zatepleni domu

Vložil J.M. (bez ověření), 7. Prosinec 2011 - 0:51 ::

Dobry den, v mem byte se vlivem spatne izolace obvodovych sten vyskytuji v hojne mire plisne. Bohuzel jsem jediny ze spolecenstvi, ktery tento problem ma (byt je rohovy pod strechou s orientaci na S a V). Protoze jsem postizen jako jediny, nepodarilo se mi prosadit zatepleni domu nebo alespon jeho casti. Mam vubec nejakou moznost jak primet ostatni vlastniky k tomu aby se zajimali o reseni meho problemu? Existuje pravni povinnost sdruzeni resit neobyvatelnost bytu, je-li k odstraneni zavady nutny zasah na celem dome? dekuji za odpoved

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Tomáš Peterka (bez ověření), 8. Prosinec 2011 - 19:03

    Dobrý den, máte možnost dát podnět stavebnímu úřadu, ten by měl nejprve provést kontrolní prohlídku bytu (případně za asistence HS). Prohlídkou zjistí, co je příčinou plísně, jestli nesprávné užívání bytu nebo nevyhovující stav konstrukce (nebo mu to prokážete vy, například posudkem, měřením apod.). Pokud zjistí, že příčinou výskytu plísní je špatný stav konstrukce, měl by nařídit vlastníkovi (tj. všem vlastníkům) odstranění závad a lhůtu, do kdy tak má učinit (paragraf 137 SZ). Počítejte tedy, že budete muset zřejmě prokázat, že výskyt plísní je způsobený vadou konstrukce, nikoliv nevhodným užíváním bytové jednotky. Nevýhodou je, že budete závislý na činnosti/nečinnosti SU a následně SVJ v případě, že se prokáže, že se jedná o vadu konstrukce. Na druhou stranu případné rozhodnutí SU je vymahatelné. Při tomto postupu tedy budete mít zřejmě tuto zimu problém nevyřešený a vztahy v domě budou na bodě 0. Pokud bude zkonstatováno, že nevyhovující stav způsoben chybným užíváním bytu pak je nutné začít zde, tj. větrat, temperovat místnost apod. Bohužel konkrétní způsob užívání vaší jednotky neznáme, stejně tak vlastnosti konstrukcí, takže nelze dát konkrétní radu. Pro informovanost: ČSN 730540 uvažuje jako návrhové hodnoty pro byty +20°C a relativní vlhkost 50%. Požadovaná povrchová teplota konstrukcí (mimo okna) záleží na umístění objektu, např. pro Prahu je cca 12,6°C, pro jiná místa ČR bude o něco nižší (převážně se bude jednat o hodnoty mezi 12–12,6°C). (hodnoty jsme přebíral z TZB-infa, protože aktuální normu jsem si ještě nekoupil a nastudování změn mě teprve čeká) Jak to zjistit: Teploměr, vlhkoměr lze koupit, samozřejmě běžně prodejné mají značnou odchylku, takže měření je nutné brát s rezervou až s hodně velkou rezervou. Měření si můžete nechat zadat u specialistů kalibrovanými měřidly, nemusí to být jen jednorázové meření, lze provádět dlouhodobé měření (obvykle týden), které má větší vypovídací schopnost. Povrchové teploty lze měřit kontaktním čidlem nebo termokamerou (pozor, výsledky termokamery nelze jednoznačně srovnávat s normovými požadavky) nebo nechat nasimulovat teplotní pole detailu (zde je nutné znát konstrukční řešení detailu což asi v tomto případě známo nebude).

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".