zasklení lodžií - splácení

Vložil elismi, 24. Říjen 2016 - 13:11 ::

Dobrý den, mám dotaz ohledně řešení zasklení lodžií v bytovém domě. Každý byt má stejně velkou lodžii a v prohlášení vlastníka je lodžie uvedena jako součást bytu s tím, že není započítána do podlahové plochy bytu. Přesně je uvedeno:Součástí bytu je..... vnitřní dveře a okna, balkonové dveře a zábradlí. Jinak není uvedeno nic, co by se k lodžií týkalo. Probíhá revitalizace domu. SVJ si vzalo úvěr, který se začne splácet . Ještě by ale chtěli zasklít uvedené lodžie. Zasklení chce jen několik bytů. Bohužel ale nemají částku na zasklení celou a chtěli by jí nějakým způsobem splácet – zhruba do jednoho roku.

Je možné toto nějak ošetřit? Je možné bytům, které zasklení budou chtít a budou ho chtít splácet „poskytnout“ finance třeba z fondu oprav jejich bytu s tím, že by se jim na dobu splácení zvýšil fond oprav a oni tam částku vrátili? Shromáždění by toto podle mého mělo určitě odsouhlasit a přesným termínem a výší splátek.

Nebo jak lze tuto situaci řešit? Samozřejmě že zasklení v tuto chvíli, kdy je před kolaudací a je stavební povolení bude vycházet i levněji než varianta pozdější instalace s dalším papírováním kolem (stavební úřad na zasklení požaduje stavební povolení).

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Pavel II (bez ověření), 27. Říjen 2016 - 14:44

  můžete poskytnout se souhlasem vlastníka peněz. Tím není SVJ (pokud se jedná o vyúčtovatelné zálohy) a tedy musí souhlasit všichni vlastníci. Ovšem nechápu jak chcete půjčovat peníze které nemáte. Nebo si berete půjčku i na půjčení peněz?

  Vložil Peníze (bez ověření), 27. Říjen 2016 - 14:53

  Vlastníkem peněz je SVJ. Již se tu řešilo.

  Vložil Arveno, 30. Říjen 2016 - 23:40

  zalohy/penize vlastniku. Proc by vlastnici darovali sve penize pravnicke osobe kterou poveruji spravou sveho majetku??

  Vložil Arveno, 26. Říjen 2016 - 22:43

  Proc by si ti co na zaskleni nemajji hotovost nemohli udelat vlastni pujcku od banky? SVJ NESMI pujcovat jednotlivym vlastnikum nebot by vsichni rucili za pujcku jednotlivcum,. Mozna, ze by rucili pouze clenove vyboru. Zjistete si to. SVJ neni banka.. Toto se diskutovalo v drivejsich vlaknech.

  Vložil tep (bez ověření), 24. Říjen 2016 - 17:27

  SVJ nemůže z dlouhodobých příspěvků půjčovat peníze jednotlivým vlastníkům. Na druhé straně čím více se lodžií zasklívá najednou, tím levněji vyjde zasklení jedné lodžie. Zjistěte si, kolik vlastníků má zájem o zasklení lodžie a na kolik Kč by to vyšlo celkem. Současně zjistěte, kolik kdo je schopen a ochoten do financování lodžií vložit Kč navíc, aby je bezúročně půjčil těm, kdo je budou postupně splácet v měsíčních splátkách(úroky v bance jsou beztak mizerné,tak na tom půjčující nic moc neprodělají). Peníze do určitého termínu složte na účet SVJ na pokrytí akce (vklady na účet musí mít dohodnutý variabilní symbol, aby je šlo identifikovat) a ti, kteří neuhradí hotově celou požadovanou částku, zvýší si okamžitě měsíční platby o dohodnutou částku – příspěvek na zasklení lodžie. Akci spusťte, až budete mít na analytickém účtě u SVJ peníze na celou akci. Až vám přijde faktura za zasklení lodžií, zjistíte skutečné náklady na jednu lodžii. Někdo bude mít přeplatek, někdo nedoplatek při ročním závěrce. Těm, co mají přeplatek, v ročním zúčtování nevrátíte celý přeplatek, ale jen tolik, aby na analytickém účtu zbyla dosud nesplacená částka od dlužníků. Za několik let tak dojde k tomu, že dojde k úplnému vyrovnání mezi dlužníky a věřiteli. Znám dům, kdy tímto způsobem dokonce financovali zateplení domu, takže se obešli bez úvěru od banky! V našem domě jsme tímto způsobem financovali akci za necelý milion Kč a bez problémů! Dá se domluvit i to, že dlužník smí přestat splácet až se stane též věřitelem a současně až bude dost peněz na úplné vyplacení prvotních věřitelů. Celou akci jsem hlídal pomocí excelovské tabulky a kontrolovala mě při ročních závěrkách účetní – vše klaplo na halíř. Mile mě překvapilo, že se našlo dost lidí, kteří byli ochotni stát se věřiteli. Nakonec to zlepšilo mezilidské vztahy v domě. To má větší cenu, než mizerné úroky z banky, takže na celé akci nakonec získali bonus všichni.

  Vložil Volný (bez ověření), 24. Říjen 2016 - 14:19

  Vždyť si protiřečíte. Jednou uvádíte, že je v prohlášení vlastníka lodžie uvedena jako součást bytu.

  Podruhé uvádíte, že „Přesně je uvedeno:Součástí bytu je..... vnitřní dveře a okna, balkonové dveře a zábradlí. Jinak není uvedeno nic, co by se k lodžií týkalo.“ V této citaci není uvedeno, že lodžie je součást bytu.

  Tak co je vlastně v tom prohlášení uvedeno?

  Vložil elismi, 25. Říjen 2016 - 10:12

  No citovala jsem přesně co je v prohlášení. Je tam vypsáno, že součástí bytu je: dva pokoje, kuchyň, koupelna, wc, lodžie, sklep a uvedené jejich rozměry. Potom celkový součet metrů bytu, kde nejsou započtené metry právě lodžie. Pak je tam mimo dalšího ohraničení jednotky i tato citace.

  Vložil tep (bez ověření), 25. Říjen 2016 - 12:14

  Ten celkový součet je vytápěná plocha bytu. Já bych se držel prohlášení, že lodžie patří k bytu, tudíž zasklení lodžie si hradí každý vlastník sám. Jen na okraj – mají všechny byty lodžii? V domě, kde je všichni neměli, tak si rekonstrukci lodžie hradil každý byt sám, i když oprava se zajišťovala pro všechny lodžie najednou, aby se to neprodražovalo.

  Vložil Autobus (bez ověření), 25. Říjen 2016 - 16:17

  V nasem baraku maji balkon (k vyhradnimu uzivani, pristupny jen z bytu) jen cca 1/6 bytu… A pri zatepleni se to hradilo z FO… Clen vyboru, pokladnik, inzynyr (balkon nema) mi rekl, ze tak je to OK, ze je to na zdi a tak je to spolecne … #%^*

  Ty naklady na 1 balkon byly snad ke 100.000 Kc…

  Prohlaseni vlastnika samozrejme nemam a pochybuju, ze on ano :-)

  Zajimalo by me, v pripade ze si sezenu PV a nebude tam o balkonu nic, tak co s tim?

  Vložil tep (bez ověření), 26. Říjen 2016 - 7:13

  Pokladník měl pravdu jen potud, že tak se to financovalo dříve, ale od platnosti NOZ pokud některou část používají jen někteří vlastníci, tak náklady na jejich opravy by měli nést pouze ti vlastníci, kteří mají k uvedené části domu přístup. Výjimkou je třeba terasa, která plní i funkci střechy, ale i u té by její uživatelé si měli připlatit za její užívání oproti těm, kteří na ni nemají volný přístup. Pokud nebudou chtít si připlatit, tak terasu třeba zrušte. Jak si to v domě uděláte, tak to budete mít. NOZ poskytuje možnost lépe rozklíčovat náklady v domě, ale klidně můžete žít v domě postaru.

  Vložil elismi, 25. Říjen 2016 - 12:50

  Ano, každý byt má lodžii. A všechny jsou i stejně velké. Problém je pouze v tom, že každý již dal co mohl při rekonstrukci, vzali si i úvěr a teď hotově každý jeden byt na lodžii nemá. Podle mě pokud by se dohodli, tak zasklení by mohlo zaplatit SVJ a oni by to během půl roku dorovnali zpět „každý svůj fond oprav“. Zasklívat chce většina, jen pár výjimek ne.

  A pokud by se to vzalo z jiné stránky, tak při revitalizaci se opravují i lodžie. SVJ chce zasklívat (pár výjimek nechce, tak jim vyhoví) a odsouhlasí si, že od téhle chvíle si budou půl roku dávat do fondu o 1/6 ceny té lodžie víc. To by nebyla půjčka, ale zhodnocení majetku…ano vím trochu to naráží na to prohlášení, ale asi by to bylo lépe obhajitelné než že si vlastníci „vypůjčí“ peníze ze svého fondu. A samozřejmě by každý jeden, který bude zasklívat, tu částku na toho půl roku podepsal a o tom, že je to na zasklívání se vůbec nezmiňovat?

  Vložil tep (bez ověření), 26. Říjen 2016 - 7:32

  Mají-li všechny byty lodžie a opravujete-li je všechny najednou, nevidím žádný problém v tom, že ti vlastníci, kteří si nechají udělat vícepráce (jako je třeba zasklení lodžie), si vícepráce zaplatí. Tak to proběhlo u nás třeba při rekonstrukci elektro společných částí domu, kdy měděné dráty se ze společných financí přivedly od elektroměrů v rozvodné skříni na chodbě až po bytovou skřínku s jističi, ale skřínku s jističi si mohl každý vybrat podle potřeby, jak si ji chtěl nadimenzovat, případně si mohl ponechat starou a pak nic nedoplácel. Jak si to uděláte, tak to budete mít. Proběhlo to v klidu ke spokojenosti všech vlastníků.

  Vložil elismi, 26. Říjen 2016 - 20:54

  To ano, jenže je otázka, jak to udělat, když 75% chce zasklení a 25% nechce…Hotově na to ti lidi nemají to zasklení si jednotlivě zaplatit. Splatili by ho SVJ asi do půl roku. Jde to ale takto? Případně jak to udělat? Nechat odhlasovat shromáždění, že s tím souhlasí a těch 75%, že to doplatí do půl roku a přesně stanovit částky?A pak aby těch 75% podepsalo nějaký papír o uznání dluhu nebo splátkový kalendář? To netuším. SVJ nemůže půjčovat peníze, ale podle mě tohle není půjčka, jen vyčerpání dejme tomu části FO, který mají naspořený a pak jeho zpětné doplacení do původní výše – během toho cca půl roku.

  Vložil Volný (bez ověření), 25. Říjen 2016 - 18:17

  Co je stejně velké byty nebo lodžie?

  Vložil elismi, 26. Říjen 2016 - 0:04

  oboje … byty i lodžie

  Vložil tep (bez ověření), 25. Říjen 2016 - 17:38

  Tak jak to míníte financovat, tak to dělá hodně SVJ: Kde není žalobce, tam není ani soudce. U nás v domě to nešlo, jeden vlastník mi pohrozil žalobou a soud bych prohrál. Po zasklení lodžií budete mít jiný problém: Hrozí, že tyto byty budou mít menší spotřebu tepla (nižší než –20% průměru domu), takže podle nové vyhlášky by měly doplácet na méně hospodárné byty. Za slunných zimních dnů zasklené lodžie obrácené proti slunci získávají relativně hodně tepla a i když slunce nesvítí, zasklená lodžie zpomaluje únik tepla z bytu.

  Vložil elismi, 25. Říjen 2016 - 18:07

  Až po zateplení se bude dělat zaměření bytu dle vyhlášky na vytápění, takže i tohle v ní může být ošetřeno. Navíc lodžie mají všechny byty na stejnou stranu, takže jsou na tom stejně.

  Jo chápu toho jednoho, bohužel skoro každý dům má někoho takového ;(. Logicky mě ale nenapadá, proč by se toto nemohlo financovat z FO, navíc když během krátké doby jsou všichni rozhodnutí peníze zase do FO naspořit na původní částku. Jen jde o to jak to formulovat na shromáždění.

  Vložil tep (bez ověření), 26. Říjen 2016 - 7:37

  Lodžie jsou sice na stejnou stranu, ale zasklené lodžie se mohou z hlediska úspor tepla chovat úsporněji oproti nezaskleným lodžiím, pokud nebudou mít v zimě trvale otevřené okno v lodžii. Tak jsem to myslel.

  Vložil Majitel zasklené lodžie (bez ověření), 26. Říjen 2016 - 8:47

  Ani pootevřené sklo lodžie nezabrání tvorbě plísní, a některým se natáhla ze stropu balkónu do obýváku.

  Lodžie nedoporučuji instalovat na byty v paneláku, problém s plísní řeší všichni.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".