zastupování vlastníků v nepřítomnosti na shromáždění při hlasování

Vložil Eva Hulíková (bez ověření), 14. Únor 2011 - 11:18 ::

Dobrý den, dotaz na přípustné zastupování vlastníků v nepřítomnosti na svolaném shromáždění SVJ a následně při hlasování o usnesení: je možné, aby si předseda „opatřoval“ plné moci od členů SVJ „údajně“ stále nechodících na shromáždění (1× ročně, v průběhu zateplovacích prací na domě dle potřeby)za účelem naplnění počtu „přítomných“ členů včetně zastoupených plnou mocí (aby mohlo proběhnout shromáždění s nadpoloviční účastí členů přítomných a počtu členů dávajících zplnomocnění)a tím, že toto zplnomocnění bude mít on sám na více jednotek(5–10), ovlivní tímto hlasování o důležitých skutečnostech (opět odsouhlasení čerpání z fondu oprav, finanční navýšení prováděné rekonstrukce- bohužel nemáme určen ve Stanovách finanční limit pro jednání předsedy, příp. výboru)? Může být tato plná moc neověřená a musí je předseda zbývajícím přítomným ukázat(nejenom vyčíslit jejich počet)? Jde to z logiky hlasování většiny přítomných na shromáždění proti demokratickým principům hlasování( není to třeba jen jeden vlastník zastoupený třeba synem bydlícím v jeho bytě). Děkuji (ihu)

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 15. Únor 2011 - 19:42

    Paní Hulíková,

    jak jste si už přečetla, plná moc pro zastupování na shromáždění nemusí být ověřená. Můžete si však takovou (podle mne nesmyslnou) podmínku dát do stanov.

    Předseda jistě může mít 10, ba i více plných mocí. Pokud se Vám to nelíbí, udělejte to jako on: obejděte vlastníky jednotek a nasbírejte ty plné moci sama.

    Osoba vybavená plnou mocí se jí samozřejmě musí prokázat (minimálně zapisovateli, ověřovateli zápisu, předsedajícímu). V zápisu by mělo být uvedeno, které hlasy patří přítomným a které zastoupeným členům SVJ.

    Plná moc má být archivována s originálem zápisu ze shromáždění, takže si ji může zkontrolovat kterýkoliv z vlastníků jednotek. (To neplatí, jde-li o plnou moc, jejíž platnost není omezena na konkrétní shromáždění - ty se samozřejmě archivují zvlášť, ale na shromáždění mají být k nahlédnutí.)

    lake

    Vložil Bc. Jelen Josef (bez ověření), 15. Únor 2011 - 21:02

    „V zápisu by mělo být uvedeno, které hlasy patří přítomným a které zastoupeným členům SVJ.“

    Tohle odnikud neplyne.

    Jelen

    Vložil Saimon (bez ověření), 16. Únor 2011 - 9:35

    Je to vidět na prezenční listině.

    Vložil Norbert (bez ověření), 15. Únor 2011 - 18:04

    Jako kritik nebo oponent Vašeho předsedy byste měla anebo, mohla vědět, že ve společenství se nehlasuje na prostou většinu přítomných, ale na procenta spoluvlastnických podílů. Jestliže přistupujete k hlasování způsobem prosté většiny, tak se nedivím Vašemu předsedovi, že musí obcházet vlastníky a žádat je o plnou moc. Hlasování dle procent spoluvlastnických podílů začíná již od převodu prvního bytu do osobního vlastnictví viz. Zákon o vlastnictví bytů 72/1994 Sb.

    Vložil Krista (bez ověření), 15. Únor 2011 - 17:24

    Vážená dámo! podle toho co píšete jsem nabyla dojem, že jste dáma silně dominantní, podle hesla „Hanba ženám, kterým vládne muž“. Na Vašem místě bych byla ráda, že máte takového předsedu, který se o Vás stará. Také jsme měli v našem domě zavedený limit pro schvalování výboru ve výši 20.000,–Kč. Musím Vám sdělit,že jsme toto omezení výboru do půl roku zrušili, neboť už nás nebavilo chodit každý měsíc na schůze a schvalovat každé vydání společenství. K těm plným mocem bych Vám doporučila, noste je Vašemu předsedovi sami, aby Vás nemusel obíhat a plné moci z Vás páčit jen proto, že nechodíte na schůze a chod Vašeho společenství je Vám ukradený. Nešlápnul Vám náhodou předseda na kuří oko, nebo Vás náhodou zapomněl pozdravit. Zkuste si své komplexy léčit na někom jiném.

    Vložil Martina1 (bez ověření), 14. Únor 2011 - 13:54

    Jak jste přišla na to, že plná moc je proti demokracii? Předseda se stará, aby dal dohromady usnášeníschopné shromáždění a zřejmě musí vysvětlovat některým jedincům co je demokracie. Achjo… Můžete předsedovi pomoci a opatřujte plné moci místo něho. To že nemáte ošetřen finanční limit ve stanovách je Váš problém. Co Vám brání něco takového navrhnout k projednání na shromáždění?

    Vložil Jaroslav Jaroslav (bez ověření), 14. Únor 2011 - 12:44

    u nás podle stanov platí neověřená plná moc až do okamžiku, když někdo zpochybní hlasování (nevím jak moc je to právně podložené, ale funguje to) pokud máte 200 spoluvlastníků z 8 zemí světa – co můžete dělat.

    Vložil vladan, 14. Únor 2011 - 12:18

    Vlastník se může nechat zastupovat na shromáždění pouze na základě písemné plné moci s úředně ověřeným podpisem.

    Vložil svjvmt, 14. Únor 2011 - 15:59

    a to prosím čerpáte odkud, můžete dát odkaz na příslušnou právní normu? Neblbněte nám mozky.
    Ale jo, šlo by to ji chtít, když byste mi uhradil veškeré náklady, včetně ztráty času …

    Vložil rancupka, 14. Únor 2011 - 13:00

    Taky beru neověřenou plnou moc. Máme důchodce, kteří jsou rádi, že si dojdou k doktorovi a nevím jak bych je hnala k notáři.

    Vložil Linda, 14. Únor 2011 - 12:42

    Dobrý den,

    p.Vladane z jakého § jste vyčetl, že plná moc musí být úředně ověřená? Myslím si, že pokud nemáte přímo ve stanovách toto určeno, tak to není povinnost.

    Linda

    Vložil Votočka, 14. Únor 2011 - 12:57

    Ani stanovy Vám nepomohou. Plné moci definuje občanský zákoník. A tam o „ověření“ není ani slovo.

    K něčemu jsou plné moci nutné „ověřené“. Ale to vždy vyslovně stanoví zákon, který se k takovému úkonu vztahuje (např. vklad na katastr).

    Votočka

    Vložil vladan, 14. Únor 2011 - 12:51

    Máte pravdu není to nutné dokud nejsou problémy, pak jste jako předseda propadající, když ji nemáte. Já požaduji ověřenou plnou moc a ještě ji přikládám ( nebo její kopii ) u rozhodnutí k dotyčnému zápisu.

    Vložil janeček (bez ověření), 14. Únor 2011 - 13:08

    Vy můžete požadovat co chcete, ja nejsem povinen na to přistoupit jelikož nemáte v tomto právní oporu. Bude vám muset stačit plná moc neověřená která je v tomto případě platná. Vy stím bohudík nic nenaděláte.

    Janeček

    Vložil vladan, 14. Únor 2011 - 14:25

    To máte pravdu, ale pokud na to nepřistoupíte, pak těžko budete bydlet v našem domě.

    Vložil Anony (bez ověření), 14. Únor 2011 - 15:03

    Pane Vladane, do Aprílu je ještě daleko! S takovým předsedou bych vyběhl jedna-dvě. Oč svůj nesprávný názor opíráte?

    Vložil vladan, 15. Únor 2011 - 7:36

    Pane Anony, já napsal pouze skutečnost, kterou vyžaduji v našem SVJ. Jinak mám cca 16 vlastníků a leta se nemění. Všechny osobně znám ( což na malé vesnici je normální ), ale přesto pokud jde o hlasování např. revitalizace domu za několik milionů myslím, že je ověřená plná moc nasnadě.

    Vložil Petr, 15. Únor 2011 - 10:20

    Paní Hulíková, zkuste kontaktovat poskytovatele plné moci a buď si vyžádejte plnou moc pro sebe a zjistěte, zda souhlasí jak za ně hlasoval předseda.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".