Zateplení BD

Vložil saky89, 18. Listopad 2018 - 19:33 ::

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na formu financování zateplení v BD o 7 bytech.

1. fáze zateplení:

 • 3 byty chtěly zateplit, ale na schůzi SVJ se neodhlasovalo s tím, že ostatní 4 byty jak nemají našetřeny vlastní finanční prostředky na realizaci, tak nesouhlasí s finanční půjčkou.
 • tito 3 vlastníci navrhli, že si zateplí plochy přilehlé ke svým bytům na své vlastní náklady, cca 1/3 BD, což prošlo.
 • financování této realizace pokrývalo pouze částku za materiál, jelikož prováděli realizaci svépomocí a s vybavením firmy. Výsledná souhrnná částka tedy zahrnovala pouze cenu za materiál, nikoliv cenu práce a vybavení použitého k realizaci včetně lešení.
 • následně se vlastníci realizující zateplení přihlásili o finanční kompenzaci za materiál s tím, že v další fázi zateplení bytovky bude postupováno stejným způsobem. Částka dle metráže (do 90 000,–) byla odhlasována k proplacení.

Otázka zní: mohlo takto být řešeno financování? Může být v něčem problém?

2. fáze zateplení:

 • v rámci hlasování SVJ byla odsouhlasena realizace další části zateplení
 • jelikož přilehlé byty v rámci zamýšleného projektu neměly opět dostatečné vlastní finanční prostředky a jelikož žádost na finanční půjčku neprošla, odhlasovalo se dozateplit západní stranu vzhledem k finančnímu zůstatku na účtu SVJ
 • jen tato část byla vyčíslena na cca 98 000,– (celková částka na zamýšlené dozateplení vč. výše popisovaného ve fázi 2 dosahovala do 300 000,–)

Otázka zní: je v tomto scenáři někdo znevýhodněn? Pokud ano, tak kdo? Jak jinak navrhujete celou situaci řešit?

Děkuji

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil efwfw (bez ověření), 19. Listopad 2018 - 17:29

  A jak řešíte napojení rohů?

  Vložil Justitianus, 19. Listopad 2018 - 9:53

  Zateplení je stavební úpravou společné části domu. Náklady by se tedy měly dělit podle spoluvlastnických podílů.

  Až bude vše hotovo, je třeba sečíst náklady na první fázi zateplení a náklady na druhou fázi. Započte se i svépomocná činnost některých vlastníků, pokud o to požádají a budou schopni ji prokázat (např. paušálem 200 Kč/hod.) Celá částka takto zjištěná se pak rozdělí vlastníkům k úhradě podle spoluvlastnických podílů.

  Pokud si financování zateplení dohodnete jakýmkoliv jiným způsobem, bude to taky v naprostém pořádku – pokud s tím budou všichni vlastníci spokojeni.

  Vložil Pavel II (bez ověření), 20. Listopad 2018 - 17:32

  tak práci lze ocenit jedině cenou obvyklou pro danou lokalitu. A protože její zjištění bude asi nad síly výboru jsou možné dva postupy. Nechat si hodinovou sazbu sdělit dodavatelem nebo se na ní dohodnout s vlastníky. Obecně v takových případech platí napřed měř a potom řež. Bohužel se finanční záležitosti (a někdy i technické) řeší ex post ačkoliv by měly být promyšleny a dohodnuty předem.

  Vložil efwfw (bez ověření), 18. Listopad 2018 - 19:45

  Znevýhodněni jsou všichni, takhle zmatlat zatepení a ještě svépomocí…

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".