+zástavní právo smluvní

Vložil Helush (bez ověření), 20. Červen 2013 - 15:19 ::

Dobrý den, před rokem jsem zakoupila byt v opraveném domě, kde polovina bytů je družstevních a polovina vlastníků.Prodej bytu zajištovala realitní kancelář a tak jsem ani netušila, že by tu mohl být nějaký háček. Po roce jsem ale zjistila, že mám na bytě věcné břemeno a to zástavní právo smluvní. V podstatě toto věcné břemeno má v domě 48 bytů a 26 bytů je bez tohoto břemene. Bylo mi jasné , že se splácí úvěr na opravu domu, ale pátrala jsem proč to nemají i ostatní byty. Zjistila jsem, že v době, kdy se bral úvěr na opravu, mohlo družstvo ručit pouze družstevními byty, nikoliv byty vlastníků a tak se stalo, že toto věcné břemeno má pouze zmíněných 48 bytů. Ostatní vlastníci sice využívají výhod opraveného domu, ale žádné zástavní právo smluvní nemají. Je možné se ještě nyní domoci nějaké spravedlnosti? Při koupi mého bytu jsem netušila, že předchozí majitel má na bytě toto věcné břemeno a ani realitní kancelář mě na tento fakt neupozornila.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil karelh, 20. Červen 2013 - 16:03

  Dobry den, existenci zastavniho prava bylo mozno zjistit z listu vlastnictvi, to same plati o vecnem bremenu. Je rozdil mezi zastavnm pravem a vecnym bremenem. To jen na okraj.

  Zastavni pravo zanikne mj. zaplacenim pohledavky, kterou zajistuje. Blize k zaniku zastavniho prava § 170 a nasl. obc.z.
  Zkuste se poradit s advokatem.

  karelh

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".