) položky v účetnictví časově rozlišovat. A pokud ano, pak si k tomu účetní jednotka stanoví pravidla pro účtování na účtech časového rozlišení a na účtech dohadných položek. Tazatelka Marcela jasně napsala, že to časově rozlišit chce.

Radko, nepište o věcech kterým nerozumíte. Zbytečně se ztrapňujete, a tazatelce Marcele tím nijak nepomůžete.

Justitianus

Vložil radka2222 (bez ověření), 10. Leden 2022 - 15:02

nepíše nic o tom, že by měla v roce 2021 jakýkoliv doklad o revizi, tedy objednávku či smlouvu, na základě které by mohla zaúčtovat závazek.

to, že rozlišit chce, je hezké, právě proto jí píšu, jak a kdy to lze.

ano, závazek typicky vzniká ze smlouvy, z objednávky, zkrátka z právního jednání. ALE zaúčtovat lze závazek až na základě DOKLADU. tím končím, školit vás zadarmo nebudu:-)

Vložil radka2222 (bez ověření), 10. Leden 2022 - 12:31

mi prosím sladké tajemství. na základě jakého účetního dokladu byl závazek zaúčtován? (nemluvím o dohadných položkách, ale o vašem tvrzení, že měl být zaúčtován hned v červenci)

Vložil radka2222 (bez ověření), 10. Leden 2022 - 12:18

aspoň o účetnictví se nesnažte radit :-( takhle blbě.

Vložil Justitianus, 10. Leden 2022 - 12:34

Zato Vy, Radko, neumíte ani poradit tazatelce, ani nejste schopna napsat v čem spatřujete nějakou nesprávnost v mém textu.

Vy jste Radko jen typický kibic a žvanil. Nic víc nedokážete.

Justitianus

Vložil radka2222 (bez ověření), 10. Leden 2022 - 13:24

že jste vy nepochopil, že jsem tazatelce naprosto přesně poradila, mě neudivuje:-)

Vložil Postup (bez ověření), 10. Leden 2022 - 11:50

„Postup … je velmi jednoduchý“ (Vložil Justitianus, 10. Leden 2022 – 11:48)

Taková rada hodně pomůže. Děkujeme!

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".